MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Adak süsleri

24 Ocak 2019, 15:06

Tevhide Türken


Değerli okurlarım, geçen yazımda kısaca değindiğim yeni yıl kutlama geleneğinin oluşumunu bizlere aktaran bilge kişi Sümerolog Muazzez Çığ'ın Kaynak Yayınları'ndan çıkan "Uyanın Artık" kitabında şöyle der:

VE TÜRKLERDE ÇAM BAYRAMI...

Bugün Hıristiyanlarda Noel bayramı olarak kutlanan bu bayram Türklerde Çam Bayramı olarak Tanrıların ve ruhların dinlenme yeri olan yer suya adanıyor. Onun yanında gök tanrısı Ülgen bulunuyor. Ülgen, gökyüzünde sarayı var. O, gece ile gündüzü ay ile güneşi idare ediyor. Güneş, Türkler için çok önemli ve kutsal. O dünyayı ısıtıp aydınlatıyor. Ülgen de onun hareketlerini düzenliyor. 24 Aralık gecesi gün geceyi yenerek uzamaya, güneş de dünyayı daha çok aydınlatmaya başlıyor. İşte bu gece Çam Bayramı olarak kutlanıyor.

Türklerde evlere bir çam ağacı alınıyor. Onun altına o seneyi iyi geçirdikleri için Tanrı Ülgen'e hediyeler konuyor dallarına. Ertesi yıl Tanrı'dan isteklerine karşılık adak süsleri bağlanıyor. Türklerin ağaca adak için bez bağlaması bundan geliyor. O gece aile, dostlar toplanıyor. Özel yemekler hazırlanıyor. Yeni giysiler giyiliyor. Çalgılar çalınıyor, oyunlar oynanıyor. Oyunlardan biri el ele tutarak halka olup 'koraçun' 'koraçun' diye şarkı söylemek ve dönmek. Koraçun, azalsın anlamına geliyor. Yani gece azalsın demek. Halka olmak ise, güneşi ve güneşin gelmesini gösteren bir simge. Bu halkaya da inderbay deniliyor. O gece kötülükler kalkıyor, kötü olanlar iyi ve cömert oluyor. Dostlar, çocuklar hediyelerle sevindiriliyor. Ülgen'in kardeşi kötülüğün ve karanlığın koruyucusu olan erli de o akşam iyi ve cömert oluyor. Sırtında Türklere mahsus olan kürklü kemeri, başında kırmızı kürklü başlığı, ayaklarında Türklerin icat edip giydiği çizmeler, elinde hediyeler, dolu torbalar. Tanrı Erlik'in evleri dolaştığı düşünülüyor. Onu simgeleyen birini çocukları kolayde (yardım ve mutluluğun ilahilerini söyleyerek) karşılıyorlar. Aradan yüzyıllar geçtiği halde bu gelenek, Türkler arasında şu veya bu şekilde sürmektedir. Erlik, "dede Moroz" olmuş daha sonra Santa Claus ve Noel Baba'ya dönüşmüştür. Ayrıca Türklerde geyik de kutsaldı. Bunun izlerini Anadolu'da bile buluyoruz. Bu Türk bayramı Hıristiyanlıktan önce Türklerle Batıya, yani Avrupa'ya geçiyor. Hıristiyanlıkta devam ediyor.

M.S. 325'te İznik'te toplanan konsülde bu Pagan yani ilkel bayramın İsa'nın doğuşu olarak kutlanmasına karar veriliyor. İsa'da dünyayı aydınlattı diye kabul edildiğine göre, O'na yakıştırılmakta bir sakınca görülmüyor. İşte olay bundan ibaret. Yine bu konuyla ilgili Atatürk Kültür Merkezi Yayınları'ndan çıkan M.Ajdi ve Arif Esmail kıpçakların Türklerin ve Büyük Bozkırın Kadim Tarihi kitabından yararlandığım gibi, İran'da yaşayan devamlı haberleştiğim Esmail Esmailinila bu bayramın oradaki Türkler arasında da çeşitli şekillerde sürdüğünü belirtirken, İsveç'ten gelen araştırmacı yazar Abdullah Gürgün'ün de kendisine şunları söylediğini de nakleder:

Ailesinin ne zaman olduğunu bilmediğini bir tarihte Bafa Gölü civarına yerleştiklerini düğünlerinde eve çam getirilir, üstü süslenir ve etrafında oyunlar oynanırmış. Ayrıca yakınlarında etrafı zeytin ağaçlarıyla kaplı bir tepenin tam üstünde bir çam ağacı varmış .Çamın altında bir kaya bulunuyormuş. Ve bu ağaç kutsal görüldüğü içinde kesilmiyormuş. Bir araştırılsa kimbilir neler neler bulacağız. Eski geleneklerimizden batılılara geçen.

Mekan.. Kahveland Mudanya...

İşte tarih öncesinden günümüze değin yaşatmayı başardığımız bir dilek ağacının muhteşem görüntüsünü siz okurlarımla paylaşır, esenlikler dilerim.

17 Ocak 2019

Bu makale 840 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci