MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

İnsanlar neden yazmak ister?

12 Nisan 2018, 15:09

Tevhide Türken


 

 

 

 

Geçmişte kalan ya da günümüzde yaşanan bir olayı, bir anıyı unutmamak için yazarız. Başkalarıyla iletişim kurup, paylaşmak için yazarız. Umutlarımızı yeşertmek için yazarız. Mezar taşlarının üzerine iki satır doğum ve ölüm tarihlerini yazarız. Uzakları yakın etmek için yazarız. İçimizi ısıtan çoğu kez de içimizdeki fırtınaları, isyanları boşaltmak için yazarız. Bir yerlere sesimizi duyurmak için yazarız.

Değerli okurlarım, galiba insan yaşlandıkça, dün yediğini unuturken, geçmişte yaşadığı acı tatlı bazı anılarını daha net, daha renkli ve daha tatlı anımsar oluyor.

İkinci Dünya Harbi'nin yaşandığı yıllardı. Biz küçükler sokakta, boş arsalarda koşup oynarken, büyüklerimizde de derin bir suskunluk vardı. O yıl İstanbul'da çetin geçen kış bitmiş, boğazın yamaçları renk renk bahar çiçekleriyle dolanırken, bizim de Ankara'ya taşınmamız gerekiyordu. İstanbul Haydarpaşa Garı'ndan trenle bir akşam üzeri hareket edişimizi gecenin bir yarısında Eskişehir Tren Garı'nda içtiğim bol tarçınlı sıcacık salebin lezzetini, bir daha hiç bir yerde bulamadım. Önceden bir miktar hava parası vererek kirayla tutulan apartman dairemiz, o zamanların en nezih semti olan Yenişehir'deydi (yani günümüzün Kızılay'ı). O zamanlar birbirine bitişik binalar yoktu. Küçük bahçeler içinde iki üç katlı villa tipi evler, dört katı geçmeyen sobayla ısınan apartmanlar, iğde, kavak, akasya ağaçlarıyla bezeli geniş bulvarları, tenha sokaklarıyla Ankara adeta bir kent değil, Cumhuriyetimizin sembol şehriydi.

Bundan bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız, İstiklal Marşımızın bestesini beğenmediğini dile getirerek, en büyük üzüntüsünün de, "Bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır" demişti.

Kısaca İstiklal Marşımız için Milli Mücadele yıllarında bu ruhu ifade eden bir şiir yarışması açılır, katılan 724 şiirin hiçbiri beğenilmez, sonunda Mehmet Akif Ersoy'dan bir güfte yazması istenir ve onun yazdığı güfte 1921 Mart tarihli meclis oturumunda alkışlarla Ulusal Marşımızın güftesi olarak ilan edilir. Sıra beste yarışmasına gelir. Yarışmaya da katılan 24 beste arasından seçilen ve bugün Ulusal Marşımız olarak icra edilen bu ölümsüz eserin beste uyarlamasının yaratıcısı Riyaseti Cumhur Senfoni Orkestrası'nın Şefi İhsan Sabri Künçer olur.

Künçer, aynı zamanda bizim Ankara'ya ilk geldiğimizde, içinde kirayla oturduğumuz binanın mal sahibiydi ve kendisi subaydı. Apartmanımızın ismi de Künçer'di. Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atamızın ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı her vatandaş gibi ben de anlamı yüce, emsalsiz güzellikteki İstiklal Marşımızı derin bir huşu içinde dinlerken, TV ekranında beliren genç spiker hanım, "Şimdi de İstiklal Marşımızın 4 yeni düzenlemesini sunuyoruz" anonsuyla birlikte görüntülerde ekrana yansımaya başladı.

Müzik bilgimin yetersizliğine bir de günün yorgunluğu eklenince, oturduğum sedirde uyuya kalmışım. 4 versiyonunun tümünü izleyemediğime üzgünüm.

Bu makale 628 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
2019 yerel seçimi ne zaman bitecek?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Çok büyük reyim var tıngırdamaları
Efraim Pala Efraim Pala
Oyunu sayamayan ülke, Türkiye!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Kapı açık arkanı dön ve çık
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hayyam Antolojisi'nden alıntılar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah nefes alamıyor
Metin Sezgin Metin Sezgin
Türk Milletinin kurtuluşu
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/03/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/03/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/03/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci