MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Haçlı zihniyeti her zaman pusuda bekliyor

27 Eylül 2018, 14:27

Efraim Pala


Kıymetli büyüklerim ve kardeşlerim,

9 Ağustos 2018 tarihli MUDANYA Gazetesi'nde "Dürüstlük zor bir meziyet oldu" başlığı altında bir makale hazırlamıştım.

Kısaca anımsarsak; Yediğimiz yaş sebze ve meyvelerdeki aşırı fazla olan kimyasal ilaç birikimlerini, paketlenmiş ve marketlerde satılan et ürünlerindeki sağlıksız oluşumları ve pazarlarda halkımıza yapılan dürüst olmayan davranışları ana başlık olarak dile getirerek duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışmıştım.

Üzülerek belirtmek istiyorum. Bize ne oldu da böyle Dolar'ın ve Euro’nun artışını fırsat bilerek ülkemizde üretilen bir çok ürüne haksız yüzde 50 gibi zam yaparak fırsatçı, acımasız ve hak yiyen bir millet olduk. Böyle yaparak 'dış güçler' diye tabir ettiğimiz haçlı zihniyeti gibi davranmıyor muyuz? En büyük kötülüğü yine biz kendimize yapmıyor muyuz? Ne oldu bu insanlara? Şaşırıyorum ve hayretler içinde kalıyorum!

Emperyalist güçlerin, Anadolu topraklarında bin yıldır haçlı zihniyeti var ve sonsuza kadar da olacak eminim. Bu haçlı zihniyeti, hiçbir şekilde biz Türk’lerin Anadolu'da olmasını istememektedir. Bu amaçla da tarihin bir çok kesiminde Haçlı orduları toplanarak, Türk ve Müslüman coğrafyalarına saldırılarda bulunmuştur. En son olarak da Kurtuluş Savaşı'nda yurdumuzun dört bir yanını işgal etmiş olan haçlı ordularını Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde birlik ve beraberlik içinde savaşarak kurtardık. Bu uğurda milyonlarca şehit vererek tarih boyunca topraklarımızın her karışını şehitlerimizin kanı ile suladık.

Ancak zaman değişti. Artık haçlı zihniyeti ordular ile savaşmıyor. Ekonomik olarak güçlü olan ülkeler birbirlerine ekonomik ve teknolojik savaş açıyorlar. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda, başta ABD olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi, Türkiye'ye ekonomik ve siyasi ambargo uygulamıştı. Bu emperyalist güçlerin PKK ve FETÖ terör örgütünü besleyip, koruyarak ülkemizi perişan etme, dağıtma arzusu ruhlarına işlemiştir. Aynı haçlı (ABD) yüzünü yine başka türlü göstererek ülkemize karşı ekonomik baskı yaratıp gücümüzü zayıflatmaya bizleri muhtaç hale getirmeye çalışıyorlar.

Devletimiz bu darbelere karşı ülkemizdeki vatandaşlarını korumalı. Bunun için vatandaşlara ve sanayicimize destek vermeli, sanayinin temel taşları olan elektrik, su, doğalgaz ve vergilerde ciddi bir teşvik indirimine gidilmeli. Gerçekten yıllarca ihmal ettiğimiz üretim ekonomisine geçmeliyiz. Çiftçimizin elinden tutarak, en büyük sıkıntısı olan mazot, gübre ve ilaç ihtiyacı ve akıllı tarım yapmak için eğitim ve bilgi seferberliği düzenlemeliyiz. Hayvancılık konusunda utanılacak durumdayız. Üreticilerin sorunlarını halletmeyip, hayat pahalılığını gidermek için ürünleri ithal edip köylüye, çiftçiye darbe indirmek külliyen yanlıştır. Bunu çocuklar bile idrak eder. Yani bizler son on yıllarda kendi bindiğimiz dalı kestik. Gözlerimizi kapadık. Sürekli ithal ettik. İthalatı çözüm olarak bildik. Yanlış yaptık. Yine kandırıldık. Artık özümüze dönmeyi bilmeliyiz.

Kendi değerlerimizi göz ardı etmemeliyiz. Üretmeliyiz, üretmeliyiz, üretmeliyiz. Ülkemizin malı olan ürünleri alarak kendi üreticimize, kendi sanayicimize biz vatandaşlar sahip çıkmalıyız. Ürün etiketlerine el ele vermiş logo değil de ay ve yıldızlı logo koyarak Türk Malı ürünlerimizi yıldızlı ürün olarak satışa sunmalıyız.

Yine unutmamak gerekir ki, ülkemizde üretilen ürünlerin barkodlarında 869 kod nolu ile başlayan ürünler Türkiye'de üretilen ürün ve mallardır. Vatandaşların 869 kod ile başlayan yerli ürün kullanmaları konusunda hassasiyet göstermelidir. Ülkemizin kaynaklarının yine ülkemizde kalması konusunda bizlerde çorbaya bir tuz tanesi atalım.

Başka türlü kul ve köle olmak tan kurtulmamız mümkün değil.

Bu makale 787 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci