MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Tarihimize damga vuran liderler

09 Kasım 2018, 01:37

Efraim Pala


Türk tarihine baktığımızda kurulmuş olan birçok büyük devlet ve bunların başında gelen sayısız güçlü lider görmekteyiz. Geçmişten günümüze Türk tarihinin dosta güven, düşmana korku veren en güçlü liderlerinden bazılarını bu yazımda ele almaya çalışacağım.

Oğuz Kağan; Aslında bir destan olsa da, Türk soyunun en önemli atası olan Oğuz Kağan, destanını baz alırsak dindar, vatanına bağlı ve zeki bir lider profili çiziyor. Koyduğu yasalar ilerleyen süreçte töre olacak ve 16 büyük Türk İmparatorluğu'nun temel hukukunu oluşturacaktır. 

Metehan; Mete veya diğer ismi ile Mao’tun (M.Ö 234 – M.Ö 174) Türk-Hun hükümdarı ve Türk tarihinin büyük bir başlangıcıdır. Bütün Orta Asya’daki Türk boylarını toplamış, millet ve birlik olma bilinci aşılamıştır. Dünyadaki ilk düzenli orduyu kuran ve halen bile kullanılan 10’luk askeri sistemi kullanan ilk liderdir.

Alparslan; Çağrı Bey’in oğlu olan Alp Aslan Selçuklu'yu Orta Doğu’da büyük bir güç haline getirmiş, Türklere Anadolu kapılarını açarak Küçük Asya’ya Türk ve İslam sancaklarını dikmişti. İslam dünyasının koruyuculuğunu üstlenen Alparslan, Malazgirt’te devasa Bizans Ordusu'nu mağlup ederek Türk tarihinin kırılma noktalarından birini gerçekleştirmiştir. Alparslan, Selçuklu'nun altın çağını yaşatarak, Türk devlet bürokrasisinde önemli atılımlar gerçekleştirmişti.

Attila; Amcası Küba’nın ölümünden sonra Doğu Hun İmparatorluğu'nun yönetimini ele aldı (434). Batıda hüküm süren ağabeyi Bleda’yı 445’te öldürerek imparatorluğun tek hakimi oldu. Sahip olduğu geniş topraklarla yetinmedi. Hükümdarlığı süresince Bizans’ı ve Batı Roma İmparatorluğunu ele geçirmeye çalıştı. Üstün savaş gücü sayesinde Roma ve Bizans’a korkulu günler yaşattı.

Fatih Sultan Mehmet; Fatih Sultan Mehmet 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi. 20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmet, 53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12 Mayıs ve 29 Mayıs’ta yapılan dört büyük saldırıdan sonra Doğu Roma İmparatorluğu'nun 1125 yıllık başkenti olan İstanbul’u, 29 Mayıs 1453 salı günü fethederek Doğu Roma İmparatorluğu'nu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed’in (S.A.V) Hadis-i Şerifi'nde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmet, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş, çağ açıp çağ kapatan bir Türk hükümdarıydı.

Kanuni Sultan Süleyman; Osmanlı Devleti’ni en geniş sınırlarına ulaştıran padişah, Kanuni Sultan Süleyman (1492-1566) Avrupalılarca muhteşem, Osmanlılarca ise adaletli yönetiminden dolayı 'Kanuni' olarak bilinmektedir. 1520’den 1566’daki ölümüne kadar yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapan ve 13 kez sefere çıkan Süleyman, saltanatının toplam 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir. Süleyman böylece devletin hem en uzun süre görev yapan, hem en çok sefere çıkan, hem de en uzun süre sefer yapan padişahı olmuştur. Osmanlı’ya altın çağını yaşatmıştır.

Timur; Timur İmparatorluğu’nun hükümdarı Emir Timur (1336-1405) tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak kabul edilen Timur, sağ ayağı aksak kalacak şekilde darbe aldığından dolayı kendisine Farsça 'Timurlenk', Türkçe olarak ise ‘Aksak Timur’ denilmekteydi. Fethettiği hiçbir ülkede de âlimlerin incitilmesine müsaade etmemiştir. Ayrıca Timur’un Orta Asya göçebelerinin İslamlaşmasında büyük rolü olmuştur. 1402’de yapılan Ankara Savaşı’nda Yıldırım Bayezid’i mağlup ettikten sonra Çin’e sefer düzenlerken Otrar’da 69 yaşında vefat etti.

Alaeddin Keykubat; Büyük Selçuklu’nun parçalanmasının ardından ortaya çıkan kollardan bir olan Anadolu Selçuklu ’ya altın çağını yaşatan Keykubat, Harzemşah’ ları mağlup etmiş, Moğol akınlarını bir süreliğine de olsa geciktirmiş ve Kırım’a hükmetmişti. Hem ekonomik hem de askeri olarak Orta Doğu’nun en güçlü devletinin Anadolu Selçuklu olduğu Alaaddin Keykubat dönemi, diplomatik çerçevede de önemli gelişmelere sahne olmuştur. Eyyubilerle Moğollara karşı ittifak yapılması, Avrupa’da gittikçe artan Haçlı seferi çığırtkanlığına karşı askeri birlik anlaşmaları yapılması gibi önemli diplomatik girişimler gerçekleştirildi.

Türk tarihimize damga vuran daha nice liderlerimiz var. Ancak anlatılması bu kısacık  satırlara sığmaz.Şimdi anlatacağım lider Türk tarihimizin yanı sıra dünya tarihine de damga vuran; Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür.

1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.
Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Türk kurtuluş savasının milli mücadelesini başlattı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihinin de en büyük liderlerinden biridir.1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı.

Mustafa Kemal Atatürk asker, siyasetçi ve devlet adamıdır. Kurtuluş savaşları ve Çanakkale savaşları ile dehasını tüm dünyaya göstermiş, çökmekte olan bir devleti yıkıp modern, güçlü ve milli bir ülke kurmuştur. Daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümünün ardından Türkiye Cumhuriyeti'ndeki her ferdin olduğu gibi tüm dünya milletleri de günlerce yas tutmuşlardır. "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" sözlerini söyleyerek bizlere önemli görevler vermiştir. Öncelikle bunlar Cumhuriyet, vatan, bayrak  ile Atatürk’ ün ilke ve inkılaplarıdır. Bizler bu emanetlere sahip çıkarak sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Ancak eşi görülmemiş mücadelenin ve binlerce şehidimizin eserini böyle yaşatabiliriz. Ruhunuz şad olsun şehitlerimiz, ruhun  şad olsun büyük liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

Bu makale 855 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci