MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Oyunu sayamayan ülke, Türkiye!

18 Nisan 2019, 16:51

Efraim Pala


Seçimler; İnsan haklarına saygılı demokratik rejimlerin en önemli dayanağı ve yurttaşların özgür iradeleriyle verdikleri kararı açığa çıkaran süreçtir. Seçme ve seçilme hakkı yurttaş olmanın en temel hakkıdır. Bu nedenle seçimler, aslında kendi kendisini yönetme gücü olan yurttaşların bu yönetme yetkilerini kime emanet edeceklerine karar verme aşamasıdır. Demokratik bir seçim ortamı, yurttaşların her türlü politik tercihini kullanabildikleri özgür bir eylem sürecidir. Seçimlerin temel faaliyeti, propaganda, tanıtım ve kendi karar ya da eleştirisini özgürce ifade etme faaliyetidir. Bu özgürlüğe sadece iktidarın sahip olduğu ve muhalefetin politik eyleminin kısıtlandığı ve hatta muhalefet partilerinin PKK, Fetullah Terör Örgütü ile işbirliği yaptığı, çukur, çamur vs. ilan edildiği bir ortam, aslında bir seçim ortamı değil, olsa olsa bir iktidarın kendisine meşruiyet kazandırmak için gerçekleştirdiği bir etkinlik olarak tarihe geçti diyebiliriz.

AK Parti iktidarının yaşandığı 17 yıllık süre içinde, yapılan 14 seçimden üstün başarı ile yarışı önde bitirdi. Yapılan seçimlerin birkaç saat sonrasında Anadolu Ajansı (AA)'nın verileri doğru kabul edilerek zafer ilan edilmesine alışmıştık. İktidar partisinin bu başarısında devletin imkânlarınınetkin kullanması ve birçok basın yayın organının iktidara destek vermesi de etkili oldu. Muhalefet içinse bu durum, haksız bir rekabeti ortaya çıkarmıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimleri üzerinden 15 gün geçti. Bu aşamada hukuki itiraz süreci içinde kabul edilen itirazlar değerlendirildi. İlçe seçim, il seçim ve YSK’nın kabul ettiği itiraz oranının AK Parti lehine ezici bir üstünlüğüne sahip olduğunu gördük. Muhalefet partilerinin çok küçük oy farkıyla kaybettiği bazı il ve ilçe seçimlerindeki itirazları kabul edilmedi.

Birçok il ve ilçelerde seçim sonuçları açıklanıp ve seçilen adaylar mazbatasını alıp göreve başladı bile... Ancak İstanbul’da hukuki itirazlar sonrasında tüm ilçelerde geçersiz oylar tekrar sayıldı. Öncelikle Büyükçekmece'deki oy pusulalarındaki usulsüzlükler ve geçersiz oyların tekrar sayılması ile aynı şekilde Maltepe’de tekrar sayılan geçersiz oyların, tekrar tekrar sayılması kafalarda soru işareti bırakıyor.

Hal böyle olunca; bu ilçelerdeki olumsuzluklar sonrasında, resmi olmayan sonuçlara göre 13 bin sayısal üstünlüğü yakalamış olan ittifak adayı olan Ekrem İmamoğlu'na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatasının verilmemesine sebep olmaktadır.

Özellikle İstanbul’da bu kadar önemli olan ve paylaşılamayan oyların gerçek sebebinin altında neler var? Bazı belediyelerin vakıflara aktardığı bedellerin, bankamatik çalışanlarının ve partilerde görevli olanların maaşlarının belediyeden karşılandığı şaibelerinin araştırılmasını ve açığa çıkmasını mı önlemeye çalışıyorlar? Yurttaşlarımızın seçme seçilme hakkının baskı altına alınarak kısıtlandığı koşullarda adil, eşit ve demokratik bir seçim sürecinin yaşanması mümkün olmadığını görüyoruz.

İstanbul’un paylaşılamamasından doğan bu belirsizlik sonrasında yurttaşlarımızdaki hayal kırıklığı devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışı ekonomi çevrelerinde bu olumsuzluk ve belirsizlik karşısında gözleri üzerimizdedir. Her 1,5 yılda bir seçim atmosferi yaşarsak, laf üretmekten ziyade iş üretemezsek geldiğimiz noktaya şaşırmamak lazım. Halkımızın ekonomik depresyon geçirdiği bu dönemde pastanın paylaşımı bitse de bizde önümüzü görsek artık.

Bu makale 689 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci