MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Uyuşturucu maddeler insanlığı tehdit ediyor

09 Şubat 2019, 16:47

Mehmet Aktoprak


Uyuşturucu maddeler kavramı denince; alınması gereken geniş açılı bilgi daracığı insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır..

Uyuşturucu maddelerin ana kaynağını oluşturan Kenevir, Afyon ve Koka bitkilerinin öz sıvılarındaki etkileşmesi ilkel ve modern toplumlarda farkına varılmıştır.  Bu üç bitkide yer alan kimyasal maddelerin; dozu, ölçüsü ve tıbben insan sağlığı üzerindeki etkisi ile yarattığı zararların sağlık hizmetlerin gelişmesiyle; tıbben anlaşılması ile cid

Uyuşturucu maddeler insanlığı tehdit ediyor

di bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu tedavi sonuçları sayesinde koruma gerçekleşmiştir.

TARİH OLARAK ÇOK ESKİYE DAYANIR

3 bin yıllık geçmişe sahip olan Hindu metinlerinde esrarın kutsal bir yeri vardır. Afyon, eski Romalılar ve Yunan Uygurluklarında birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca, bu maddelerin Mısır, Pers ve Hindu uygarlıklarında yaygın kullanıldığı biliniyor. Mezopotamya Bölgesi'nde yaşamış olan Asur ve Sümerler ile ilgili kayıtlarda, Orta Asya’da yaşamış olan Moğol, Türk ve Sibirya bölgesinde bu maddelerin dinsel törenlerde kullanıldığı biliniyor. Yapılan kazılarda ortaya çıkan tabletlerde bu maddelerin dini törenlerde kullanıldığı belirtiliyor.

Türkiye’de yapılan arkeolojik kazılarda binlerce yıl öncesine ait Afyon tohumları bulunmuştur. Dünya ülkeleri alkol üretmek için sayısız araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmaların sonunda etil alkol elde edilmesi içinde deve ve at sütünden pirince, tahıllarından kaktüse, patatesten bala kadar pek çok değişik kaynak olarak kullanılmıştır.

İçki üretimi çok eskiye dayanır. İnsanoğlunu mayayı ilk defa ekmek yapımında kullandı. Akla gelen ikinci şık ise; bira üretimi yapmak için mi kullandığı bilinmiyor? Bu bilgilerin ortaya çıkardığı doğru olan; mayanın bulunması ile ekmek ve bira üretildiği biliniyor!

Tarihte; insanoğlunun kullanmaya başladığı ilk zararlı alkoldür! Alkolün ilk kullanımı meyvelerin tüketilmesi yolu ile olmuştur. Üzüm mayalanması ile ilk defa Ermenistan bölgesinde alkol üretimi yapılmıştır. İnsanlık tarihinde uyuşturucu maddelerin keyif verici özelliği, insan vücudu bağımlılık yapması, aile hayatı ile sosyal hayatı yıkımına neden olması, insanları uyuşturucuya karşı mücadele etmeye yöneltmiştir.

1940 SONRASINDA MADDE BAĞIMLILIĞI

1940 yılında başlayan madde bağımlılığı, hızlı gelişen ulaşım ve haberleşmeye bağlı olarak, kültürel yayılmanın bir sonucu, dünya çapında kozmopolit gençlik kültürünün gelişmesi ile başlayan Hippilik ve vicdanı ret akımı hareketinin yayılmasıdır. Uyuşturucu maddeler, özellikle 20. yılın ikinci yarısında itibaren çıkar çevreleri için getirim kaynağı olmuştur. İlaç sektörü müşterilerini öldüren gayrimeşru ve yasadışı tek ticari sektördür. Bilinen tek gerçek olan terörün finans kaynağı, uluslararası ilişkilerde ideolojik ve politik araç ile birlikte ülke toplumuna yönelik psikolojik olaraktan da, sosyal, kültürel ve ahlaki değerleri yok etmektedir. Uyuşturucunun ana maddesini oluşturan ürünlerin zamanla tıpta başarılı hizmetlerde kullanılmıştır. İlaç sanayinin gelişimine katkısı olmuştur. Ancak doktor kontrolünde kullanılması ile şifa dağıtmış olur.

 

HAFTANIN SÖZÜ:  Bu mücadele uyuşturucuyu bitirememiş; uyuşturucu, insanları ve maalesef insanlığı bitirmeye yok etmeye devam etmektedir. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 745 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci