MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Silahsız savaşçı Mahatma Gandhi

13 Eylül 2018, 14:27

Tevhide Türken


Ağustos ayının bu en sıcak gününde sanki şırıl şırıl akan bir suyun serinliğini duyarcasına güzel bir kitap okudum. Hem de ikinci kez. Kitaptan bir bölüm yüzyıllar boyunca ezilmiş ve sömürülmüş olduklarından ötürü kendilerine bir şey vermek isteyenlerden şüphe eden, bu verişin altında bir çıkar olduğunu sezen ve korkan herhangi bir kişinin kendilerine karşılıksız olarak bir şey verebileceğine zorlukla inanan varlıklıların ve güçlülerin sonunda her zaman bir şeyler aldıkları, böyle sonuçlarla çok karşılaşan bir toplumun bağımsızlığa götüren bir liderin hikayesiydi. Bu lider kitaba ad olan deyimle emperyalizme karşı silahsız savaşçı Mahatma Gandhi idi.

1869 yılının Ekim ayında doğup, 1948 Ocak ayında kurtardığı yurttaşlarından biri tarafından hem de hiç bir kişisel kızgınlık duymadan tersine ona saygıyla eğilen bir genç tarafından silahla vurularak öldürülüyor. Onun yaşantısı 78 yıl boyunca 450 milyonluk bir halkın uyarılması, yönlendirilmesi uğrunda harcanmıştı. Hem de nasıl?

1916 Benares Hint Üniversitesi'nin Santral Koleji'nin açılışındaki törende şöyle der: "Bu bir yığın sözün hiçbiri bizi kendi kendimizi yönetme amacına ulaştıramayacaktır. Bu amaca varan tek yol davranışlarımızı buna göre düzenlemektir". Dinleyiciler arasında üstlerindeki bir yığın mücevherle gösterişli bir manzara yaratan bir çok mihrace vardı. Gandhi, onlara, "Bu mücevherlerinizi çıkarın ve köylü Hintli vatandaşlarımızın yararına kullanın" dedi ve karşılık beklemeden sözüne devam etti: "Kurtuluşumuz yalnız köylülerden gelecektir. Ne hukukçulardan, ne doktorlardan, ne de varlıklı çiftlik sahiplerinden..."

Gandhi hakkında bir savaş arkadaşı şöyle diyor: "Onun çevresindeki basit insanlardan kahramanlar ve kendini adamışlar çıkacak. Onda büyük bir ruhsal güç vardı. İnsan Gandhi'nin bulunduğu bir yerde şerefsizce bir iş yapacağım hatta aklımdan geçireceğim diye korkardı. İngiliz sömürge idaresine karşı direnişi yüzünden yargılandığı sırada savcıya verdiği cevap, Gandhi'nin ilkelerinin özünü gösterir. Yasalara göre önemli bir suç, bana göre bir vatandaşlık görevi saydığımdan ötürü buradayım. En büyük cezayı istiyorum ve buna neşe ile katlanacağım. O bu görüşünü yıllarca önce şu sözleriyle saptamıştı. Yapılmasını doğru bulduğum bir şeyi her zaman yapmaktır. Bunun için fişlenmekten ve parmak izi vermekten korkmuyorum. Sömürge idaresine karşı yıllarca hapiste yatan, açlık grevi yapan Gandhi'nin bağımsızlık anlayışı kanımca bugün üzerinde düşünülmesi gerektirecek niteliktedir. Gandhi, Hindistan'ın bağımsızlığı için, ömrü boyunca Hint halkının refahı ve ülkesinin dünya ulusları arasında saygın bir yer almasını sağladı. O Hindistan'ı ve Hint halkını kurtaran adamdı ve bütün ömrü boyunca, "En kötü durumda olanlara yardım etmek isteniyorsa önce onları anlamak gerekir" derdi.

Hindistan Kral Naibi, Gandhi hakkında kendisine şu sözleri söylediğini yazmaktadır. "Şunu biliniz ki bizim ihtiyar Hindistan'daki bütün insanların en büyüğüdür".

 Louis Fischer'in yazıp Dr. Tonguç'un dilimize kazandırdığı bu güzel kitabı okurken, ister istemez bizim milli mücadelemiz gözlerimin önünde canlandı. Ben bu mücadelenin acılarını ve heyecanını öğretmen okulu öğrenicisi olarak yaşadım. Bu milli mücadeleyi başaran büyük insan, kalem parmaklı güzel elleriyle yüzümü okşadı, sırtımı sıvazladı. Kitabı okurken onunla Gandhi'yi içimde yanyana duydum. Bizim Atamız Atatürk'ümüz sarı saçlı bir zafer kurtardı. Türk milletinin umudu Cumhuriyetimizin kurucusu örnek bir başkomutandır der. Bu satırların yazarı saygıdeğer dost, merhum Fikret Otyam vefatından bir süre önce imzalayarak şahsıma göndermek lütfunda bulunduğu "Karasevdam Anadolum" (Çağdaş Yayınevi, 1976) kitabından kısa bir bölümünü siz sevgili okurlarımla da paylaşmak istedim.

Esen kalın.

Bu makale 907 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci