MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Bahar gelmiş neyimize demeyin!

27 Nisan 2018, 10:14

Mehmet Aktoprak


Mudanya'da baharı yaşamak ne güzel olur!

Gelin! Balık ve deniz sefasına buyurun!

 

Havalar ısınmaya başladı… Güneşli havaların yarattığı sıcaklık sayesinde baharın gelişini izlemek ne de hoş oluyor! Güneşin yarattığı sıcaklık oranın yükselmesi ile başlayan sıcak dostlukların başlangıcı oluyor.

Baharın gelişi ile başlayan deniz sefası… Yorgan gibi serili olan denizin o güzel duruşu. Sandalın sakin bir şekilde denizde süzülüşü… Küpeşteden denize atılan oltanın ağırlığı ile başlayan balık heyecanı ve zevkini yaşamak. Çekilen oltanın ucunda balığın çırpınışının izlenmesi ve sonunda balığın sandala çekilişi ile son bulan balıkçı hikâyesi! Sahilde deniz üzerinde taş sektirme oyunu… Çok iddialı sektirmelerin heyecanlı yönü deniz üzerinde en fazla kim sektirirse, oyunu kazanan taraf olurdu. Baharın gelmesiyle, Mudanya’nın güzelliğini izlemek için sahilde oturup, denizin sakinliğini izlemek şansınız oldu mu? Sabahın ilk ışınlarında güneşin doğuşunu seyretmenin ayrı bir zevki var… Güneş ışınlarının denizin üzerine dikey gelişinin yarattığı ışık şovu ile hayatın ilk dakikalarını oyunda yaşamak! Güneşin batışı ile denizin üzerinde başlayan yakomaz hareketin kürek çekimi ile parlayan ışık kümesi… Sabahleyin ilk dakikalarda sahil boyunca koşan ve gezenlerin yarattığı kalabalık gezinin hareketlerini izlemek ve izleyebilmek zevkini yaşadınız mı?

MUDANYA’DA BAHARIN ZEVKİNİ YAŞAYALIM!

Mudanya sahil şeridi üzerinde Marmara’nın incisi olmaya layık bir sahil kasabası… Mudanya, Bursa’ya asfalt şose ile 22 km bağlı ve sahilde kurulmuş liman kenti olmanın vermesi gereken turizm açısından yeterli olduğu söylenemez. Sahilin özelliklerini taşıması bile Mudanya için yapılması gerekli turizm hareketin canlandırılmasını beceremedi Mudanya! Sosyal yaşamın yaşanabileceği ve denizin nimetlerinden faydalanmak için Mudanya, yaşanabilir bir kent olmasını değerlendiremiyoruz? Siyasetçilerin bu konuda yapmaları gerekli olan değerlendirmeyi neden yapılmıyor? 

Bursa Büyükşehir Belediyesi kıyı şeridini uzun yıl sonunda bitirdi! Altepe, görevde kalsaydı(!) sahil şeridinin bitmesi söz konusu olamazdı! Mudanya, Bursa-İstanbul denizyolu ile bağlantı İDO ve BUDO şirketleri sağlamakta. 0nun için Mudanya, gereken destek verilmesi için ekonomi açısından gerekli yatırımların ilk aşamada büyük tonajlı gemilerin yanaşmasını sağlayacak olan iskelenin büyüğütülmesi için gerekli planlama hazırlanması düşünülmelidir! Mudanya, ekonomik açıdan yeterli topluma sahip değil… Siemens Elektrik Kablo Fabrikası'nın satılması ile üç bölüme ayrılması ile küçülen bu fabrikaların Mudanya halkına verdiği ekonomik desteği emekliler olmakta.

MUDANYA’YA GEL! TEKRAR GEL!

Mevlana'nın söylediği gibi "Gel ne olursan gene gel!”..

Mudanya Belediye Başkanlığı'nı yapan rahmetli Ali Narin Demirtaş, sahildeki yangını iyi değerlendirdi ve iskeleye kadar açtı gezi yolunu… Hasan Aktürk gezi yoluna devam etti. Bugün ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz! Belediye sahiline yapılan İmralı İrtibat İskelesi ve Jandarma Karakolu'nun ne kadara yanlış yapıldığı görülmektedir! Sahilin genişlemesi için bu iskelenin ne işi var? Belediye Binası sahil kenarında yapılmasının ne kadar yanlış olduğu görülüyor. 12 Eylül Caddesi'nde belediye araçlarının park yapması ile daraldığı ve yaz sezonunda sıkıntı yarattığı görülüyor. Mudanya’nın gelişmesi düşünülerek, daha geniş bir sahada yapılmasıyla hizmet birimlerinin bir çatı altında toplanması mümkün olurdu.

Şimdi ne oldu?

Nüfus patlaması oldu!

Köylerin mahalle statüsüne alınması ile başlayan belediye hizmet binası bu mahallelere uzak kaldı… Mudanya’nın üst tarafında uygun arazilerin olmadığını söylemek abes olur! Belediyede işi olan vatandaşların araçlarını park edecek yer bulaması ile cadde kenarında park etmelerinin yanlışlığı ortada değil mi? Trafik akışını zorlayan sorunu çözmeden trafik planlaması nasıl yapılacağının organizasyonu şimdiden yapılması düşünülmelidir! Belediyenin hizmet birimlerinin ayrı yerde olmanın verdiği sıkıntı duyulmuyor mu?

 

HAFTANIN SÖZÜ: Mudanya'ya Mütareke binası modern bir meydan alanına dönüşmesi için yapılması gerekli olan proje hazırlanmalıdır. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 925 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci