MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Fikret Otyam anısına...

30 Ağustos 2018, 18:34

Tevhide Türken


Ölümsüz eserlerin yaratıcısı ünlü yazar, usta ressam ve fotoğraf sanatçısı, koca yürekli, aydın insan Fikret Otyam'ı ebediyete uğurlayışımızın üçüncü yılını geride bırakmış olsak da ne önemi var aslında... O bizleri bırakıp hiçbir yere gitmedi ki? O hep, bizlerin gönlünde ve emanet ettiği eserleriyle birlikte evrende sonsuza dek yaşayacak.

Bir karış toprak, bir avuç su için yitip giden canları, toprak ağalarının zulmünü, Jandarma dayağını, cehaletin koyu karanlığına terk edilen acımasızca karın tokluğuna köle gibi çalıştırılan suyun başındaki sayın büyüklerimiz tarafından seçimden seçime hatırlanıp, oy istemek amacıyla yanlarına gidilen Anadolu köylüsünün çile dolu yaşamını yakından görüp, onlarla birlikte yaşamış biriydi. Ve bizler de onun yazılarıyla güzel ülkemizin acı gerçeklerini öğreniyorduk.

Hayat ustası Otyam'ın gazetecilik serüveni 1943 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde okurken başlar. O yıllarda öğleden sonra yayınlanan Son Saat Gazetesi'ne de gidip gelmeye başlar. Aynı gazetede çalışan Cihat Baban, bundan rahatsızdır. Otyam'ın gazeteciliğe başlamasını istemez. "Sen evine git, resmine çalış" dermiş. Bir gün gazetenin polis muhabiriyle Cihat Baban izin alma yüzünden fena kapışırlar. Muhabir "istifa ediyorum" der, Cihat Baban da, "Ben de seni kovdum" der ve Otyam'a döner, "Senide adliye polis muhabiri yaptım, hayırlı olsun" der. "Bu görevi yaptığım 2,5 yıl süresince burnuma hep kan koktu" diye bahseder bir yazısında...

1962-1979 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Bürosu'nda çalışan Otyam, yine o yıllarda Ankara Sanat'ta "Anadolu'dan Esintiler" isimli resim sergisinde, Harran Ovası'nın susuzluktan kuruyup çatlayan topraklarını Fırat-Dicle deli akan Zap sularının içimizi sızlatan görüntülerini bizler yine Fikret Otyam'ın çektiği resim ve yöre insanlarıyla yapmış olduğu röportajlardan görüp öğrenmiştik. 1952 İstanbul Maya Sanat Galerisi'ndeki sergisinden 60 yıl sonra 11 Aralık 2012 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Sanat Galerisi'ndeki sergisinin girişinde bulunan o anlam yüklü yazısını okuduğumda çok hüzünlenmiş, bir süre sonra Eskişehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen'in daveti üzerine Eskişehir'deki sergisine gidince de üstada o yazının anlamını sormuş, O ise, insanın içini ısıtan gülüşüyle beni aynı yıl 30 Haziran'da Kayseri Karagöz'de açılacak olan Fikret Otyam Kültür Evi ve Heykeli'nin açılışın şölenine davet etmekle yetinmişti. Bende sorumu tekrar etmedim.

9 Ağustos 2015 tarihinde Antalya'da vefatının ardından Ankara'ya getirilen aziz naaşı, Kocatepe Camisi'ndeki cenaze törenine rahatsızlığım nedeniyle gidemesem de, geçen bayramda yine sevgili evlatlarımın yanındaydım ve ilk göz ağrım büyük torunumun "Nereye gitmek istersin anneanne" sorusuna hiç düşünmeden "Fikret Otyam'ın kabrine gidebilir miyiz" dediğimde, torunum gaza basmıştı bile...

Hacı Bektaş Çilehane Tepesi'ne giden yolun başında arabadan inip yayan devam ediyoruz yolumuza... Girişte önce Yedi Ulu Ozan'ın anısına dikilen mermerden bir blok ve yine bu yol üzerine sıralanmış Yedi Ulu Ozanımızın büstleri karşılıyor..

Seyyid Nesîmî

Pir Sultan Abdal

Fuzûli

Şah İsmail Hatai

Yemini

Kul Himmit'in büstleri ve

Mahsuni Şerif'in kabir..

İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğüne uzanan yolun bitimindeki alandaysa üç kabir, İlhan-Turhan Selçuk kardeşler ve Fikret Otyam...

Üçü de Cumhuriyetimize sevdalı, üçü de Cumhuriyetimizin kuruluşuyla yaşıt olan Cumhuriyet Gazetesi'nin seçkin yazar ve çizeriydiler. Arkalarında derin bir keder ve engin boşluklar bırakarak Hakk'a yürüdüler. Işıklar içinde uyusunlar.

Bu makale 846 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci