MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Nasıl bir muhtar seçmeliyiz?

22 Mart 2019, 14:29

Efraim Pala


1829 yılında II. Mahmut Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmasından sonra ortaya çıkan otorite boşluğunu kapatmak ve küçük birimlerin güvenliğini korumak için muhtarlık teşkilatını kurmuştur.1864 yılında da yasalaşmıştır.1876 yılında ise muhtarlık biriminin görev tanımı ve yetkileri belirlenerek kurumsal haline gelmiştir. 1913 yılında değişen yasa ile muhtarlıklar ve idari mahalle yönetimiyle ilgili bütün düzenlemeler yürürlükten kaldırılmış ve muhtarların görevleri sonlandırılmıştır. Bu tarihten sonra, yasal olarak bir düzenleme olmasa da muhtarlar ellerinden alınan görevleri kimin yapacağını bilemediği için görevlerine fiilen devam etmişlerdir.1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu gereği, 1933 yılında muhtarlık hizmetleri yeniden durdurulmuştur. 2004 yılında Bakanlar Kurulu ile yeniden yürürlüğe konulan muhtarlık hizmeti günümüze kadar devam edegelmiştir. Bugün ülkemizde yaklaşık 53 bin mahalle ve köy muhtarı olduğunu söylemem mümkündür.

Seçilmiş kimse anlamına gelen "Muhtar" kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. 5 yılda bir yapılan yerel yönetimlerin seçimlerinde belediye başkanlarını ve belediye meclis üyeleri ile birlikte mahalle veya köy muhtarlarını seçeriz. Mahalle ve köyde ikamet eden sakinlerin oyları ile seçilir. Her muhtar adayının mahallesini daha iyi yönetebilmek için en az 4 adette azası (ihtiyar heyeti) olmak zorundadır. Yönetimde azalar (ihtiyar heyeti) ile birlikte karar alırlar. Önemle bir şey daha hatırlatmak istiyorum. "Muhtar hiçbir siyasi partinin temsilcisi olamaz ve hiç bir siyasi parti adına görev yapamaz."

Peki, 31 Mart 2019 Pazar günü oylarımız ile seçeceğimiz muhtarların görevlerinin neler olduğuna bir bakalım.

Öncelikle seçim zamanından önce seçmenlerin sandık seçim pusularını askıya çıkarmak ve seçim kağıtlarını mahalle sakinlerine ulaştırmak zorundadırlar. Ayrıca sandık seçim kuruluna katılmakta görevidir. Vatandaşlardan talep gelmesi üzerine nüfus ilmühaberi vermek ve vatani görevi yaklaşmış olan gençlerin kayıtlarını yoklama memurlarına vererek, askere gideceklere tebliğ etmekte sorumluluğundadır.

Bence en önemli görevlerinin başında; mahallesindeki yardıma muhtaç, yaşlı, özürlü ve kimsesiz vatandaşların ihtiyaçlarını gidermelidir. Bu tür insanların sorunlarını resmi kurumlara ileterek, sesleri olmalıdır. Mahallede işsiz gençler için sosyal sorumluluğu unutmayıp iş edindirme amacı ile ilgili kurumlarla (Kaymakamlık, Belediye vs.) köprü olmalıdır.

Mahalle ve sokakta vatandaşların yaşam seviyesini arttırmak adına yeşil alanların arttırılması için park ve çocuklarımız için de oyun alanlarının yapılması konusunda yerel yönetimlere iletmekte öncülük yapmalıdır. Yol ve kaldırımların bozuk olanlarını tespit ederek, çöplerin toplanması ile ilgili problemlerin çözümü için Belediye birimleri ile diyaloga girmelidir.

Bir hafta sonra seçeceğimiz mahallenin annesi, babası, ağabeyi ve ablası olacak muhtarların kapısı açık olmalı ve kendilerine vatandaşlarımızın ulaşması mümkün olmalıdır. Vatandaşın gözü ve kulağı olmalı, yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardımları, herhangi bir siyasi partili konumuna göre değerlendirmeden, eşit ve adaletli dağıtmalıdır.

İşte bir kısmını açıkladığım bu görevleri yapacak; vizyonu geniş, gelişime açık, mahallesi için proje üreten, çalışma saatlerini ikinci planda tutan, halkı ile iletişimi kuvvetli ve adil olacak muhtarlarımızı seçmek için,

... "Haydi Sandık Başına"....

Bu makale 595 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci