MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Sessiz çığlık

01 Mart 2019, 01:18

Tevhide Türken


13 Eylül 1921 Salı günü 3282 şehit vererek kazanılan Sakarya Savaşı'nın ardından Ankara'ya dönen Mustafa Kemal, büyük bir coşkuyla karşılanır. Karşılamaya gelenler Millet Bahçesi'nde toplanarak Mustafa Kemal'e şükran duygularını iletirler. 1 Mayıs 1922 akşamı Millet Bahçesi'nde bir eğlence düzenlenir. Bahçe rengarenk, kağıt fenerlerle donatılır ve Türkiye ilk İşçi Bayramı'nı böyle bir coşkuyla kutlar. O zamanlar Ankara'da bir demet çiçek bulunamaz. Mustafa Kemal daha sonra Çankaya'ya yerleştirildiğinde köşkün bahçesinde çiçek yetiştirilmeye başlanır.

Mayıs 1922'de Ankara'ya gelen dönemin Moskova Sefiri Ali Fuat Cebesoy'u, Gazi Çankaya'da çiçek tarlaları arasında kabul eder. Gazi, bir ara tarlada filizlenen çiçek fidanlarını gösterir. "Bakınız Ali Fuat Paşa, bunlar da bizim Ankara toprağı üzerinde kazandığımız zaferler" der. Kurtuluş Savaşı günlerinde bir gün Mustafa Kemal, yemek yediği masanın üzerine çiçek ister ve şöyle der: "Bir iki çiçek yok mu? Masaya koysanız.."

Cumhuriyetin ilanı günlerinde İstanbul'un ünlü çiçekçisi Yorgo Sabuncakis, (Şehremini) Vali Nevzat Bey tarafından Ankara'ya çağırılır. Gazi'nin huzuruna çıkan Yorgo Sabuncakis'ten Ankara'da bir hafta içerisinde bir çiçekçi dükkanı açmasını ister. Sabuncakis endişelerini söyler. Ankara'da doğru dürüst bir manav bile yokken, çiçeği kime satacağı endişesini dile getirir. Gazi "Kime çiçek satacağını soruyorsun. Bana tabi" diyerek karşılık verir.

Ankara'nın ilk çiçekçisi hemen hemen Cumhuriyetle yaşıt olarak Millet Bahçesi'nde açılır. akasya ağaçlı bu bahçe, 1926 yılında kapatılır. 1933'te yıkılır ve yerine tek katlı özel idare çarşısı yapılır. İsmi de 'Şehir Bahçesi' olur. Sabuncakis Çiçekcisi de, cadde üzerindeki dükkanların birinde yine Ankara'nın ilk ve tek çiçekçisi olarak yerini, 1959 yılına dek biz Ankaralılara hizmet sunar.

(Buraya kadar yararlandığım kaynak; Mesa Şirketler Topluluğu'nun katkılarıyla 2006 Koleksiyoncular Derneği Yayını, Yayın No:9)

Bugün Sabuncakis Çiçekçisini ne bilen, ne de hatırlayan pek olmasa da sevinçleriyle, hüzünleriyle dolu bir yaşamın ardından Bay Yorgoyu tarihin derinliklerindeki ebedi yolculuğuna uğurladık. Ruhu şad olsun. Bu yıllar içerisinde Sabuncakis'in yanında çalışmış olan elemanlar, gerçekten çok şanslıydılar. Nedeniyse doğanın en güzel yüzü olan çeşit çeşit, renk renk kesme çiçeklerle bezeli bir dünya ve o dünyayı rafine zevkiyle tek tek, dal dal dizayn eden usta bir yorumcuydu o. Sonra bu gençlerin bazıları Ankara'nın çeşitli semtlerinde çiçekçi dükkanlarını açtılar. Uluslararası çiçek düzenleme yarışmalarına katıldılar ve bir çok kez çeşitli derecelerin yanı sıra birincilik kupalarını da ülkemize getirdiler. İşte onlardan birinin çiçekçi dükkanındayım.  Aslında bu dostum bugün hayatta olmasa da uzun yıllardır oğlu tarafından başarıyla işletilmekte olup, Ankara'ya her gelişimde uğramadan, önünden geçmem. Bugün de öyle oldu.

Elimde kırmızı beyaz karanfil buketiyle Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı'nın önüne geldiğimde, elimdeki buketi ülkemizin tanınmış heykeltıraşlarından Sayın Metin Yurdanur'un ünlü eseri İNSAN HAKLARI ANITINI sembolize eden kitap okuyan kızın kucağına henüz bırakmıştım ki, bir anda sivil giyimli iki genç bana, "Ne yapıyorsun" dediler. Eski bir dostumu ziyarete gelip, ona çiçek sundum. "O, senin nereden dostun oluyor" dediklerindeyse, "A evlatlarım! Siz öylesine gençsiniz ki bu anıt 1990'da buraya monte edildiğinde eminim ki, ikinizde henüz doğmamış olmalısınız. Oysa ben onu buraya monte edildiği ilk günden beri tanıyor ve anlamına da sonsuz saygılarımı sunuyorum..."

Bu esnada fotoğrafta da görüldüğü gibi; ne yanımıza gelen, ne de durup konuşmalarımızı dinleyen tek bir kişi dahi olmadı. Geçip gülen insanların yüzlerindeki ifade tarzı bir an geldi bana ressam Edvard Munch'un ünlü eseri "Sessiz Çığlık" tablosunu anımsattı.

Bu makale 898 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci