MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanya seçmeni hangi adayı seçecek?

21 Şubat 2019, 18:29

Mehmet Aktoprak


Mudanya, siyasi açıdan sol ile sağ partilerin mücadelesi ile tanınır! Ecevit rüzgârı ile gelişen sol görüşü temsil eden 1973 yılında CHP'nin adayı olarak seçime giren ve seçilen (rahmetli) öğretmen Ali Narin Demirtaş… 1977 yılında CHP'den aday olarak seçime giren (rahmetli) öğretmen Ali Narin Demirtaş tekrar belediye başkanı seçildi… Rakibi öğretmen Hasan Aktürk AP'nin adayıydı. Gel zaman git zaman Mudanya yerel seçimlerde siyasi yönlerde değişime uğradı… ANAP'ın adayı olan öğretmen Hasan Aktürk, Belediye Başkanı olarak çıktı. Beş yılsonunda ANAP ilçe başkanı olan Erol Demirhisar ANAP'ın adayı olarak girdi ve belediye başkanı oldu… DSP+ANAP+ MHP koalisyonu döneminde esen "Ecevit poyrazı"  sayesinde Mudanya Belediye Başkan adayı olarak seçime katılan öğretmen Hasan Aktürk koltuğa oturdu… Sonrasında CHP'den Hayri Türkyılmaz, AKP adayı ve MHP'nin adayı Erol Demirhisar arasında geçen seçim sonucu Türkyılmaz'a güldü!

Mudanya seçmeni her dönem kullandığı oylarla parti tutar gibi partili adaya oy vermesinin getirisi ne oldu? Hiçbir dönemde Mudanya'ya yapılması gereken destek Büyükşehir Belediyesi'nden yapılmadığı gibi yapılan yatırımlarda yerine ulaşmadı! Sahil bandı, trafik sorunu gibi önemli sorunlar çözülmedi!

MUDANYA'DA SİYASİ İRADE NE YAPABİLİR?

Siyasi yelpazeye bakıldığında; seçim için partilerin yarattığı bir seçim sistemi var! AKP+MHP ve CHP+İYİ parti bu yerel seçimde ortaklık anlaşması sayesinde daha çok belediye alma savaşı var! Bilhassa! Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanma savaşı sayesinde; yerel seçimi genel seçim havasına girmesi sağlayan girişimler...

Mudanya'daki yerel seçimi AKP+MHP ve CHP+İYİ parti formülü işleyecek mi? Şimdiden sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Ak Parti listesinden meclise girecek ve bir de başkan yardımcılığı MHP'ye verilecek. MHP'nin meclise girmesi düşünülen kişilerin seçilecek sıralardan olması nasıl ve ne şekilde olacak? MHP seçmeni AK Parti'yi destekleyecek mi? Yüzde kaçı AK Parti'ye oy verecek?

Aynı sıkıntıyı CHP+İYİ Parti anlaşması şimdiden tartışmaya açılmış! CHP'nin ilk sırası İYİ parti adayına verilmesi… 2. Ve 13. Sıraya kadar CHP'li olacak… Sonrası iki parti arasında bölüşülecek. Birde CHP'nin adayının başkan seçilmesi halinde üç adayında İYİ Partili kontenjandan olması düşüncesi şimdilik askıya alındı

CHP İLE AK PARTİ'NİN ŞANSI NE KADAR?

Hayri Türkyılmaz'a karşı olanların varlığı bir gerçek! CHP'li ruhu ile hareket eden partililerin olması halinde şansı var! Ancak kesin olarak İYİ Parti seçmeninin desteğini alması mümkün olduğu kadarda; mümkün olmayacağı söyleniliyor… Ayrıca DSP ve DP adaylarına seçmenin oy vermesi düşünülürse; bu iki adayın CHP kökenli olması göz önüne alındığında; CHP'nin oy kaybedeceği gerçeğini söylemek doğru olur!

Ak Parti+MHP ortaklıklaşmasının nasıl ve ne şekilde çalışacağını söylemek için de kesinleşen listelere bakılacak.

Ak Parti adayı olan Dr. Ahmet Murat Ünal'ın kendi iradesinin hâkim olacağı meclis listesini hazırlaması önemli…  Yoksa ilerleyen günlerde meclis üyelerinde düşünce ve fikir ayrılığı olması halinde ne yapabilir? Partiden ihraç ettirerek, mecliste çoğunluğu kaybetmesi söz konusu olur. Yerel seçime giren parti adaylarının meclis üyelerini seçerken zorlanacağını söylemek yanlış olmaz!

Siyasi madrabazların hüküm sürdüğü "Siyasi Çukur" içinde beklediklerini söylemek isterim...

 

HAFTANIN  SÖZÜ:  Belediye başkan adayları, meclis üyelerini seçerken üyelerin siyasi yapısından önce ahlak, vicdan, halka hizmeti düşünen kişilerden olmasına dikkat etmelerini hatırlatırım! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 741 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci