MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Bir seçimin sonuna daha geldik...

30 Mart 2019, 11:14

Efraim Pala


Uzun bir maraton sonrasında 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere ulaşacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızı, İlçe Belediye Başkanımızı, İlçe Belediye Meclis Üyelerimizi ve Mahalle Muhtarlarımızı seçeceğimiz gün geldi. Öncelikle Belediye Başkan adaylarımız ve siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, yerel seçimler için hazırlıklarına aylar önce başladılar. Partilerin seçim organizasyonları ve sandık başında görevli olacak personelin görev tanımları ve eğitimleri tamamlandı.

İl ve ilçelerde seçime girecek olan Belediye Başkanları hummalı çalışmalardan sonra, seçilmesi halinde gerçekleştirecekleri projelerini açıkladılar.  Birlikte çalışacakları meclis üyelerini, seçmenlerine tanıttılar. Vatandaşların huzurlu ve refah içinde yaşayacağı modern kentler oluşturulma örnekleri sundular.

Ancak bazı siyasi partilerin Belediye Başkan adayları, bu yarışta kendilerini dengesiz ve haksız bir mücadele içinde buldu. Değiştirilen anayasa ile partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir belediye başkanı gibi bazı günler üç miting düzenleyerek kendi siyasi partisinin belediye başkanlarına oy istedi. Belediye Başkanlarının ikinci planda kaldığı bu aday tanıtım yarışında, iktidarın bakanları, milletvekilleri oy istemek için büyük mücadeleler verdi. Yazılı basın ile görsel basının (TV kanalları) hatırı sayılı bir çoğunluğunun iktidar partisini destekler mahiyette sürekli bu adaylarına öncelik verdiklerini gördük ve yaşadık.

Günün her dakikasında ekranlarda olan bu rol-model olmuş liderlerin hitap şekilleri, biz vatandaşların bile kendi aralarında konuşamayacağı bir üslup içinde olmaları üzüntü verici.  Birbirlerine sözlü hakaretlerde bulunmaları, iftira atmaları, vatandaşa doğru söylemler içinde olmamaları, sabah söylediklerini öğleden sonra yalanlamaları onlar için sıradan bir davranış biçimi olmuştur. Bunun yanında sürekli söylenen, belki doğruluğu ispatlanmayan sözler karşısında halkın kafası karışmış, bazı vatandaşlar ayrışma içinde olmuştur. Seçmenler, siyasi parti liderlerinin fanatik bir taraftarı gibi söylemlerin doğruluğunu savunmakta olduğuna şahit olduk. Siyasi düşüncesinden dolayı komşunun komşusuna, kardeşin kardeşine kinle ve nefretle bakarak ayrıştırıldığını yaşadık.

Yani siyasi liderlerin birbirleri arasındaki bu elektriklenme vatandaşa kadar inmiştir. Bir genel seçim havasında yürüyen bu mahalli idare seçimlerinde, beka meselesi ön plana çıkartılarak mahalli seçimlerin hedefi saptırılmıştır. Diğer siyasi parti mensuplarını terörle ilişkilendirilerek iftira atılmasını dahi gözlerimiz ile gördük, kulaklarımız ile duyduk. Belediye başkanı adayları birbirlerinin açığını arayıp, bu şaibeleri polemik haline getirdiklerini yaşadık. Seçilme yarışı içindeki adaylar, zaman zaman yaşadığımız il ve ilçe belediye başkanlarını seçeceğimizi unuttular maalesef.

Bizler özgür irademizle yaşadığımız mahalle, ilçe ve il yöneticilerini seçeceğiz. Liderlerin vaatleri içinde ağzımıza çalınan renkli sözlerden, boş vaatlerden sonra duygularımızla oynanmasına asla müsaade etmemeliyiz. Kafamızı kuma gömüp "bana ne" veya "boş ver" dememeliyiz!

Her T.C. vatandaşının anayasal hakkı olan "oy kullanma sorumluluğunu" mutlaka yerine getirmeliyiz.

Seçimlerden sonra komşu komşusu ile, kardeş kardeşi ile, arkadaş arkadaşı ile birlikte yaşamaya devam edecek. O yüzden akılcı, hiçbir tahrike kapılmadan, birbirimizin kalbini kırmadan, seçimleri ölüm-kalım meselesi haline getirmeden, bizlere kimin daha iyi hizmet edeceğine ve bizleri başarılı bir şekilde temsil edeceğine inandığımız adaya oy vermeliyiz.

Geleceğimizin ışığının sönmemesi, yüzümüzden gülücüklerin eksilmemesi ve laik olduğumuz bir yaşam seviyesini yakalamak için haydi sandık başına….

Bu makale 566 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci