MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Osmanlı Hanedanı ve Türkiye Cumhuriyeti ile demokrasiye dönüş

16 Mayıs 2019, 13:46

Mehmet Aktoprak


Osmanlı, 600 yıllık tarihi ve hükmettiği topraklar ile tarihin en önemli imparatorluklarından biriydi… Bu başarını ordusu kadar yönetimine de borçludur. Osmanlı Hanedanlığı, iktidarını ümmet anlayışına bağlıdır. İktidarı ellerinde tutanlar, egemenliklerinin sorgulanmadığı gibi ideolojik dayanak üretmek zorundaydılar. Osmanlı Hanedanı iktidarlar, meşruiyetlerini doğrudan dinden almaktaydılar. Osmanlı'da da ayrıcalıklı sınıflar vardı. Bu sınıfların çıkarlarını koruyan ve halka bunu kabul ettirecek olan kaynağını dinden alan bir hukuk yönetim sistemi vardı.

Din temelli toplumsal kurumlar (tarikatlar, cemaatler) hür iradeye dayanan düşünce ve çözümlerin önünü keserek toplumu yönlendirmede iktidarın araçları konumundaydılar. Bir diğeri ise, Osmanlı Hanedanı'nın yönetim sistemi olan monarşi altında iktidara (hanedana) muhalif olmak; isyancı, ayrılıkçı olmak anlamına geliyordu. Egemenlik, hanedanlığın olduğu kadar da değişmesi söz konusu olamazdı! Egemenliğin değişmesi demek, hanedan iktidarının değişmesi demektir! Ancak iktidarın değişimi, padişahın ölümü ve yerine geçen şehzadenin tahta oturmasıyla yeni bir dönemin başlaması ile olurdu!

AKP VE NEO-OSMANLI MODELİ...

17 yıllık iktidarda olan Ak Parti, sistem olarak Neo-Osmanlı modelini benimsedi!  Bu model 21. yüzyılda Neo-Osmanlı modelini Türkiye Cumhuriyeti'ne monta etmek düşüncesini örnek almak doğru bir stratejisi olabilir miydi? Ak Parti iktidarının Osmanlı hayalleri ile Cumhuriyeti yok etme projesine engel olacak kurumların çökmesini sağlayacak uygulamalar içinde olmalarıdır! Halen egemenlik hakkının bir hanedana ait olmadığını anlamakta zorlanan bir iktidarın oluşturduğu karışıklık ortamı! 1921 tarihli ilk Anayasamız olan Teşkilat-ı Esasiye'nin ilk maddesinde belirttiği gibi, egemenliğin halka ait olduğunu unutan ve unutmaya düşleyen bir iktidar var! İktidarın siyasi güçlerini kendi çıkarları için kullanarak muhalefete ve kendisi gibi düşünmeyen halkı isyancı, ayrılıkçı gözü ile bakılmaz, muhalefet ve iktidar meşru olarak iktidarı ele geçirmek için sandıktan geçtiğini kabul edilmelidir!

 PARTİLİ CUMHUR UYGUN MU?

İktidar partisinin siyasi güçleri eline geçirmesini sağlayan hem cumhur, hem de parti lideri olarak tüm yetkileri ele almasıyla başlayan bu sistemin uygulaması yetersiz kalmıştır! Her uygulamanın tek hakimi olan tek kişinin 82 milyon insanı kucaklaması mümkün olamaz! Tarafsız cumhur olabilmesi için parti başkanlığının terk edilmesiyle olabileceği bilinmesi bile günlük siyaseti sürdürmek için "Türkiye İttifakı" söylemi havada kalmadı mı?

Cumhur İttifakı (Ak Parti+MHP) oluşturan iki partinin siyasi düşünce bazında birlik oluşturamadıkları gözleniyor! Sadece çıkarları oldukları siyasi ortamda hareket ettikleri de yeterli değil! Ortağının Türkiye İttifakı söylemine sertçe çıkışını unutmayalım… İstanbul seçiminde iki parti kurmaylarının nasıl hareket edecekleri merak ediliyor! Her iki partinin nasıl bir seçim strateji izleyecekleri seçim ile gözlemek imkânımız olacaktır! Bekleyip, görelim!!!

 

HAFTANIN SÖZÜ:  İttifak ortaklığı İstanbul seçiminde birlikte içinde uygulayanlar ve halkın iradesini alanlar İstanbul'un anahtarlarını alırlar! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 633 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci