MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
WhatsApp İhbar Hattı

Mudanya ağlıyor gören yok!

30 Mart 2018, 01:30

WhatsApp İhbar Hattı


Kıymetli Mudanyalı hemşehrilerim, tahmini 40 yıl önce  Mudanya’nın nüfusu 8-10 bin civarında idi. Çocukluğumuzda Mudanya’da taşıt aracı parmakla sayılabilecek kadardı. Varlıklı birkaç ailenin otomobili vardı. Ayrıca İskele Meydanı'ndan kalkış yapan birkaç minibüs ile Bursa’ya ulaşım sağlanmakta idi. Mudanya’daki şehir içi ulaşımının sağlandığı ana merkezler olan Mustafa Kemal Paşa, Halitpaşa ve İpar caddelerin de nakliye ulaşımları ise at arabaları ve faytonlar ile karşılanmakta idi.

O yıllar güzeldi... Mudanya, gerçekten Bursa’nın sayfiye ilçesi idi... Doğduğumuz, büyüdüğümüz ve hayatımızı sürdürmeye çalıştığımız Marmara’nın en güzel ilçesi olarak kabul ettiğimiz Mudanya’nın bu güzel değerini bu geçen yıllar içerisinde koruyamadığımıza inanıyorum.

Neden mi?

Yukarıda bahsi geçen yıllardan itibaren bugünümüze kadar Mudanya’mızın şehir içi nüfusu 90 bine yaklaştı. Buna paralel olarak vatandaşlarımızın sahip olduğu araç sayısı da artınca, o şirin güzel ilçemiz yaşanmaz hale geldi. Mudanya’nın ulaşımının sağlandığı ana arterlerdeki yoldan, karşıdan karşıya geçmek bile hayati tehlike arz ediyor. Üstelik Mudanya’nın içerisinde mevcut otoparkların yetersiz olması ve var olan araç park yerlerinin saatlik ücretlerinin yüksek olması, araç sahibi kişilerin araçlarını yol kenarlarına ve kaldırım üzerlerine bırakmasına da neden oluyor. Hafta sonuda olunca Bursa’dan gelen misafirlerin araçlarının oluşturduğu trafik yoğunluğu artık Güzelyalı trafik ışıklı kavşağından başlıyor. Mudanya’nın içerisine girmek imkansız ve can bezdirme durumuna gelmiştir!

Trafik, İskele Meydanı'ndan itibaren huni şeklini alarak şehir içine  girmeyi zorlaştırmaktadır.

Mudanya Belediyesi'nin yaptığı ücretsiz araç parkı kişiler tarafından bilinmemektedir. Gerekli uyarı tabelaları ile desteklenerek bir miktar şehir içi trafiğinin rahatlaması sağlanabilir. Ayrıca şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak geçici önlem olarak Halitpaşa, Mustafa Kemal Paşa ve İpar caddelerindeki 2 şeritli yolun 1. şeridinin çarşı esnafının ve vatandaşların araçlarını park ettiği bir park yeri haline gelmesi Mudanya trafiğinin can damarını tıkamaktadır!

Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi, Ukome ve Emniyet Müdürlüğü'nün birlikte çalışarak acil geçici önlem olarak bu caddelerdeki ikinci şeridi trafiğe açarak Mudanya’mızın trafiğini yüzde 50 oranında rahatlatıp, insanlara nefes aldıracaktır.

Tabi bunun yanında toplu taşıma araçlarının yol üzerinde değil de, duraklarda yolcu indirme –bindirme yapmaları alışkanlığını da sürücülerimize kazandırmalıyız. Bunun için Minibüsçüler Kooperatifi ve Belediye Otobüsü İşletme Müdürlüğü'nün hassas davranacağına inancımız yüksektir.

Yine vatandaşlarımız adına önem arz eden bir durumu daha açıklamak istiyorum. BUDO İskelesi ile Montania Hotel arasındaki meydanı, BUDO yolcuları ve Belediye Sosyal Tesisi'ne gelen vatandaşlarımızın araçlarının park yeri haline getirilmesi vatandaşların buradan geçişlerini engelleyip, sosyal yaşam haklarını kısıtlamaktadır.

'Barışın başkenti' olarak adlandırdığımız değerimiz olan Mudanya Mütarekesi'nin imzalandığı Mütareke Müzesi başta olmak üzere ve bir çok mahalde tarih kokan Mudanya’mıza gelen turist tur otobüsleri adına bir park yerinin olmayışı, tur yöneticilerinin güzergahından Mudanya’mızı çıkarmaktadır.

Vatandaş olarak bizler; hakları verilmiş, huzurlu ve mutlu yaşamak istiyoruz.

Bu isteklerimiz en doğal haklarımızdır.

Bursa ve Mudanya'da yöneticilerimizden, UKOME’den ve Emniyet teşkilatımızdan en önemli sorunlarımızın giderilmesi konusunda aktif olarak girişimlerde bulunmasını ve  biz vatandaşları unutmadıklarını görmek istiyoruz.

Saygılarımla

Efraim PALA

Bu makale 1243 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci