MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Arnavutköy Barınağı'nın gönlümüzdeki yeri

25 Ekim 2018, 11:42

Efraim Pala


Bir Mudanyalı olarak Arnavutköy Balıkçı Barınağı'na amatör olta balıkçılığı yapmak için çocukluğumdan beri giderim. Yıllar önce Balıkçı Barınağı'nın ilk yerinde daha orijinal, doğal bir kumsal ve daha çok korunak amaçlı bir barınak vardı. O zamanlarda duayen olan reislerden balıkçılık ve deniz konusunda çok şeyler öğrenmişimdir.

Sonraki yıllarda değişerek göreve gelen belediye başkanları, Arnavutköy Balıkçı Barınağı'na önem vererek modern bir balıkçı barınağı yapmak için kolları sıvadılar. İlk etapta sadece balıkçılık yapan emekçilere yapılan barınak geçen yıllarda hizmete cevap verememeye başlayınca rehabilite edilerek daha kapsamlı bir hale getirildi. Kıyı balıkçılığı yapan ve bu işi meslek edinen tekneler ile amatör balıkçılık yapan teknelerin bağlandığı bir barınağın olması yanı sıra yat, kotra ve yelkenli teknelerin bağlandığı bir barınak haline getirilmiş olması Mudanya’nın turizmine de canlılık getirmiştir.

Mudanya'ya gelen ziyaretçilerimizin hatırı sayılır bir kısmı, Mudanya Balıkçı Barınağı'na gelip amatör balıkçılık yaparak hobilerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Ayrıca gençlerimizin ve emekli olan vatandaşlarımızın kötü alışkanlıklara bulaşmaması için denizle uğraşması ve amatör olta balıkçılığı yapması sahil kenti olan Mudanya’ya yakışır bir uğraştır. Bu çabaların sonucunda da olta balıkçılığı yaparak aile bütçesine katkı sağlayan bir çok vatandaşımız da mevcuttur. Bu tür uğraşları Mudanya’da arttırmak sivil toplum kuruluşlarının ve Mudanya Belediyesi'nin ana amaçlarından olmalıdır.

Mudanya ‘da bir marka değeri olan Arnavutköy Balıkçı Barınağı ya da Arnavutköy Yat Limanı olarak adlandırılan bu barınakta, zaman içinde bazı sorunlar ve eksiklikler meydana gelmektedir.

1- Liman içine, tuvalet ve  kanalizasyon altyapı sistemlerinden halen pis sular akmaya devam etmektedir.

2- Barınak içinde doğal deniz suyu sirkülasyonu yoktur. Böyle olunca kanalizasyon ve poyraz ile birlikte barınak içine pislikler birikerek denizi mikrop yuvası haline getirip, deniz yaşamını bitirmektedir.

3- Barınak içindeki iskelelerin kara bağlantıları çok yakın olması sebebi ile liman içindeki pislikler, teknelerin arasında kalarak bizlere yakışmayan bir görüntüye sebep olmaktadır.

4- Doğal şartlardan dolayı mantar bidonlar ve iskelelere bağlanan teknelerin tonoz ve koç boynuzu bağlantıları kopmakta veya kırılmaktadır. Bir çoğu da halen kırıktır.

5- Tel çit ile çevrilmiş olan iskele girişindeki otomatik kapılar çalışmamaktadır. Tel çit önündeki beton zemin ise denizin beton altındaki taşları oynatmasından dolayı arası açılmış ve yıkılmaya yüz tutmuştur.

6- Limana kayıtlı olan tekneler aylık liman ücretlerini ödemelerine rağmen yıllık bakım zamanlarında çekek yerine alınan teknelerden ücret alınması Mudanya Belediyesi'ne tepkileri arttırmaktadır. Çekek yerinin küçük olması bahar zamanında ihtiyaca cevap verememektedir. Tekne sahipleri ve yönetim arasında sürekli çekişmelere sebep olmaktadır.

7- Balıkçı barınağına bağlı olan balıkçılara tahsis edilen kulübelerin amacına uygun kullanılmaması (aşikâre alkol tüketilmesi) liman içinde ve Kumyaka Caddesi'nde gezi yapan ailelere zor anlar yaşatmaktadır.

8- Yağan yağmurlar sonrasında balıkçı kulübelerine Kumyaka Caddesi'nden sular akmakta, balıkçıların eşya ve malzemelerin su içinde kalarak ıslanmasına  sebep olmaktadır.

9- Balıkçı kulübelerinde veya teknelerin bağlandığı iskelelerde meydana gelebilecek yangın, sel, deprem gibi afetler sonrasında burada bulunan insanların güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için, kulübelerin ortasından Kumyaka Caddesi'ne bağlantılı yaya merdiveni yapılmalı.

10- Balıkçı esnafının malzemelerini ve balık ağlarını koyabilecekleri bir alan oluşturulmalı .Balık ağlarının kötü görüntüsünü ve kulübelerin önlerini ıslah edilmesi ve hijyen sağlanması konusunda Balıkçılar Derneği ile istişarelerde bulunarak çözüm üretilmeli.

 

Mudanya Belediyesi'nin önemli bir gelir kaynağı olan Arnavutköy Balıkçı Barınağı'nda yukarıda anlatmaya çalıştığım eksiklikler, tekne sahiplerinin ve balıkçı esnafının mağduriyetini giderecek ve balıkçı barınağının işlevselliğini artıracaktır. Yapılacak olan bu ve buna benzer iyileştirmeler Mudanya Belediyesi faaliyetlerinin aynası olacak ve Mudanya’nın marka değerine değer katacaktır .

Bu makale 799 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci