MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Çek gönderyayına girsin...
WhatsApp İhbar Hattı

Türkyılmaz'ların sanata etkisi

05 Nisan 2018, 16:27

WhatsApp İhbar Hattı


Sanat için; insana özgü duyguların, düşüncelerin türlü araç ve gereçlerle anlatımı, dışa vurumudur diyebiliriz. Sanat, insandaki estetik yanın, irdelenmesi, algılanması, duyumsanması, sorgulanması ve insan nesne arasındaki güzele varma çabasıdır. Güzellikler sanatla yaratılır. Yaşama sevincini arttırmak, yüceltmek, daha anlamlı kılmak sanatla olanaklıdır. Geçmişi, günümüzü, geleceğimizi anlamamıza yardımcı olur. Sanat ve edebiyat 7'den 70'e herkesi etkileyerek bireylerin, toplumun gelişmesinde büyük rol oynar. Sanat; bireylerin anlama, düşünme, algılama yetilerini açık tutar, duygusal yanlarını harekete geçirir. Sanat, aynı zamanda evrensel bir dil olduğu için insana yaşamının her kesiminde güç ve zevk verir.

Ulu Önderimiz, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, "Hepiniz Milletvekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız". Yine, "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" sözleri Atatürk'ün sanata ve sanatçıya verdiği önemi göstermektedir.

Tiyatro da, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro, hep iyiden, güzelden, hoştan yana olmuştur. Tiyatro, yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Tiyatro; sorunlarımıza ışık tutar, insanları eğitir, eğitirken düşündürür. Tiyatro; insanlara beraber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duyguları aşılar. Ben de bu vesile tiyatro ile tanışmamı sizlere aktarmak istiyorum.

 

Mudanya Lisesi öğrenimim sırasında Edebiyat Öğretmenimiz merhum M. Ali Türkyılmaz önderliğinde Cevat Fehmi Başkut'un  "Paydos" tiyatro oyununu, üzerinde çalışarak halkımıza, öğrencilere icra etmiştik. Tiyatro oyunu içindeki rolüm ve bana sonraki yıllarda kazandırmış olduğu gurur, duygu ve hayata bakış açımı değiştirmeme çok etkili oldu. Arkadaşlarımız ile çaba ve birliktelik içinde en iyiyi sunmak için günlerce yaptığımız çalışmalar sonucunda kurduğumuz dostluklarımızı halen devam ettiriyor olmamız da ayrı bir etkisidir.

Bizler de anne, babalar ve öğretmenler olarak çocuklarımızı edebiyat ve sanat  ile ilgilerini arttırmak için küçük yaşlardan itibaren çaba sarf etmeliyiz. Ve onlara kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız. Bunun için çocuklarımıza alacağımız hediyeler arasında öncelikle cep telefonu değil  de, Türk edebiyatının önde gelen yazarlarının, şairlerinin eserleri alarak hayata hazırlamalıyız. Geleceğimiz olan evlatlarımızı her türlü kötü alışkanlıklardan bu şekilde koruyacağımıza, uzaklaştıracağımıza ve vatana millete hayırlı evlatlar yetiştireceğimize inanıyorum.

Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz’ın da dediği gibi, "Tiyatro, aydınlanmanın aracıdır". Ülkemizde maalesef sanat ve tiyatro farklı sebeplerden dolayı zorlaşmakta ve sanata ve sanatçıya verilen önem azalmaktadır. İzleyici kitlesi azalırsa, sanatçılarımız da, icra kalitesi de azalır. Belediyemizin öncelikle Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde başarı ile organize ettiği sanat ile ilgili aktivitelerine katılarak, sanata ve sanatçılarımıza destek sağlar, kişisel olarak hayata bakışımızı da değiştirebiliriz.

3 Mart  günü sanatçımız Asuman Çakır’ın yazıp yönettiği ve oynadığı "Artist Pakize" ve 27 Mart günü halkımıza sunulan Sumru Yavrucuk, Rüçhan Çalışkur , Hakkı Ergök ve Serdar Yeğin'in oynadığı "Leenane’in Güzellik Kraliçesi" adlı oyunun sergilendiği gün vatandaşlarımızın ilgisi nedeni ile Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde sanatsever vatandaşların, Mudanya Mütareke Müzesi'ne kadar uzun kuyruklar oluşturması ve  tüm koltukların dolu olması beni can-ı gönülden sevindirmiştir. 30 Mart günü Tuna Kiremitçi ve Haluk Çetin'in sunduğu şiir, müzik ve sohbet  programı için de ayrı bir keyif verici idi.

 

Öncelikle tüm tiyatro sanatçılarımızın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyor, hayatımda övünç kaynağım olan Edebiyat öğretmenim merhum M . Ali Türkyılmaz’ı rahmetle anıp, Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz’ın kültür ve sanat adına gayret  ve çaba sarf ederek, ilçe halkına vermiş olduğu bu değerler için şahsına ve kültür ekibine teşekkür ediyorum.

 

Efraim PALA

Bu makale 978 defa okunmuştur.

WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Elektrik direği tehlike saçıyor
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Eskiye itibar olsaydı...
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın sırtındaki deniz ulaşımı!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Bursaspor Rize'den puanla döndü
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye, Suriye olamaz!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Sakarya'dan Mudanya'ya..
Tevhide Türken Tevhide Türken
Silahsız savaşçı Mahatma Gandhi
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Sakarya Zaferi ÖZEL EKİ

MUDANYA Sakarya Za

MUDANYA Gazetesi - 13/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/08/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/08/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci