MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Sarı saçlı mavi gözlü bir oğul

21 Haziran 2018, 17:40

Tevhide Türken


"Gökyüzü masmavi, denizler masmavi, yeryüzü yemyeşil, uçsuz bucaksız topraklar üzerinde hayvanlar başıboş, kuşlar dilediğince özgür...

Gökyüzünde süzülen kuşlar arasında farklı bir kuş, mavi kuş özgürlüğün tadını çıkarırcasına uçtu uçtu tüm dünyayı dolaştı. Amerika'da, Avrupa'da, Afrika'da, Asya'da, kızıl, beyaz, sarı, kara derili insanlar gördü. Orta Asya'ya geldiğinde Aral ile Baykal göllerinde susuzluğunu giderdi. Ötüken ormanlarının gölgesinde dinlendi. Altay ve Tanrı dağları eteklerinde rüzgârlarla yarıştı. Yaylalarda çekik gözlü çevik yapılı at üstünde gezen, at üstünde uyuyan insanlarla tanıştı.

Çekik gözlü Hunlar, milattan çok önce tarih sahnesine çıktılar. Tarım yapmayı öğrendiler, vahşi atlara gem vurdular. İlk düzenli orduyu kurdular. Çin Seddini aştılar. Göktürkler, şanlı zaferlerini iri taşlara yazıp Orhun Nehri kıyısına diktiler. Selçuklular, Malazgirt'te elli bin kişi ile Romen Diyojen'in iki yüz bin kişilik dev ordusunu yendiler. Sonra bu çekik gözlü insanlar, akın akın geldiler ön Asya'ya, öyle bir geldiler ki, Asya ile Avrupa'nın köprüsü yüzyıl geçmeden dağ dağ, tepe tepe, nakış nakış Türkleşti. Ön Asya'yı Anadolu yapan halk Türklüğünü de, Türkçeyi de korudu. Fakat onları idare eden hükümdarlar, Arap acem etkisine çabuk girdiler. Alparslan, Kutalmış, Kılıçarslan olarak geldikleri bu topraklarda Keyhüsrev oluverdiler. Türklükleri gidince arka arkaya zorluklar geldi. Doğrudan gelen Moğol kasırgası ile darmadağın oldular. Dünyaya şan verip, nam alanların tarih sahnesinden silinip gitmesine razı gelmedi koca Tanrı. Söğüt'te toprağın derinliklerine kök salan filiz, önce bir fidan, sonra büyüdükçe bir ağaç, zamanla da ulu bir çınar oldu ve Osmanlı doğdu. Karadan gemiler yürüten Osmanlı, çağ kapatıp çağ açtı. Karadeniz'i, Akdeniz'i, Türk gölü yaptı. Kuzey Afrika ve Arabistan çöllerinde yolculuk eden deve kervanları ulu çınarın gölgesinde dinlendi. Ulu çınarın kolları Hazar'dan Viyana'ya kadar uzanırken, zamanın en güçlü devletleri Hollanda, İspanya, Portekiz daha çok toprağa, daha çok halkı sömürmek için Osmanlı'yı kendilerine hep engel gördüler. Onunla tek tek başa çıkamayınca üçer beşer birleşerek Osmanlı ile asırlarca savaştılar. Avrupalılar, bir yandan Osmanlı ile savaşırlarken, diğer yandan da yeni sömürgeler için yeni yollar aradılar. Bu sayede yeni dünyalar keşfettiler, zengin olup güçlendiler.

Osmanlıyı üç kıtaya; ilme değer veren becerikli ve kabiliyetli hükümdarlar taşımıştı. Öyle bir devir geldi ki, aklın ve ilmin önemini bilen idarecilerin ardı arkası kesildi. Osmanlı'nın çağlar boyu devam eden güç ve hakimiyeti Viyana önlerinde durdu. Viyana'dan sonra darbe üstüne darbe yediler. İçeride ve dışarıda ihanetin bin bir türlüsünü gördüler. Deliler, yarı deliler, devlet adına, Allah adına, oğlunu, kardeşini, yeğenlerini katledenler elinde üç kıtaya gölge veren Osmanlı 17. yüzyıldan itibaren gerilemeye başladı. Altı yüzyıl dile kolay. Yaşlanmıştı, yaşlandıkça köşeye sıkıştı. Bir ferman ile kralları tahtından eden, imparatorlukları temelinden sarsan Osmanlı artık 'hasta adam' idi. Onun hastalığından istifade etmeye çalışan İspanya, Hollanda ve Portekiz'in yanında yeni sömürgeci devletler türedi. Bu devletler İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya ve Almanya... Sanayileri oldukça gelişmiş olan bu devletlerin ucuz insan gücüne, yeni hammadde kaynaklarına ve yeni pazarlara ihtiyaçları vardı. Bu ihtiyaçlar yeni sömürgeler bulmalarını gerektirdi. Fakat sömürgeye uygun tüm ülkeler Hollanda, Portekiz ve İspanya tarafından çoktan parsellenmişti. Sömürgeci zihniyet her çağda, her ülkede geçerli olan en emin kandırma yolu ile din adına işe koyuldu. Kendi emperyalist yönetimleri altında onlarca ulus varken, Osmanlı hakimiyetindeki ulusları tahrik ettiler. Özellikle Hıristiyan halkların isyan teşebbüslerini para ve silahla desteklediler.

Osmanlı'ya ilk isyan 1804'te Sırplardan geldi. Yıllar süren savaştan sonra Sırplar, 1878'de bağımsız devlet olarak tanındılar. 1810 Mora İsyanı, 1829'da Yunanistan kuruldu. Rusların desteği ile Bulgarlar da harekete geçti. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Bulgaristan da bağımsız oldu. Hasta adam, her geçen yıl bir parçası koparıldı. Koparılan her parçadan sora hasta adam, biraz daha kan kaybetti. O kan kaybettikçe akbabaların iştahı kabardı. Bir türlü doymak bilmeyen sömürgeciler aslında onun kalbini, Anadolu'yu istiyorlardı. Öldü ölecek dedikleri hasta adam ise, ölüme direniyordu. Ulu çınarın dallarındaki yuvasında olanları, asırlardır içi sızlayarak seyreden mavi kuş, kararan Rumeli semalarında boğulan ruhu bir çıkış yolu ararken, Selanik'e doğru kayan bir yıldızın peşine düştü, uçtu gitti. Selanik semalarında döndü durdu. Onu mavi göklerde uçarken kimse fark etmemişti. Sonunda Ahmet Subaşı Mahallesi'ndeki pembe boyalı iki katlı ahşap bir evin etrafında iki tur atıp, evin çatısına kondu."

Yıl 1881... Aylardan Mayıs.. İşte o anda bu evde doğum sancısı geçmekte olan Zübeyde Hanım, sarı saçlı, mavi gözlü bir oğul dünyaya getirdi. İleriki yıllarda Tanrı'nın çok özel yeteneklerde bezeyip dünyaya armağan ettiği bu oğul, Cumhuriyetimizin kurucusu, yüce Atatürk Mustafa Kemâl idi.

Kendisine minnettar olan bu ulus, kendisini hiç unutmadı. Hiçbir koşulda da unutturmayacaktır. Aziz ruhu şad olsun.

 

Sevgili okurlarımın geçmiş ve gelecek bayramlarını içtenlikle kutlar, esenlikler dilerim.

 

YARARLANDIĞIM KAYNAKLAR:

1- İlgili yazı Nurten Aslan'ın "Küçük anılarda büyük sırlar" serisinin 1. Kitabı "Bir Kahraman Doğuyor"un ilk sayfasından aynen alınmıştır.

2- Sinan Meydan'ın "Bir ömrün öteki hikayesi"

Bu makale 963 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci