MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Onu unutmadık unutturmayacağız

25 Ekim 2018, 11:40

Tevhide Türken


Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden yeni bir Cumhuriyet oluşturma başarısını göstermiş ender kişilerden biridir. O yalnızca imkansız diye nitelendirilen Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ni kazanmakla kalmamış, ayrıca geri kalmış bir toplumdan çağdaş bir milletin ve uygar bir devletin de yaratıcısı olmuştur. Atatürk umudun yitirildiği direnme gücünün tükendiği zannedilen bir ortamda korkusuzca ortaya atılmış Birinci Dünya Savaşı'nın galip devletlerine karşı Türk milletinin bağımsızca yaşama iradesine ve vatan sevgisine güvenerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesini üstün sevk ve idare yetenekleriyle yönetmiştir. O bitip tükenmeyen enerjisi doğru ve hesaplı adımları, ileriyi görme ve sezme yeteneği, deha ürünü, komutanlık ve teşkilatçılık vasıfları hayallere yer vermeyen gerçekçi tutumu, zaman, yer ve imkan faktörlerini mükemmel değerlendiren yetenekleriyle Türk milletini ve Türk vatanını yok olmaktan kurtarmış milli bir kahramandır.

"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen Atatürk, yeni Türk devletini bu düşünceden ilham alarak hür ve bağımsız temeller üzerine kurmuştur. Atatürk sadece bilgili bir asker, uzak görüşlü bir devlet adamı değil aynı zamanda gerçek bir düşünürdür. Ayrıca sadece düşünce üretmekle kalmamış bu düşünceleri gerçekleştirerek üçüncü dünya ülkelerine bağımsızlığın ve kurtuluşun yolunda göstermiştir.

Bugün bağımsızlık savaşı veren pek çok ülkede Atatürk adı halen bir bayrak gibi dalgalanıyorsa nedeni burada aramak doğru olur. Batılı ülkeler onu övgüyle, hayranlık ve hep coşkuyla takip etmişlerdir. 19 Mayıs 1919 gününün sabahı başlayan Türk mucizesi batıyı yalnızca hayrete düşürmekle kalmamış, onların M. Kemal Paşa ve Türkler hakkınca coşku ve övgülerine neden olmuştur. Atatürk, kendisinden önce gelen bazı komutanlar gibi muharebeyi kazandıktan sonra zafer sarhoşluğuna kapılmayıp durulacak yeri ve zamanı isabetle kestirmiş, barış hedeflerine ölçülü ve dikkatli bir biçimde yaklaşmıştır. Lozan'da Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda bağımsız bir vatan ve miller yaratılmasına özen göstermiştir. Çünkü o üstün komuta vasıflarının yanında kalıcı bir barışın ancak bu şekilde tesis edebileceğini görebilecek siyasi bir deha sahibidir. Ancak Atatürk'ün eserini yücelten sadece vatan kurtarıcılığı ve tam bağımsızlığa sahip bir devlet kuruculuğu da değildir. Onu ölümsüzleştiren olayların belki de en önemlisi yeniden kurduğu devletin sonsuzluğa kadar bağımsızlığını koruyabilmesi için yaptığı devrimleridir.

Atatürk, halk adamıdır. Halkın derdini dert, kıvancını kıvanç bilmektedir. Aynı zamanda Atatürk'ün milletine inanç ve güveni sonsuzdur. "O benim kuvvet ve kudretim, halkın bana gösterdiği itimattan ibarettir" diyerek kuvvetin kaynağını açıklamış Türk Milleti'nin büyüklüğüne inanmıştır. Türk olmakla övünen milletin bir bireyi olmakla kıvanç duyan bir önderdir. Atatürk'ün en büyük eseri, kurduğu ve şekillendirdiği Türkiye Cumhuriyeti'dir. "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" diyerek açıkça dikkatlerin kendi üzerine yoğunlaşmasını, hayranlığın kendisine yönelmesini bir ölçü konulacaksa Türkiye Cumhuriyeti'nin eriştiği düzeye bakılarak değerlendirilmesini vurgulamıştır.

Büyük Atatürk'ün bizlere ve miras bıraktığı çağdaş uygarlığı belirleyen ülkelerin önünde yer alma hedefine ulaşabilmek ve Cumhuriyet kuşağı yükümlülüğümüzü yerine getirebilmek için çok çalışmak ve çok işler başarmak zorundayız. Bugün Büyük Atatürk'ün yolundan giden bizlere düşen görev de, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır.

Onuncu Yıl Nutku'na koyduğu, sonra çıkardığı iki sözcük kendisi için istediğinin ne derece mütevazi olduğunu gösterir. "Beni Unutmayın!".

Evet, O, sadece "Beni unutmayın" demişti.

Onu unutmadık, unutturmayacağız.

Yaşasın Cumhuriyet!

 

Yararlandığım kaynak: ATO Başkanı Sayın Sinan Aygün tarafından "Cumhuriyetimizin 80. yılı münasebetiyle Atatürk" isimli basım belgeselinden.

Bu makale 862 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci