MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Zenci bir kız çocuğu

26 Nisan 2019, 18:56

Tevhide Türken


Çocukluk yıllarımda İstanbul'da herkesin ibadetini özgürce yaptığını, başörtüsünün bugünkü gibi tek model değil, çeşitli biçimlerde uygulandığını belirten ülkemizin ilk kadın Adalet Bakanımız olan Sayın Aysel Çelikel'in 2015'te İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan "Adalet Yoksa Gelecek de Yok" isimli kitabında sözlerine devamla şöyle der:

"Üniversitelerde türban sorunu 1980'li yıllarda ciddi bir hukuksal problem olarak gündeme geldi. Türbanlı öğrencilerin derslere, hatta üniversite binalarına giremeyeceği konunun laikliğe aykırı olduğu, türban takanların iyi Müslüman olduğu, olmayanların Müslüman olmadığı gibi bir baskı aracı olacağı iddia edildi. Bu iddia Leyla Şahin örneğinde olduğu gibi Anayasa Mahkemesi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararıyla doğrulandı. Bu reşit bir kadının din ve kıyafet özgürlüğüyle çelişmesi gibi eğitim hakkının da engellenmesi ile ilgili bir sorundu. İlk ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler içinse kıyafet serbestliğinin olmayacağı kabul edilmeliydi. Bugün her kademe öğretim kurumunda türban serbest bırakılmıştı. İlk ve ortaöğretimde Kur'an derslerinde de bu serbestlik tanındı ki, bu örtünmeyi çocuk yaşta alışkanlık haline getirme çabasıdır. YÖK Başkanı da bir genelge yayınlayarak türbanlı öğrencileri sınıflara almayan öğretim elemanlarının cezalandırılacağını bildirdi. Oysa bir hukuk devletinde anayasa aykırı olarak bir genelgeyle fiili bir durum yaratılarak türbanın serbest bırakılması düşünülemez. Bugünkü uygulama anayasa ve hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Mutlaka hukuki düzenleme yapılması gerekir.."

Cumhuriyet ilkelerimizin yılmaz savunucusu değerli hukukçumuz Sayın Aysel Çelikel, devamla, 10 yaşındaki bir kız çocuğunu özgürlük adına tesettüre sokmak, özgürlük kavramını istismar etmektedir. Reşit bir kız öğrencinin örtünmesinin kılık kıyafet özgürlüğü, eğitim hakkı gibi gerekçelerle haklı görülmesi bir oyun çocuğu için savunulamaz. Ne için örtündüğünün bilincinde olmayan bir kız öğrenci için bu karar politika amacının yanında özendirme, aile ve mahalle baskısı ile bağlantılı alınmış sadece, alışkanlık yaratma, büyüdüğünde vazgeçememe amacına yöneliktir. Bir kadın olduğunda ne yazık ki kendi özgür iradesiyle örtündüğünü söyleyecektir. İslam dininin özünün üstün niteliklerini ve felsefesini anlayacak bilince erişmeden çocuklara yapılan muamele Türkiye'nin yıllardır taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne de aykırıdır.

Hükümet üyeleri, özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, hani çocuk gelinlerle mücadele ediyordu?

Karanlık gecelerin aydınlık ışığı çoban yıldızı gibi okurunu aydınlatan 325 sayfalık bu eşsiz eseri okuyup bitirdiğimde şafak sökmüş, güneşse doğmak üzereydi. Şu an yazarının ismini anımsayamazsam da kesip sakladığım bir anı yazısını siz değerli okurlarımla da paylaşmak istiyorum.

Yeni işe başlamıştım. Otelde İsveçli bir aile vardı. 40-50 yaşlarında, 1970'li yılların hippileri gibi giyinen en başlarında renkli bandanalar bir de yanlarında 7-8 yaşlarında zenci bir kız çocuğu... Belli ki, evlatlık almışlar. Fazla dikkat çeken bir aile değildi. Pek kimseyle yüz göz olmuyorlar, ben de otelin neredeyse tüm olanaklarına hakim olan bardan seyrediyorum uzaktan, evlatlıkları ile şakalaşan bu çifti..

Bir gün adam evlatlığı ile birlikte yanıma geldi. Çok kibar bir dille açık büfedeki yemeklerde domuz eti olup olmadığını sordu. Ben de yemeklerin hiçbirinde domuz eti olmadığını ama isterlerse yönetim ile konuşabileceğini söyledim. Adam gülümseyerek başını salladı ve teşekkür etti. Tam gidecekken merak edip sordum. Neden, domuz alerjiniz mi var? Adam, o sıcak gülümsemesini bozmadan, "Hayır kızım. Müslüman, domuz eti yemiyor" dedi. Şaşkınlıkla baktım yüzüne, "Sizde mi Müslümansınız" diye sordum. Adam, "Hayır ben ve eşim Ateistiz ama kızımız Müslüman" dedi. Kafamın içi karman çorman oldu. Baktım yüzüne, "Nasıl yani? Eğer çok özel olmayacaksa ben bir şey anlamadım" dedim. Adam, büyük bir sabırla anlatmaya başladı.

"Ben ve eşim zaman ne zamandır birlikteyiz. Evlendik ve çocuklarımız olsun istedik ama olmadı. Sonra bir evlatlık almaya karar verdik. Kızımızın Afrikalı ailesi iç savaşta öldürülmüş, daha bir yaşında bile değildi. İsveç'e geldiğinde biyolojik ailesini araştırdık anne ve babası Müslüman'mış. Biz de eşim ile beraber elimizden geldiğince İslamiyeti araştırdık ve kızımıza dini eğitim vermeye çalışıyoruz. Onu kendi düşüncelerimiz ile değil, ait olduğu toplumun kuralları ile yetiştirmek istedik..." Sonra gülerek, "Elbette kurban kesmiyoruz ama en azından ona namaz kılmayı dua etmeyi öğretmeye çalışıyoruz ve onun dini gereği mümkün olduğunca domuz eti yemesine engel oluyoruz. Büyüdüğünde ve kendi kararlarını kendisi verebilecek yaşa geleceği güne kadar bizim düşüncelerimizle değil de kendi seçimleri olmasını istedik. İleride kendisi karar verir. İslamiyeti mi yoksa Ateist mi ya da başka bir düşünce mi?..."

Ağzım açık dinledim bu güzel insanı. Kızını kucağına aldı ve koşarak havuza atladılar. Öylece arkalarından bakakaldım. İnsan denilen yaratığın bir güven tazeleme gibi bir duygu yaşadım ki anlatması zor. Sonra ülke gündeminde 9 yaşında kız çocuklarının evlenme yaşlarını tartışan, aklınca din alimi geçinen zalim soytarılar geldi aklıma. Cennet meraklısı bu zalimler mi gidecek oraya yoksa bu Ateist adam ve kadın mı?

Bu makale 714 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci