MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın sırtındaki deniz ulaşımı!

20 Eylül 2018, 12:56

Efraim Pala


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında 2006 yılında yapılan protokolle denizyolu ile yolcu taşıma faaliyetine karar verilmiştir. İstanbul Yenikapı İskelesi ile Bursa Mudanya Güzelyalı‘nın şehir içindeki sahil kesimine, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Deniz Otobüsü ve Feribot İskelesi, 2007 yılında yolcu taşıma seferlerine başlamıştır.

Başta İstanbul ile Bursa ve çevre illere olan ulaşımın hızlı, konforlu ve ucuz olması iki şehir arasında seyahat eden yolcular için vazgeçilmez bir seçenek olmuştur. Yolcu potansiyelinin sürekli artması yeni bir deniz ulaşımı ihtiyacını da doğurmuştur. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile İstanbul’dan Kabataş İskelesi ile Bursa Mudanya’daki mevcut iskele, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek ulaşım işletmesi olan Burulaş’ın işletmeciliğinde 2013 yılında faaliyete geçerek yolcu taşıma seferlerine başlamıştır.

Öncelikle Güzelyalı’daki İDO terminalinin ve buradan seyahat edecek olan yolcuların Güzelyalı'ya katkısının çok olacağını, yetkililer çeşitli basın yayın organlarında sürekli dile getirmişlerdi. Aynı şekilde BUDO’nun da Mudanya’ya büyük katkısı olacağını söylemlerinden eksik etmemişlerdi.

Ancak durum hiçte öyle olmadı! Bir kaç esnafın dışında tüm Güzelyalı ve Mudanya halkı durumdan oldukça rahatsız olmuştur.

Güzelyalı terminaline 1 saat 45 dakika ile 238 km uzaktan gelen feribot yolcuları, 45 dakikada Feribot İskelesi terminalinden çıkamamaktadır. Yolcu araçlarının feribot çıkışında, Güzelyalı içindeki trafik lambalarına takılmış olmaları ve buradan çıkamamaları yolcuları ve Güzelyalı halkını bıktırmış ve usandırmıştır.

Aynı şekilde Mudanya İskelesi'nin de durumu farklı değildir. Deniz otobüsüne gelen yolcuların ve Bursa Belediyesi Sosyal Tesisleri'ne gelen müşteriler için, B.B.B.'si İskele Meydanı'nı bloke ederek ücretli araç otoparka dönüştürmüştür. Araçların bu alana park ettirilmeleri, vatandaşın yaşamlarını kısıtlayıp trafik kazası geçirmesi için de bir risk oluşturmaktadır. Geçiş üzerindeki bu otopark, burada yaşayan vatandaşların evlerine ve kapalı pazaryerine git-gel'lerini engellemektedir. Bunun yanında Mudanya şehir girişinde bulunan BUDO terminaline gelen ve gidecek olan yolcuların araçlarını, İskele Meydanı'na  gelişigüzel bırakması, trafiğin kilitlenmesine sebebiyet vererek, Mudanya trafiğini de olumsuz etkilemektedir.

Yapılan bu hizmetler, insanların seyahat etmesini kolaylaştırmıştır. Ancak ucuz maliyetle yapılan bu yatırımların birkaç yıl içinde kullanılabilirliği zorlaşmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'ın BUDO'nun Mudanya terminalini Kapalı Pazaryerindeki dolgu alanına taşınması için fizibilite çalışmalarının başlandığını birkaç gün önce açıklamıştı. Kısmen de olsa Mudanya'nın trafiğini rahatlatacak olan bu çalışma, taşınacağı yerde de sorun yaratmamalıdır.

Öncelikle yeni yerine taşınacak olan BUDO terminalinin etrafına, kapalı ve açık araç otoparklarının yapılması gerekmektedir. Çıkışlarda araç trafiğinin akması için Bursa anayolu bağlantısına ve Güzelyalı içindeki trafik lambalarının olduğu bölgeye  mutlaka bat-çık yapılarak trafiğin sürekliliği sağlanmalıdır.

Mudanya’daki denizyolu taşımacılığından zarar etmeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ulaşım işletmecisi olan Burulaş’ın elini cebine atarak kaynaklarının bir kısmını BUDO Terminali için uzun vadede hizmet edecek tesis ve altyapı çalışmalarını yapması ve Mudanya İskelesi yanındaki denize nazır otoparkı düzenleyip insanların kullanımına sunması kaçınılmaz olmuştur.

Bu makale 743 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci