MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türk otomotiv sektöründe gerileme devam ediyor...

15 Haziran 2018, 03:48

Mehmet Aktoprak


Türkiye otomotiv sanayiyi yönlendiren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayi Derneği,  otomotiv sektöründeki üretim artışı ve ihracat ile pazar verilerini açıkladı. Yılın ilk 4 ayında geçtiğimiz yıla benzer bir performans sergilen otomotiv sanayi, kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihracat edilen araç modellerinde gözlenen yavaşlama sinyalleri  ve iç pazarda ertelenen satın alma kararları çerçevesinde yaşanan durma etkisiyle yılın ilk yarısı kapanırken  daralma yaşadı.

TİCARİ ARAÇTA ARTIŞ VAR…

Otomotiv Sanayi Derneği'nin açıkladığı verilere göre, Ocak- Mayıs döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı aylarında göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet, otomobil üretiminde yüzde 7 azalarak 471 bin 634 adet oldu.  Pazarlamada yılın ilk 5 aylık dönemine göre, yüzde 4 azalarak 311 bin 566 adet olurken, otomotiv pazarı yüzde 2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak üretim gerçekleşti. Nisan ayında yüzde 5 seviyesinde başlayan otomobil pazarındaki daralma, Mayıs ayında şiddetini artırarak, yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. Ticari araç grubundaki üretim bu yılın Ocak-Mayıs dönemine göre yüzde 9 oranında artarken, hafif ticari grubunda üretim yüzde 7 ve ağır ticari araç grubunda, yüzde 34 oranında arttı. Geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine göre, ticari araç pazarı yüzde 10 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 13 oranında azalırken, ağır ticari araç grubunda ise pazar yüzde 20 arttı. Ağır ticari araç grubundaki bu artış etkisiz olunca, 3 yılda pazar daralması yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

OTOMOBİL İHRACATI YÜZDE 8 AZALDI..

Otomotiv Sanayi Derneği'nin verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde ihracat ve adet üzerinden yüzde 3 oranında azalırken, otomobil ihracında yüzde 8 oranında azalma gerçekçi… Otomobil ihracatı 577 bin 820 adet olarak kaydedilirken, otomobil ihracatı 392 bin 522 adet düzeyinde gerçekleşti. 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazı nedeniyle yüzde 18 artarken, Euro bazında yüzde 4 arttı… Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14.1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 10 artarak, 5.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı yüzde 3 azalarak 4.6 milyar Euro oldu..

TÜRKİYE’YE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL GELİYOR…

Türkiye’de faaliyette bulunan Tesla şirketi, elektrikli otomobil sektöründe beklenen elektrikli otomobili 2018’de Türkiye pazarına girmeyi planlıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, şirkette çalışacak olan elemanların alımına başladı. Şirketin elemanlarda istediği lisans mezuniyeti, servis sektöründe operasyon tecrübesi, baskı altında çalışabilme, liderlik ve proaktif düşüne bilme yeteneği olmasını istiyor.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Otomotiv sektöründe merkezi olan Bursa, otomobilde dünyanın merkezi olma yolunda ilerliyor... (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1176 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci