MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Sevgisiz insan kanatsız kuş gibidir

14 Şubat 2019, 00:37

Tevhide Türken


Yer Ankara... Yıl, 2000.. Aylardan Şubat.. Karlı bir kış günü ünlü besteci Vivaldi'nin ölümsüz eseri mevsimlerin notalarında betimlediğinden çok daha çetin bir kış geçirmekteyiz. Akşamın alacası sulu sepken yağan karın, esen rüzgarın, acı soğuğunu bedenimde hissederek Meşrutiyet Caddesi'ne doğru yürüyordum ki yanıma bir genç yaklaşarak, elinde tuttuğu kitabı uzatıp, "Bir tanede siz alır mısınız? dedi. Kitabın konusunu sordum. "Kendi yazdığım şiirler.. Yarın 14 Şubat Aziz Valentine yani Sevgililer Günü. O nedenle bende anısı olan ve içimde biriken duygularımla harmanlanan sevgi sözcüklerimin dışavurumu" dedi.

Dünyanın varoluşundan bu yana insanların peşinde koştuğu aşk, kimi zaman acıyı, kimi zaman sevinci, beraberinde getirmiş insana. Destanlar yazılmış, şarkılar söylenmiş aşk üstüne. Bir gün gelmiş ne şarkı, ne şiir anlatamaz olmuş. Aşkın o büyülü ışığı işte böyle bir dönemde ortaya çıkmış, Aziz Valentine yani Sevgililer Günü...

Sevgililer Günü'nün hikayesine gelince; Aziz Valentine, Hıristiyanlara ölesiye işkenceler yapan ve acımasızlığı ile tanınan İmparator 2. Claudius'a karşı gelir ve zindana atılır. Zindana atılış sebebine gelince İmparator 2. Claudius döneminde evli erkekler orduya alınmıyor. Askerlik görevlerinden muaf tutuluyormuş. Bunun üzerine ülkedeki bir çok genç askerlik yapmamak için çok küçük yaşlarda evlenmeye başlamışlar. İmparator ülke genelinde evlenme ve evlendirme yasağı getirmiş. Ancak sevenlerin ayrı kalmasına dayanamayan Aziz Valentine, gizlice nikah kıymaya devam etmiş. Bu olay duyulunca, Valentine zindana atılmış. Zindanda geçirdiği uzun yıllar boyunca tek hayali varmış. O da biricik aşkı gardiyan Astertusun güzeller güzeli kız kardeşine bir kez olsun dokunabilmek. Bu hayaline hiçbir zaman ulaşamayan Aziz Valentine, M.Ö. 14 Şubat 496 yılında Roma'da idam ediliyor ve ölmeden önce sevgilisine yazdığı son mektubu şöyle bitiriyor: "Ben hayatı değil aşkı yaşadım".

*

Sevgili okurlarım, yazıma yine eski bir Yunan efsanesiyle devam etmek istiyorum.

Tanrı, önce doğayı, sonra da insanı yaratmış. Ve daha sonra insanda eksik olan tamamlanması gereken bir şey sezinlemiş. Duygu demiş, sevgi demiş buna... Bir çamur parçası almış, yuvarlamış ve ortasından ikiye bölerek boşluğa fırlatmış. Onu da ortasından bölerek yine boşluğa fırlatmış.  Böylece binlerce milyonlarca yarıküre boşlukta döner, zaman zaman bir yarıküre ile bir başka yarımküre karşılaşır birleşir ve birlikte dönmeye devam ederlermiş. Çok ender olarak da aynı kürenin yarımları birleşir tekrar bütünleşerek dönerlermiş ki, bu gerçek mutlulukmuş.

Bu efsanede sevginin vazgeçilmezliğinin yanı sıra insanın yalnızlık sorununun da sevgide çözümlendiğini görüyoruz. Platon'a göre de ilkin sevginin kendisi her şeyden güzel, her şeyden iyiliklerin kaynağıdır. Hazreti Mevlana'ya göre gerçek sevgi, olgun insana karşı duyulan bağlılık ya da kendi olgunluğunu onda görmelidir. Sonrada bu sevgi tüm dünyaya yayılır. Bütün insanlara hatta bütün canlılara yönelir. Güzeli, iyiyi, doğruyu öngören bu duyguda doğayı kapsayan bir neşe vardır. Aynı zamanda bu dünyaya bütün bağlardan arınmış özgürlüğü arı duru bir yalınlığı da birlikte getirir. Sevgi sizde yoksa peşine düşersiniz varsa bir hazine gibi onu içinizde saklarsınız derken sevgi, her şeyin ötesinde ve en derinindeki de Tanrı sevgisidir. Tanrıya yönelik doğayı ve toplumu da içine alan bir bütünleşmeyi de ima ederken, sevgisiz insan, kanatsız bir kuş gibidir. Sevgi, insanı insan yapar. Hırstan, kibirden, bencillikten kurtaran da tek ilaç olup, insan onunla tekliğinden kurtulur.

 

Tüm seven ve sevilenlerin bu özel ve de güzel günlerini kutlar, esenlikler dilerim.

Bu makale 658 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci