MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Kendi düşen ağlamaz dememek için

03 Mayıs 2018, 15:44

Kaan Tuğracı


Çok muhterem dost ve ahbaplarım, evvel üsbularda Reis-i Cumhurun erken seçim laflamalarından sonra Hükümet Fırkası'nda hummalı çalışmalar başladı. Vilayet ve nahiyelerdeki fırkanın temsilcilikleri kollarını sıvamaya başladı. Mudanya'mızın hükümet fırkasının temsilciliği de, büyük vilayetin mahfellerinde verdiği kahvaltılı içtimasıyla Reis-i Cumhur seçimlerine bedet yapmış oldular.

İçtimada bulunan hükümet partili dost ve ahbaplarımın kelamına göre, içtimaya çok yoğun katılım olmamış. Önceki idarelerde vazife almış pek çok idareci içtimada yokmuş. 5 senevat Mudanya Belediye Reisliğini yapan meslektaşım, içtimada yokmuş! Ya davet edilmedi veyahut davet edildiği halde davete icabet etmedi. İşittiğim kadarıyla belediye eski reisinin düzenlenen içtimadan haberi yokmuş!..

Kelamlarını sürdüren hükümet fırkalı dost ve ahbaplarım, "Kaan amca kahvaltımızı yapıp üzerinize afiyet kahvelerimizi yudumlarken laflamalarda  bulunduğumuz gönüldaşlarımızın pek çoğunda seçim heyecanı ve hevesi yoktu. Fırkamıza gönül vermiş becidd Ak Partililerin bir çoğu içtimaya davet edilmemiş, haberleri yok! Bir kaçı haberleri olduğu halde işlerinden dolayı gelememişler..." laflamalarında bulununca,  "Kıymetli ahbaplarım, sizin gönül verdiğiniz fırkanızda ayrımcılık mı var" diye sualde bulundum. Hemen cabeti yapıştırıverdiler suratıma.

"Kaan amca, zatıalinizde neşriyatınızda kalem çalmıştınız. Bizim Mudanya'mızın hükümet fırkasında A'çiler, K'ciler, F'ciler, M'çılar var diye.. Bu bizim Mudanya'mızdaki fırkanın idaresinde bir hayli fazla var. Mamafih herkes birbirine karşı üç şempanzeyi oynuyor. Şimdiki idarecilerden bazıları, evvelki idarecileri sevmiyor. Onların hakkında hasetleniyor, fitne, füturculuk yapıyor veyahut onları çekemiyor. Bazı idareciler, Reis-i Cumhur'un 'Biz Türkiye'nin aydınlık geleceğinin, yarınlarının, tüm yurttaşların fırkasıyız' kelamlarına gölge düşürüp, babasının fırkası gibi davranıyor. Evvelki meclis azalarından şu gelirse ben gelmem, evvelki idarecilerden şunlar olursa ben olmam gibi besbes tıngırdamalarda bulunup herkes kendini öne çıkarıyor. Birbirlerini sevmeyen yeni oluşumdaki idareciler ve eski idareciler, alemi siyaset olarak birbirlerinin önlerini kesmek için abesle iştigal olan azihelerde bulunarak bazirler yapıyor, sonra da büyük vilayetteki mükerreat vericilerimiz bizlerden Mudanya'mızda fırkamızın reyini arttırmamızı istiyor. Hal böyle olunca çık çıkabilirsen işin içinden! O büyük vilayetteki mükerreat vericiler, bir an önce Mudanya'mızdaki bu bad aksi kaziyelere el atarlarsa, fırkamızın daha da kötüye gitmemesi açısından iyi etmiş olacaklar..."

*

Anlayışlarına ve yüksek müsaadelerine sığınarak Mudanya'mın ilçe reisi olan Tabip Bey evladıma bir kaç kelamda bulunmak istiyorum. Zatıalini gençlik senevatlarından beri tanır, sever ve mesleğinle ilgili zatıalini takdir ederim. Mamafih alemi siyasette bocalıyorsun! Zat-ıalin sadece idarecilerinin ilçe reisi değil, Mudanya'mızda hükümet fırkasına gönül vermiş herkesin ilçe reisi, tabip kardeşi, ağabeyisin. AKP kurulduğundan beri Mudanya'mızda hükümet fırkasında kurucular idareciliği yapmış, yağmur çamur demeden nahiye nahiye koşturmuş gerçek fırkalıların laflamalarını kulak ardı yapmamalısın! Zatıalin, Mudanya'mızda fırkanın rey oranlarını yükseltmeye çalışmadan, seçimde Mudanya'mızda zaferle ayrılmayı dimağından geçirmeden önce, reisliğini yaptığın Mudanya'mdaki fırkalıların birlik beraberliğini sağla; tek yürek, tek ses olmayı sağla ki, kimse bir diğerinin kuyusunu kazmasın; sevmediği, hoşlanmadığı, hasetlendiği idareciler ve meclis azaları hakkında akzif besbes tıngırdamalar yapmayı bıraksınlar! Yönetiminde bulunan insanları gerçek fırkalıları ayrıştıran, ötekileştirenleri kontrol altında tut. Bu zatı muhterem çok bilen yöneticinin karakteristik özelliği yüzünden bir evvelki dönem genç reis adayınız seçimi kaybediverdi.

Hülasa-i kelam, sen sen ol Tabip Bey evladım; fitne, fesat çıkaran haset idarecilerinin, meclis azalarının, eski idarecilerinin besbes tıngırdamalarına bakarak Mudanya'mdaki becidd hükümet fırkalılara karşı tavır almayın! Onları ötekileştirmeyin! Bendenizden kalem çalması. Gayrisini Paşa gönlün bilir.

Seçimlerden sonra, "Eee Tabip Bey evladım, zatıalini neşriyatımdan uyarmıştım. Kendi düşen ağlamaz" diyerekten kalem çalmak istemediğimden, şimdiden calibini çekmek istedim.

*

Kıymetli Tabip Bey evladım, laflamalarıma son verirken bir hususu daha neşretmek istiyorum.

Şahsıma münhasır idarecilerinden ve bazı meclis azalarından hiç kimsenin Reis-i Cumhur seçimlerinde nasıl zafere ulaşırız gibi arzusunun olmadığını gözlemliyorum. Zatıalin ve kendinin dimağında düşünen birkaç gönüldaşın dışında, meclis azalarının bazıları bir dahaki dönemde meclis azası olabilir miyim, yerel seçimlerde reis adayı olabilir miyim, akrabayu talukatlarımdan veyahut ahbaplarımdan zatı muhteremleri yerel seçimlerde reis adayı meclis azası gösterebilirmiyim, ağabeyim, dayım, akrabam tekrar reis adayı olur mu gibi herkesin farklı beklentileri mevcut.

Velhasıl kimse Reis-i Cumhur'un derdiyle dertlenmiyor. Kıymetli adamcağız gecesini gündüzüne katıp, memleketinin bekasını düşünürken, zatıalinin himayesi altında olan bazı idarecilerin ona buna akzefler söyleyerek akrabayı talukatlarından birinin reis adaylığına engel olacak kişileri fırkadan uzaklaştırma derdindeymiş.

Tabip Bey evladım, seçim çalışmalarından evvel zatıalin Mudanya'mdaki bu bad aksi kaziyeleri düzeltirsen, fırkanın Mudanya'mdaki  geleceği açısından çok iyi etmiş olursun.

Kalın sağlıcakla.. Siz çok kıymetli okurlarımın gözlerinden öpüyor, hayırlı üsbular diliyorum.

Bu makale 559 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şimdi kıştayım
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP yerel seçimlerde bölücü bir siyasal hareketle ittifak içine girmemelidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Sen sen ol yarından tezi yok...
Efraim Pala Efraim Pala
Ne kadar kitap okuyoruz?
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Bu gölcüğü kim giderecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kulüplerin sorunu çalıştırıcı olmakta
Tevhide Türken Tevhide Türken
Saatli Maarif Takvimi
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Malatya'yı avlayamadı!
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci