MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Tarsus'ta havalar ısınmaya başladı..

03 Mayıs 2018, 15:41

Mehmet Aktoprak


YAYLALAR VE MESİRE YERLERİ ZİYARET EDİLİYOR…

TURİZMCİLER BU SEZONDA GELMEYE BAŞLAR…

TARİHİ İPEK YOLUNUN GEÇİŞİ ÜZERİNDE OLAN TARSUS’TA YAŞAMIŞ BİRÇOK MİLLETLERİN İZLERİ GÖRÜLÜR… TARİHİ YERLER VE GEÇMİŞTEN BUGÜNE KALAN ESKİ ESERLER GÖRÜLMEYE DEĞER…

 

Tarsus, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin’in tarih, kültür, sanat, ticaret ve doğal güzellikleri ile bilinen ünlü Türkiye’nin büyük ilçesidir. Tarsus sınırları içinde yıllar boyunca farklı inançları ve ırkları barındıran, bilim merkezi olarak, dünyanın ilgi odağı olmuştur. Hz İsa’nın elçisi Aziz Paul, Daniyal Peygamber, Hz. Muhammed’in müezzini Bilal-i Habeşi, Harun Reşidin oğlu Halife Memun, Antik çağ’ın filozofları Nestor, Athenedoros, doktorların atası olan Lokman Hekim, Mısır kraliçesi Kleopatra, Romalı kumandan Antonius bu meşhurlar Tarsus’ta yaşadı.

TARSUS, ANTİK KLİKYA’NIN STRATEJİ BÖLGESİNİN BAŞŞEHRİ

Tarsus, Orta Toros'larda Kilikya’yı İç Anadolu’ya bağlayan Tarihi İpek Yolu üzerinde, Gülek Boğazı ve Sertavul Geçidi  ile bağlantılı olan yolların kavşak noktasında bulunmaktadır. Ayrıca Güney'de Regma Gölü ile Akdeniz’e bağlantısı olup, ilk ve Orta Çağlar’da deniz ticarete açık bir liman şehri olmuştur. Tarsus’un tarih öncesi gelişimi Neolitik döneme kadar uzar… M.Ö 1500’den beri  Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı Devletlerin hakimiyetine girdi..

Osmanlı Devleti'nin sona ermesiyle Tarsus, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katıldı.

GEZİLECEK YERLERİ

ESHAB-I KEHF: Tarsus’a 14 km mesafede bulunuyor. Son dönemlerde yapılan genişleme peyzaj çalışmalarıyla “Kurban kesme yerleri”, Gelen ziyaretçilerin kalmasını sağlayan otel, lokanta, Camii ve dükkânların satış yerleri, ziyarete gelenlerin yeşil alanlarda rahat etmesini sağlayan oturma alanları var.  Eshab-ı Kehf ‘ı ziyarete gelenlerin Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelerek ziyaret etmekteler..

MAKAM-I ŞERİF CAMİİ: Bu camide Daniyal Peygamber’in mezarı bulunmakta. 1857 yılında inşa edilen bu caminin Tarsus’ta vefat etmiş bir peygamberin kabrinin bulunmasıdır.

ULU CAMİİ: Camii 1579 yılında Ramazan oğlu, Piri Paşa'nın oğlu İbrahim bey tarafından inşa edilmiştir. Caminin içinde bulunan türbede Şit ve Lokman Peygamberin makamı, Abbasi halifesi Memun’un mezarı vardır.

SAAT KULESİ: Ulu Cami'nin bitişiğinde yapılmış Saat Kulesi, Tarsus’ta Kaymakamlık yapmış Ziya Bey’in 1895 yılında yaptırılmıştır. Tarsuslu saatlerinin bu saate göre ayarladıkları anlatılır.

MENCİK BABA ZAVİYESİ: Varsak Türkmenlerinin Üç-Ok koluna bağlı olan Osmanlı zamanında Tarsus’a yerleşmiş olan Mencik Baba’nın Horasanlı olduğu bilinmektedir. Bu kurulan zaviye dışarıdan gelen Türk Müslümanlara yardımcı olmak ve Türk alimlerinin Tarsus’ta çalışmalarına destek vermektir.

BİLAL-İ HABEŞ MESCİDİ: Hz. Muhammed’in müezzini olan Bilal-ı Habeş’in ezan okuduğu ve namaz kıldırdığı yerde ismi ile anılan mescit yapılmıştır.

AZİZ PAUL KUYUSU: Kuyunun bulunduğu yer Aziz Paul’un evinin bulunduğu avluda Aziz Paul adına yapılmıştır. Hıristiyan hacıların ziyaret ettiği bu kuyu suyunun şifalı olduğu bilinir. Aziz Paul Hıristiyan dinin yayılması için Antakya’da başlayan Hıristiyan dini için çalıştırmalarını yoğunlaştırmış ve Tarsus’ta doğmuştur.

AZİZ PAUL KİLİSESİ: Bu kilise Aziz Paul adına M.S 17-18 yy. inşa edildiği tahmin ediliyor. 1862’de 2. Defa tamirat yapılmıştır. Kilisenin kuzey tarafından çan kulesi vardır.İç ve dış mekanlarda restorasyon çalışmaları devam ediliyor. İç kısmında Frenklerin resimleri işlenmiştir. 1992-1993’de bu kilisede “Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini” düzenlenmiştir. Hıristiyan hacılar “Aziz Paul Anıt Müzesini” düzenli olarak haç döneminde ziyaret ederler.

ROMA YOLU: Tarsus’a 15 km mesafede Sağlıklı Köyü'nün yukarı kısmında bulunur. Yolun genişliği 2,94 ve 3 metre arasında değişir. Bu yol İpek yolunun o günkü şartlarına göre döşenmiş taş yolu 3 km kadar uzunluğu vardır.

CUMHURİYET ALANI VE ANTİK YOL: Bu yol 1993 yılında yapılan kazıda meydana çıkan cadde 7 metre genişliktedir. Yolun yüzeyi balıksırtı biçiminde yapılmış ve genişliği 2 metreye ulaşır. Yolun altında o zamanki teknikle yapılmış dünyanın en eski kanalizasyonu Tarsus sahiptir.

ROMA HAMAMI (ALTTAN GEÇME): Roma İmparatorluğu döneminde kalmış ve o çağın görkemini yansıdan  o günden bugüne kalan çok tahrip edilmiş bu yapı olan Roma Hamamı'nın sadece bir duvarı kalmıştır.  Duvarda  açılan oyuk yol olarak kullanılınca halk tarafından “alttan geçme” denmiştir. Duvarın yüksekliği 8,5 metre, uzunluğu 15 metre  ve kalınlığı 5 metredir.

ESKİ HAMAM (ŞAHMERAN HAMAMI): Ramazanoğluları tarafından yapılmıştır. Efsaneye göre; yılanların başı olan Şahmeran Tarsus kralının kızına aşık olmuş. Eski hamamda yıkanan kralın kızını hamamın üstündeki bir camlı pencereden seyrederken, aşağıya düşmüş… Prensesin korumacıları Şahmeranın kafasını kesmişler. Hamamın içindeki kırmızı lekelerin iç duvarlarda görülen lekelerin Şahmeran’ın kanın izleri olduğuna inanılır.

ESKİ TARİHİ EVLERİ: Tarsus’un tarihi evleri görülmeye değer. Son dönemde restorasyon yapılan evlerin işyeri olduğu gibi otel olarak hizmet veriyorlar..

TARSUS, ANITLAR VE BAYRAKLI KENTİ

Dünya Kenti Tarsus Anıtı, Zübeyde Hanım Anıtı, Eshab-ı Kehf Anıtı, Ersin Caddesi Hacı Yoldaş Anıtı, Lokman Anıtı, Şehitler Anıtı, MKU Yapay Şelale, Bilge Kağan Anıtı, Kuvay-ı Milliye Anıtı, Sanat Sokağı, Mehmet Parkı, Atatürk Anıtı, Osman Gazi Anıtı, Osmanlı Parkı...

 

HAFTANIN SÖZÜ: Tarsus anlatılmaz! Görmek ve yaşamak için ziyaret edilmelidir! (Mehmet AKTOPRAK)

 

ŞOFÖRLERİN BABASINI SAYGIYLA ANIYORUM

26 Nisan 2011 tarihinde Hak'ka yürüyen dürüst insan, Mudanyalı şoförlerin babası eniştem Canip Güngör'ün vefatının üzerinden 8 yıl geçti. Topluma hizmeti vermek için Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası'na 34 yıl hizmet veren, şoförlerin sosyal yaşamını düzenlemek için mücadele eden merhum Başkan Güngör'ü saygı ve rahmetle anıyorum. Allah'tan mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine taziyelerimi sunarım.

Bu makale 1170 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci