MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Asinus'un vasiyetnamesi

05 Temmuz 2018, 18:59

Tevhide Türken


Sevgili evlatlarım, ayrılık zamanı geldi. Size miras olarak sadece anılarımı ve yaşama deneyimlerimi bırakabileceğimi biliyorsunuz. Biz kendimizden sonrasına insanlar gibi mal-mülk bırakmayız. Zaten sizin de kısa anı ve öğütten başka beklenti içinde olmadığınızı bilirim. Ne iyi ki biz sizi öyle yetiştirmişizdir. Bilirsiniz ki, ben de cinsimle soyum sopumla, ailemin tarihteki büyük hizmetleriyle övünen Asinus'lardan biriyim. Cinsimizin bilimsel adını insanlar arasındaki bazı züppeler, her şeyin Latincesine pek meraklı olduklarından bizim için Asinus ya da Asellus da diyerek birbirlerine fiyaka yaparlarsa da doğa bilimlerinde tek parmaklılar ailesinden olduğumuz yazar. Yani Türkçedeki adımı kısaca 'Eşek'tir.

Günümüzden on bin yıl kadar önce dünyadaki insan nüfusu 100 milyonu geçmiyorken, eşek nüfusu 150 milyonu aşmaktaymış. O dönemlerde eşek gören insanlar, kaçacak delik ararlarmış. Bu güzel zamanlar geçip gitmiş. Biz yetişmemişiz. Dedem okumuş, eşekti anlatırlardı o zaman... Dünyanın yarısı çayır çimenmiş. Büyüyen yemyeşil otlar, o denli sıkmış ki, cetlerimiz çayırlarda yol açabilmek için arka ayaklarıyla çifte atarlarmış. Yine otlar, o denli yüksek büyürlermiş ki, sıpalar, otlar arasında yitip gidermiş. Anne eşekler, yavrularını bulabilmek için öylesine anırmak zorunda kalırlarmış ki, sonunda boğazları ağrırmış.

Günümüzden altı bin yıl kadar önce ilk kez dünyadaki insan nüfusu eşek nüfusunu aşmış. Böylece dünya tarihinin karanlık dönemleri, tüm yaratıkların yazgısını da etkilemiş. Eşekler, insanlardan korkmaya başlamış. Her ne kadar eşekler, insanlardan daha akıllı ise de, insanların eşeklerden daha kurnaz olduğunu kabul etmek zorundayız. Atalarımız gerçi insanları evcilleştirme konusunu zamanında ciddi olarak ele almışlar. Haklarını yemeyelim. Konuyu eşek toplumu içinde tartışmaya da açmışlar. Hatta insan haraları kurup, deneme bile yapmışlar. Ama görmüşler ki, insanlar sırtlarına yük almaktan kaçıyorlar. Akıllarını iş yapmak için değil de, işten kaçmak için kullanıyorlar. Hasta numaraları yapıyorlar. Sonuçta insanların hileleriyle başa çıkılamamış ve bu işten vazgeçilip insan haraları dağıtılmış. Eşeklerin insanları evcilleştirilmesinden de vazgeçilmiş.

Atalarımızın onur sorunu yaptığı bir başka gerçek daha var. Dört ayaklı yaratıkların iki ayaklı yaratıklardan hayır beklemesi mantık dışı bulunmuş. 6 bin yıl kadar önce karanlıkların bastığı dünya, eşeklik tarihinin en kötü basamağı insanların eşekleri evcilleştirmeye başlamasıyla gerçekleşmiş. İlk kez Nil Vadisi'nde eşekleri hizmetlerine alan insanlar, ellerine geçen eşi bulunmaz hazinenin değerini kavrayıvermişler. İlk eşek süvarilerine günümüzden 4 bin 500 yıl önce Mısır'da, daha sonra da Mezopotamya'da rastlanmış. İnsanlar süvari alma keyfine öylesine alışmışlar ki, yürümek için bile ayaklarını kullanmaz olmuşlar. Kendileri hiç yük taşımamaya başlamışlar. Bu gelişmeler o çağlara kadar güzelim dünyamızda sere serpe yaşayan atalarımızın insanlar tarafından yakalanarak esir edilmesi sonucuna varmış. Dünya eşeklerinin özgürlüğü de sona ermiş. İnsanlar uygarlıklarını bizim sırtımıza yüklemeye başlamışlar.

Dünya insan nüfusunun eşek nüfusunu hızla aşması, bizim sevişme sorunlarını ciddiye almayışımızdan doğmuş. Biz halen bütün yaratıklar gibi aşka yılın bazı mevsimlerinde zaman ayırırız. Ama bu insanlar seks manyağıdır. Yaz demez, kış demez, gece demez, gündüz demez, sevişir dururlar. Bu işe bir türlü doymazlar. Yılın 365 günü sevişme şımarıklığı, insanlardan başka hiçbir yaratıkta yok. Bizim sevgili sıpalarımız, 2-3 yıl içinde gelişir, anlı-şanlı eşek olurlar. Oysa insan yavruları 15-20 yıl geçmeden yetişkin yaratık olmazlar. Bugün bile 50 yaşına vardığı halde, halen ailesinin baktığı insan yavruları var. Tüm bunlara karşın düşüncesiz insanlar, bir kaç yaş arayla dizi dizi yavru yaparlar. Yüz binlerce yılda üç milyara vara dünya insan nüfusunun yalnız son 40 yılda 6 milyara varması ancak ve ancak insanların sevişme şımarıklığından kaynaklanır. Oysa biz eşeklerin yavru yapma konusunda nedenli büyük olanaklara sahip olduğumuz, gözle bile görülür.

Tarihteki önemli görevlerimizden birisi, dünya katırlarının yaratıcısı oluşumuzdur. Her ne kadar atların , baba eşeklerin anne olduğu haller var ise de, yeğlenen durum bu değildir. Bizim bu yarım kan yavrularımız, çok platonik olurlar. Hayranlık veren büyüklüklerine karşın bedensel sevişme güçleri yoktur. Yavruları olmaz, baba olamazlar ancak, amca olabilirler. Umutsuzluklarla dolu dünyalarına isyan etmezler. Bazı düşüncelere göre katırlar, biz eşeklerden daha güzel yaratıklardır. Karşı koymam olabilir. Güzelliklerini analarından alsalar bile şurası kesindir ki, akıllarını babalarından alırlar. İnsanlarla savaşıma kalkışmazlar.

Yine bazı insanlar aramızdaki zıtlaşma konularında da yanılgıya düşerler.

( Devam edecek )

Bu makale 348 defa okunmuştur.

Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişmeyeceksin!
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanya seçmeni hangi adayı seçecek?
Efraim Pala Efraim Pala
Suriyeli sığınmacılar ne olacak?
Yavuz Başar Yavuz Başar
Bursaspor ateşin içinde...
Tevhide Türken Tevhide Türken
Sevgisiz insan kanatsız kuş gibidir
Metin Sezgin Metin Sezgin
Tarikatlar ve cemaatler Türk toplumu içinde yer alamazlar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Allı, pullu mazide kaldı; bir kedim bile yok
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 14/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 24/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 17/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci