MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Başımı öne eğdim

20 Aralık 2018, 17:42

Tevhide Türken


"Kültür, insanın yaşamını olanaklaştırmak için işlediği doğal öğelerin bütünüdür" diyen ünlü felsefecimiz Sayın Nusret Hızır yazısına devamla, "İnsanın dünyası kültür dünyasıdır. İnsan içinde yaşayacağı çevreyi kendi yaratır. Yarattığı çevre onu etkiler, biçimlendirir, yeniden yaratır. Çevresi için bir şey yapmayan, onu savunmayan, ona katkıda bulunmayan insan kendisi içinde bir şey yapmıyor demektir. Eski çağlarda insanlar ortak kullanım alanları Agora, okul, çarşı, hamam, tapınak gibi işlevsel yerler günün koşullarına göre inşa edilirken amaç hiç şüphe yok ki, her kesimden insanın kültürel ve sosyal donanımlarla eğitilip kuşaktan kuşağa gelişmesini sağlamaktır" der.

Sevgili okurlarım, bugün toplumumuzun sessizce için için kanayan bir yarasına değinmek istiyorum. Dünya genelindeki mevcut tüm fiziksel engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve sorunlarına çözümler üretmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık 1992 tarihinde kabul edilen Dünya Engelliler Günü'nden bu yana geçen onca zaman içerisinde bu konuya ilgili olarak ülkemizde de pek çok şey yazılır, çizilir. Paneller düzenlenir, bildiriler yayınlanır. Televizyon kanalları naklen yayınlar yapar. Gün biter, üstünden haftalar, aylar hatta yıllar geçer... Peki sonra ne mi olur? Aslında değişen pek bir şey olmaz! Zira toplum olarak bu zihniyeti değiştirmedikçe, empati kurma bilincimizi geliştirmedikçe görünen o ki, eski tas, eski hamam! İşte esas sorunda bu!

Bundan yıllar önce ülkemize gelen kanun uzmanı bir Alman mühendis, kırk yamalı ve delik deşik, eciş bücüş yollarımızın hazin durumlarını görünce yanındakilere dönerek şöyle der: "Asfaltı biz Almanlar icat etmiştik ama Türkler de yamayı icat etmişler!"...

Kanımca bu Alman, gerçekten de çok doğru söylemiş. Güzel ülkemizde yılların yükünü omuzlarının üzerinde taşıyan yaşlılarımız ve fiziksel engelli vatandaşlarımızın toplum içindeki sosyal yaşamlarının her anında önlerine çıkan veya çıkacak olan görünür, görünmez onca badireyi büyük bir azimle aşarak sürdürebilmeleri gerçekten takdire şayan büyük bir başarı.. Çünkü içinde bulunduğumuz, günümüz koşullarında genç ve engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşam alanlarında çekincesizce yerlerini almalarını sağlamak, toplum sağlığı açısından da gerekli diye düşünenlerdenim.

Ama gel gör ki, evlerinin dışındaki yaşamları çetin ve de gerçekten zor caddelerde; trafik yoğun kaldırımlar işgal altında, rampalar çoğunlukla dik ve sağlıksız! Engelli tuvaletlerimiz yetersiz! "Bankamatiklere erişmekte zorlandığımızdan işlem yapmakta genelde zorlanıyoruz" diyen üniversite öğrencisi fiziksel engelli bu genç, ayrıca "ışıklı yaya geçitlere, görme engelliler içinde sesli uyarı cihazı monte edilmeli" derken, kamuya ait toplu taşıma araçlarının (buna dolmuşlarda dahil) çoğunun araç basamaklarının yüksekliği nedeniyle inip binerlerken çok zorlandıklarından yakınırken oturmakta olduğu akülü sandalyesini çalıştırıp yanımdan uzaklaştı...

Öyle bir söz söyledi ki, sanki tüm bu olumsuzlukların sorumlusu tek benmişim gibi utançtan iliklerime kadar yüzümün kızardığını hissedip, başımı öne eğdim.

Siz sağlıklı insanlar!..

Empati kurma yeteneğinizi geliştirmedikçe biz engellilerin sorunlarını anlayamazsınız!

Bu makale 799 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci