MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanyalı gençler!

09 Ağustos 2018, 16:33

Mehmet Aktoprak


Mudanyalı gençler!
Jandarma Komutanlığı önünden Milli Marşla askere uğurlanıyor...

Uzun yıllar uygulanan bu gururlu gösteriye tekrar şahit oldum…

Askerlik görevine giden Mudanyalı gençlerin, ilk uğrak yeri olan Mudanya Askerlik Şubesi önünde yapılan bu uğurlama, Jandarma Komutanlığı'nın önünde uygulanmaya devam ediliyor.

Bu sahne askere gidişimi hatırlattı. Bir Cuma günü saat 13:00’da Gemlik gemisiyle, İstanbul’a geldik. Bekleyen trene bindik ve askere gidiş yolculuğum başladı. Nihayet Isparta’ya varış ve askeri inzibatın, istasyonda beklediğini bilmeyen acemi erler, yakalanan acemi erler, bekleyen cemsellere doldurulur ve kıtaya götürülür...

Geçenlerde 10 araçla Jandarma Komutanlığı'nın önüne gelen gençlerin hep birlikte İstiklal Marşı'nı okumaları sayesinde, eski uygulamayı bir kere daha izleme imkânım oldu. Ayrıca, bu gençlerin okudukları İstiklal Marşı ile duygulandım. Yoldan geçenlerin de aynı duygu seli içinde olduklarını söylemek isterim.

Her bölgenin askere yolcu etmenin değişik uygulamaları olduğunu biliyoruz. Asker sevkiyatlarında tüfeklerin sıkılması sayesinde birçok yaralama ve ölüme şahit oluyoruz. Her askerin, askerlik hatıraları hayatında geniş yer tutar. 57.Er Eğitin Eğitim Tugayı, Isparta’da Acemi Birliği'nde temel eğitim gördüm. Sevkiyatta Tokat-Zile Askerlik Şubesi'nde yazıcı onbaşı rütbesiyle 24 yıl askerlik görevimi tamamladım. Burada çok güzel ve yaşamak istemediğim olayları yaşadım. İlginç olan bir anımı paylaşmak istiyorum.

Tokat Ligi'nde oynayan Zile Gençlik Kulübü'nün başkanı olan kişi ile Şube Başkanı arasındaki ilişkinin sayesinde, Zile Gençlik Spor Kulübü'nün çalıştırıcısı oldum. Çalışma günlerinde saha içinde çalışma imkânı buluyordum. Liglere az bir zaman olması ve eldeki kadroyu tanımam için zamana ihtiyacım vardı! Yaptığımız çalışmaları Erbaa Spor ve Tokat Jandarma Gücü ile iki hazırlık maçıyla lig hazırlığımızı tamamladık. Hatta! Tokat Jandarma Gücü'nü 2-1 yendik. Daha sonra kulüp sorumlusu olan J.Albayı yanına çağırdı. "Seni Tokat Jandarma Gücü’nü çalıştırmak için Tokat’ta götürmek istiyorum" dediğinde, heyecan ve stres bastı bedenimi. " Komutanım, benim için onur ve şereftir. Bu teklifinize cevap veremem komutanım. Çünkü yazıcı kadrom Zile Askerlik Şubesi'dir. Askerlik Şube Başkanlığı'na gelecek eğitilmiş yazıcılar belli yerlere giderler" dedim. Bu konuşma sonucunda Zile Gençlik Kulübü, Tokat'ta Jandarma Gücü’nü  2-0 yendi ve Tokat, şampiyonu oldu.

EMİR DEMİRİ KESER...

Ancak, Şube Başkanı Kıdemli Albay, lig maçında Tokat’ta gitmeme izin vermiyordu. Maçın oynanacağı günden bir gün, takıma saha içinde yapmaları gereken görevleri anlatırdım. Oyun sistemi olarak rakibe göre 4+3+3 veya 4+4+2 oynadık. Bu yaptığım çalışmaların sonunda açılan çalıştırıcı kurslarına katıldım.

Mudanya’ya geldiğimde mahalle aralarında topladığım gençlerle “Mudanya Yıldız” takımını kurdum. Bu gençler Mersin’de oynanan maçların sonunda Türkiye Gençler 3.'sü oldu. Bir kaçı profesyonel futbol yaşamını yaşadı. Kaleci Dayko İsmail’in, Genç Milli Takıma seçilmesi benim açımdan hiç sürpriz olmadı. Önünde profesyonel kulüplerin altyapısından gelenlerin oynaması daha kolaydı. İsmail, yetenekli bir kaleci olmasına rağmen, profesyonel spor yaşamı kısa geçti.

Mudanyaspor bir amatör kulüp… Trabzonspor'dan gelen futbolcuyu kenara çekemezsiniz? İnsanların bir ekol içinde büyümesi ve kendisini tanıtması şimdi daha kolay oldu… Her futbolcunun bir yürütücüsü var.

 Futbolcuyu pazarlayan ve takım bulan, satıştan pay alır.

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Kısmetin yoksa uğraşmana gerek yok! Kısmetin sonunda pişmanlık çıkar! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1115 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci