MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Perihan Dirican

Duygusuz bencil ile kafa ütüleyen

30 Nisan 2019, 10:21

Perihan Dirican


Bugün biraz bizim beyle atıştık. Daha doğrusu ben konuştum o sustu ama kapıyı çarpıp çıkarken “Amma kafa ütüledin!” demeyi de ihmal etmedi. O gittikten ve biraz öfkem yatıştıktan sonra başımı ellerimin arasına alıp düşünmeye başladım. Ben böyle bağıra çağıra, sağa sola savrula, kendimi yorarken bu adam nasıl sakin durabiliyor? Açtım bilgisayarı Kadın ve erkek eşitliği, eşitsizliği derken şu farklara rastladım.

Erkekler mantıklı, analitik iken, kadınlar sezgisel, yaratıcı, bütünleştiriciymiş. Zaten bugünkü nizamız da benim mantıklı düşünemediğimden ( o öyle söylüyor) çıktı. Ama göreceksiniz ben haklı çıkacağım. Sezgilerim kuvvetlidir. Hem o akıllıyım desin dursun. Evet erkeğin beyni kadınlardan biraz büyük olabilir ama beynin iki yarım küresi arasındaki iletişim kadınlarda daha iyi olduğu için olayları daha hızlı ve geniş açıdan görüyor ve çözüm üretebiliyormuş.

Erkek güç ile, ( kadınlardan yüzde 50 oranından fazla kas gücüne sahip) kadın kelimelerle saldırırmış Kadınlar iletişim kurmak için günde 20.000 kelime, mimik ve jest kullanırken bu sayı erkeklerde sadece 7.000 miş. Ne yapalım yani Tanrı kadınları dilbaz yarattıysa. Sonra efendim kadın yüksek sesle konuşmayı, sesli düşünmeyi severmiş, bu yüzden onlara “kafa ütülüyen” denirmiş, erkek her ikisini de içten yapmayı sevdiği için duygularını hissettirmez bu yüzden “ duygusuz bencil” olarak sıfatlandırılırmış. Ayrıca kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlü olmasına karşılık erkekler ışığa karşı daha hassas ve ayrıntıları daha iyi seçerlermiş. Kadına “Saçın neden kısa, eteğin niye uzun?” diye her daim karışmaları bundan olmalı.

Bir de benim bey iki de bir, “saç bırakmadın tepemde!” diye söylenip durur ya onun kel olmasının benimle alakası yokmuş meğer kadınların saç kökleri erkeklerden 2mm daha derine gömülüymüş.

Spor konusunda erkekler kadınlardan hızlı fakat kadınlar daha dayanıklıymış ve erkeklerden daha iyi yüzücülermiş. Ancak salondan duş almadan çıkınca erkeğin vücut kokusu daha ağır olurmuş. Erkekte ter bezleri ve deri altı yağ bezleri daha fazla olduğundan derisi yağlıymış ve daha çok terlerlermiş. Kadının ise derisi daha ince ve kuruymuş, bu yüzden de daha hassasmış. Daha ben benim beyden görmedim ama şu dizilerde, filmlerde sevgililer mehtabı seyrederken kız üşür erkek hep ceketini çıkarıp kızın omzuna koyar ya bunun sebebi de erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha fazla olmasıymış.

Daha neler var neler; kalp atışından safrakesesine, kromozomdan, soluğa… iki cins arasında farklılıklar sürüp gidiyor ama Yaradan öyle yaratmış ki birinin fazlası diğerinin eksiğini tamamlıyor. Dengeli bir paylaşım bu.

Dileğim bu dengenin aile içinde de kurulması, birbirimize üstünlük taslamamamız.

François Rene de Chateaubriand “Kadın insanın gölgesi gibidir; kovalarsanız kaçar, kaçarsanız kovalar.” Demiş fakat ben bunu şöyle değiştiriyorum. Kadın ve erkek birbirlerinin gölgeleri gibidir, kovalarsanız kaçar, kaçarsanız kovalar, marifet gölgeyle vücudun bütünleşmesindedir. Öğle gölgesi  gibi ve onun kadar sımsıcak.

Bu makale 999 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci