MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

İnsan olabilmenin şartları olmalı

29 Kasım 2018, 13:29

Mehmet Aktoprak


Toplum olarak; insanca yaşamanın bir bedeli olmalı! Toplumsal yaşamda bireylerin karşılıklı olarak, saygılı olmalarının yanında; sevgiyi de, unutmayalım! Bölgeler arasındaki farklı düşünce-fikir anlayışının değişim göstermesi normaldir…

Türkiye, kültür ayrışımını yedi bölgede az çok yaşamakta. Doğa dengelerinin ayrıştığı bölgelerimizin olduğu Doğu ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki ayrışım, aşiret ve mezhep arasında olması görülür. Yeni bir oluşum içinde olan Türkiye’nin her yerinden gelen göç dalgasının büyük şehirlere olan ilgisini durduğu söylemez…

Tabikii toplumsal yaşamımızı ilgilendiren konularda; toplum olarak birliğimizi koruyan; vatan, bayrak, dil, din ve ırk konusunda yapay siyasetin yarattığı olumsuzlukların olmaması içinde, ön planda olan vatandaşlık duygusunu yaratalım… TC vatandaşı olanların aynı çatı altında toplanma isteğini; halen Türkçülük olayına endekslemekle ayırımcı olmaya devam etmelerini kabullenmek mümkün olabilir mi? Siyasi görüşümüz ne olursa olsun; aynı bayrak, aynı vatan, aynı din, aynı dil olarak aynı çatı altında oluşturduğumuz vatanın ismi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil mi? O zaman sağcısı, solcusu, muhafazakârı, ümmetçisi, tarikatçısı bu topraklarda yaşamıyor mu? Yaşadığına göre, toplum olarak birbirlerimize saygılı olmamız kadarda, sevgimizi sunmalıyız ki; vatandaşlık bağları ile bağlı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı olan görevlerimiz aksatmadan yerine getirmenin en kutsalı olan vatandaşlık görevimizi unutmayalım.

 

BEDELLİ ASKERLİK ADİL OLMUYOR!

Her dönemde bedelli askerlik gündeme gelmesi ile başlayan, paralı olanların bedelini yatırarak kısa bir dönem askerlik yapması adil olmayan toplumsal dengesizliği sağlamaktadır!  Vatandaşlık görevi olan askerlik süresi içinde askerlik eğitimini yerine getirmek, bu kutsal görevi yapmanın mutluluğunu her Türk Gencinin severek yaptığını unutmayalım!

Asker celplerinde sevk tarihlerini hatırlayalım! Otogarlarda oluşan asker sevkiyatlarındaki gençlerin askere uğurlanışındaki, heyecanı hepimiz yaşamış olmalıyız! Şimdi ne oluyor?

Her dönemde gündeme getirilen bedelli askerlik düşüncesi adil olabilir mi? Bugünlerde Türkiye’de yaşanan insanlık duygusunu yok eden, Suriyeli sığınmacıların yarattığı olumsuzluğun yarattığı “toplumsal incinmeyi “yaşayan bir Türkiye neden yaratılıyor? Türk vatandaşlarının aynı seviyede özgürce, demokratik yaşamını etkileyecek olan sorumsuzluk kabul edilemez! Türkiye Cumhuriyeti Devletini oluşumunu oluşturan Ulusal Birliğimizi korumak ve kollamak her Türk vatandaşının görevidir… Toplumsal Birliğimiz için dayanışma, destek ve dayanma gücümüzü sağlayan vatan sevgisi, bayrak sevgisi, vatandaş olma duygusu,din ve dil birliğimizin olduğu bu kutsal topraklarda yaşamak ve yaşatmak adına sevgimizi ve saygımızı gösterelim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak, her Türk vatandaşının görevidir! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 801 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci