MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Çok yaşayan çok bilir...

30 Ağustos 2018, 17:35

Efraim Pala


Çok yaşayan çok bilir...
Çok seyahat eden ise daha fazlasını!

Toplumumuzda ilkokuldan itibaren öğretilen ev, araba satın alma gibi hayata entegre olma modelleri yavaş yavaş kimlik değiştirmektedir. Son yıllarda özellikle gençler arasında giderek popüler hale gelen seyahat etme kültürü gittikçe de yaygınlaşmaktadır.

Seyahat, her adımda yeni bir şeyler öğreten, nereye yapılırsa yapılsın insanın zihnini açan, kişinin kendisini yenilediği, günlük kıskaçlardan kurtulduğu ve insanların dünyaya farklı açılardan baktığı bir süreçtir. Seyahat etme ihtiyacını kimimiz ailelerini, akrabalarını görmek için memleketlerine giderek, kimimiz dinlenmek için güneş, deniz ve kumsal olarak değerlendirerek, kimimiz ise gezip görülecek yerleri keşfetmek amacı ile kültürel turları yaparak geçirmektedir.

Toplumun seyahat etme isteği her geçen gün artarak, yıllarca seyahat yönü ile imrendiğimiz Avrupa ülkeleri seviyesine hızlı adımlarla yaklaşmaktayız. Seyahat etme arzusu TV, radyo, gazete ve internet  sayesinde değişik yer ve kültürlerin tanıtımı ile içimizde uyanmaya başlamıştır. Bununla birlikte toplu ulaşım araçlarının güvenliği, potansiyeli, konforu ve çeşitliliğinin artmasının yanında bir de yurdumuzda yapılan yolların ulaşıma uygun hale gelmesi sonucunda, seyahat etmeyi cazip hale getirmektedir. Seyahat etme imkanı, her kesimin bütçesine hitap edebilecek seviyede olması da olumlu yönlerinden biridir.

Seyahat etmenin en güzel yönlerinden biri ise, ülkemizde ve dünyada  farklı coğrafyalara giderek kültürleri tanımak, o kültürlerin bırakmış olduğu eserleri görmek, yaşamış olduğu sıkıntıları ve güzellikleri gözlemlemek, farklı dilleri konuşan insanlar ile iletişim kurmak, kendisini o coğrafyada yaşayan insanların yerine koyarak empati yapmak, seyahat sayesinde negatif enerjiyi atması fiziksel ve ruhsal olarak bir gereklilik haline gelmiştir.

Ancak seyahatlerimiz sırasında, doğa turlarında milli parklar içerisindeki bitki örtüsüne, yaban hayatına, deniz, göl ve akarsularımıza en az zarar verecek şekilde hareket etmeliyiz. Doğa ile barışık bir tarz izlemeliyiz. Bir bölgelere turizm açısından katkı sağlarken, maddi ve manevi kültür unsurlarını da bozmamaya özen göstermeliyiz. Otantik kültürlerin, ahlaki değerlerinin bozulmadan yaşadığı bölgelerde, turist guruplarının bu değerlere saygı göstermeleri gerekmektedir. Ziyaretlerimiz esnasında tükettiğimiz yiyecek ve içecek ambalajlarını atmamak ta, bizler için ayrı bir kültür değeridir.

Tarihi ve kültür eserlerine de saygılı davranmak, koruma altına alınmış bu eserlere zarar vermemeyi de artık öğrenmeliyiz. Binlerce yıllık bu eserlerin üzerine sprey boya ile sevdiğine aşkını ispat edici yazılar yazmak, cahillik ve kültür katlinden başka bir şey değildir. Tarihimizi korumanın bu kadar önemli olmasının yanı sıra, birde tarihimizi ortaya çıkarmak, insanlığın geçmişini araştırmakta önemlidir. Bu tür arkeolojik çalışmalar, insanlığa bir hizmettir.

Bu bağlamda; Mudanya'mızın 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip ve 3 kez yıkılıp tekrar kurulan Myrleia Antik Kenti'nin temellerinin üzerine yapılmış olan zamanımızın AVM'sinin 'imar barışı' adı altında tekrar AVM olarak açılmaya çalışılması, tarihe vurulacak bir hançerdir! Buradaki binanın, birilerinin ticari kârı için ve para üstüne para kazanacak olmasından ziyade, yıkılması veya bu alanın müze haline getirilmesi bence uygun bir yaklaşımdır.

Mudanya Belediyesi'nin göstermiş olduğu çabayı alkışlıyor, ülkemizin ve Mudanya'mızın  tarihi varlığına çok büyük değer katacağına inandığım Myrleia Antik Kentin gün yüzüne çıkarılması konusunda karar verici yetkilileri bu yanlıştan dönmesini ve tarihi katletmemelerini diliyorum.

16 Ağustos 2018 - MUDANYA

Bu makale 668 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci