MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Sakın ha bulaşma!

04 Nisan 2019, 08:32

Kaan Tuğracı


Çok kıymetli okurlarım ve hemşerilerim, bu sene başından beri gündemi meşgul eden Mahalli İdareler Seçimi nihayete erdi. Vilayetimizde ve Mudanya'mızda tam bir demokrasi şöleni yaşandı. Vilayetimizde daha evvelki seçimlerde ezici bir çoğunlukla seçimi göğüsleyen Hükümet Fırkası, bu defa az bir farkla koltuğun sahibi oldu. Mudanya'mızda ise, Halk Fırkası aceb derece farkla seçimi kazandı. Seçimi kazanan belediye reislerini can-ı gönülden tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyor, ahaliye karşı adel, sadık olmanızı her yurttaşa eşit davranıp ötekileştirmemenizi yüce yaradandan niyaz ediyorum.

Kıymetli okurlarım, gelecek üsbular alemi siyasetle seçimle ilgili azam derece neşriyatıma kalem çalacağım. Neşriyatıma evvel üsbu yarım kalan mütefarik  aksi kaziyeyle devam etmek istiyorum. Kıymetli okurlarım anımsayacaklardır, evvel üsbu kalem çaldığım neşriyatla alakalı Yavuz Bey oğlumu, Küçük ağa amcanın torunu, Hacı Mahmut ağabeyin tekne kazıntısı oğlu Barış Bey evladım, babacağızının yanından Yavuz Bey oğluma telefon çekerek, telefonu Hacı Mahmut ağabeye vermiş. Mahmut ağabey, şahsıma en derin şekr-ügüzarlarını sunup, sevgilerini iletmiş. Zatıalini eski senevatlara götürdüğü için, benul ayanımızı bu kadar yakınen tanıyan, rahmetli babacığını bilen bir zat olarak, bendenizin kim olduğunu öğrenmek istemiş. Yaradan sıhhat verirse bir gün görüşüp hasbıhal etmek istediğini, şekrü güzerlarını çehreme karşı sunmak istediğini Yavuz Bey oğluma iletivererek, telefonu kapatıvermiş.

Kıymetli saygıdeğer Hacı Mahmut ağabeyciğim; bu kerata Yavuz bey oğlum bendenizi alel umumdan saklıyor. Hiç bir kimseyle görüştürmüyor. Mamafih Yüce Yaradan sıhhat verirse inşallah bir mahfelde denk gelip, zatıalinle hasbihal etmek isterim. Zatıalin "Kaan amca" olarak beni bilmesen de, nur cemalimi görünce hatırlar, eskiler aklına gelip, kucak dolusu sevgiyle beni kucaklarsın. Dost ve ahbaplarımızın vasıtalarıyla baray-ı ticarethanenize geldiğimde ekseri gözlerim zatıalini arıyor, mamafih göremiyorum. Gördüğümde de rahmetli babacığımı, Siemens Fabrikası'ndan servisle ikametgahımızın önüne getirişini bir film şeridi gibi gözümün önünden geçip, içlenip kalbim sızlıyor seni gördüğümde. Yetişebilirsem, elini öpüp hasbıhal ediyoruz ama zatıalin, bendenizin Kaan Tuğracı olduğundan bey habersin! Sevgi, saygı benden Mahmut ağabeyciğim. Yüce yaradan sizlere, eski topraklara sıhhatli uzun ömürler nasip eylesin.

Bu üsbu Yavuz Bey oğlum, ikametgahıma, bendenizi ziyarete geldi. Alemi siyasetle ilgili havadisleri tetkik ettik. Yukarıda kalem çaldığım üzere o aksi kaziyelerle ilgili daha sonra kalem çalacağım. Laflamalarımız döndü dolaştı benzin mahattasının merasimine geldi. Yavuz Bey oğlum, merasimdeki renkli ekranlara aldığı kaydı bendenize izletti. Yavuz Bey oğlumun sahici dostu, ağabeyi Barış Bey evladım, merasimde çok güzel laflamış. Mikrofona hiçte yabancı değil. Ne de olsa alemi siyaset geçmişi var. Alemi siyaset demişken, Barış Bey evladıma, bu aksi kaziyeyle alakalı bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Yüksek mektebi bitirip, ecnebi milletlerde gavurca laflamayı öğrenmeye gidip geldikten sonra zatıalini alemi siyasette bulmuşsun! İlk siyasi tecrübeni Hükümet Fırkası'nın yönetim kuruluna girerek başlamışsın! O dönem ilçe reisi önderliğinde ahsen bir yönetim oluşturulup, iyi ahalli tarafından kabül görülen bir reis adayıyla Mudanya Belediyesi'ni Hükümet Fırkasıyla buluşturan ekibin içinde sende varmışsın. Yavuz Bey oğlum bendenize laflayıverdi. Bazı gelişen aksi kaziyeler, bad zatı muhteremler, zatıalini alemi siyasetten soğutmuşlar! Mamafih bu durum zatıalin için çok iyi olmuş. Benul ayanını çok yakinen tanıyıp bildiğim için, senin ne işin var bad afik kimselerin içinde alemi siyaset yapmaya? Bak işine...

Kıymetli Barış Bey evladım, alemi siyaset, yalan söyleme zanaatı... Küçük ağa amca, kat'i süretle yalan laflamaz, kimseye kötülük yapmazdı. Zatıalinde onun torunu olarak yalan kelamda bulunmayı beceremezsin! Zatıalin için alemi siyasetten uzaklaşman çok iyi olmuş. Bundan mütevellit de sakın ha bulaşma!

Hazır yeri gelmişken; alemi siyaset yapanlara bir kaç kelamda bulunacağım. Hali vakti yerinde, çalmaz, çırpmaz, yüksek mektep okuyan, 7 göbekten sahici Mudanyalıları besbes Ali Cengiz oyunlarıyla siyasi ihtiraslar yüzünden alemi siyasetten soğutup küstüreceksin, nerede siyasetten nemalanmak isteyen, siyaset sayesinde akçe kazanmaya çalışan, barayı ticaretinde başarılı olmayan zatı muhteremlere vazife verip yönetici veyahut meclis azası yapacaksın! Seçimi kaybedince de, "Biz niye kaybettik" diye yüksüneceksin! O nedenle siyasi fırkaların mukarrerat vericileri öncelikle kimlerle yola çıkacaklarını etraflıca irdelemelidir...

 

Yeniden Barış Bey evladıma konuyu getirecek olursam, merasimdeki laflamalarına ailenle birlikte Mudanya'mıza yeni yatırımlar yapmak arzusunda olduğunuzdan bahsetmişsin. Siz siz olun, bir elin nesi var, iki elin sesi var düsturunu hiç bir zaman dimağınızdan çıkarmayın! El ele verin işinize gücünüze bakın. Zevcelerinizin afaret tıngırdamalarına bakıp, birbirinize karşı tavır almayın. Zevcelerinizi barayı ticaretinize karıştırmayın. Bendenizden, dede dostu, baba dostu olarak bir nasihat. Gayrisini keyfiniz bilir.

Bendeniz tekayüte ayrıldıktan sonra, rahmetli ağabeyim ve ablam, zevcelerinin afarik bad laflamalarına bakmasalardı, vilayetin en köklü namdar eğitim öğretim kurumunun sahibiydik. Şimdi ne oldu? Benul ayanlarım mezarda! Çocukları ve zevceleri çil yavrusu gibi hepsi bir yere dağılmış, çalışıyorlar. Barış Bey oğlum, sen sen ol, son senevatlarda  yaptığın gibi işine gücüne bak! Bırak alemi siyaseti yapanlar, yapsın! Yavuz Bey oğlumdan işittiğime göre, sevgili Hacı Mahmut ağabeyimi bir hususta epeyce üzüyormuşsun. Her şeyin hazır olmasına rağmen, daha evlenmemişsin! Zevce adayını ailenin karşısına çıkarmamışsın. Bu aksi kaziye açıldığında ortamı terk ediyormuşsun! Babacağızını bu husustan dolayı kat'iyen üzme! Evlilik konusunda anneciğini, babacığını üzmeye hakkın yok! En kısa zamanda sürpriz, mutlu havadisleri zatıalinden ailene vermeni istirham ediyorum. Yavuz Bey oğluma evlilik akdine şahit oldun da, bizler, Yavuz Bey oğlum, zatıalinin evlilik akdini ne zaman görecek, orası muamma?!! Kaan amcana kızıp sakın gönül koyma. Yavuz Bey oğluma bozuk atma! Bendeniz babacığını çok seviyor, onun üzülmesini istemediğimden laflıyorum. Seni gözlerinden, babacağızını da ellerinden öpüyor, kıymetli okurlarıma da hayırlı üsbular diliyorum. Kalın sağlıcakla.

Bu makale 686 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci