MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Siyasi irade Suriyelileri ülkelerine göndermelidir!

04 Temmuz 2019, 13:03

Mehmet Aktoprak


Türkiye’de son günlerde toplumda oluşan Suriyeliler konusu, sıkıntı ve huzursuzluk oluşturmaktadır! İstanbul seçiminde Suriyelilerden şikâyetlerin artması sonucunda İmamoğlu’na “şikâyet oyları” olarak yansıdı! Halen AKP bu konuda ne yapacağını bilmeyen “şaşkın ördek” gibi etrafı seyrediyor!

Bu kaçkınları ülkeye almadan önce hiçbir tedbir almamasının cezasını halk olarak çekiyoruz! Türkiye’ye sığınan Suriyeli kaçkınların kesin hesabı bilinmiyor. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; 3 milyon 657 yetişkin ve 1 milyon Suriyeli çocuk yaşıyor. Türkiye genelinde bin 192 çocuk evi kuruldu. Bu çocuk evlerinde çalışan personel sayısı 6 bin 772 personel çalışıyor. 62 ilde 111 Çocuk Evleri Sitesi kuruldu. Bu sitelerde 5 bin 495 personel çalışıyor. 62 ilde Çocuk Destek Merkezi kuruldu. Bu merkezlerde 2 bin 465 personel çalışıyor.  Koruyucu aile kapsamında 201 yabancı çocuğa bakılıyor. Bunun 97’i Suriyeli çocuk oluşturuyor.

BU HİZMETLER İÇİN YAPILAN HARCAMALAR NE KADARDIR?

Halen gizlenen bazı gerçekler açıklanmıyor! Bu harcamalardan AB’den Türkiye’ye gelen EURO ne kadardır? Çocuklara okullar açılıyor… Yetişkinler için her ay verilen bir destek para ne kadar veriliyor? Bayramda ülkelerine giderken bayram harçlığı verildiği söyleniyor! Halen ülkelerinde savaş hali bittiğine göre, tekrar geriye gelmelerinin nedeni ne olabilir? Bu konuda AKP iktidarı yeterli cevabı veremiyor! Bu misafirlerden Türk halkı sıkıldı ve nefret ediyor! Ancak, iktidar hiçbir şey yokmuş gibi sessizliğini korumasının nedeni ne olabilir? TC vatandaşı yaparak, kendilerine karşı olan oyları karşılayacak oy kapasitesini artırmak mı?

KARAÇARŞAF İLE DENİZİ GİREN KADIN GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mudanya turizm açısından sayfiye yeri olarak bilinir. Denizi, balığı, zeytinyağı ve zeytini ile tanınır… Acaba öyle mi?

Önceki gün gazete almaya giderken Mütareke Binası'nın yanı başında olan denizin üzerinde gezinen kara çarşaflı Suriyeli kadınların başlarını görünce; bu çirkin görüntünün fotoğrafını alamadım…Yolda Belediye Başkanı Türkyılmaz’a rastladım ve konuyu anlattıktan sonra yoluma devam ettim. Gazetelerimi aldıktan sonra durumu görmek için tekrar deniz sahiline yaklaştığımda aynı çirkin görüntünün devam ettiğini gördüm. Karşı taraftan gelen iki genç bayan zabıtaya durumu anlattım. İki zabıta, deniz kenarına geldiler ve olayla ilgilendiler. Ancak şimdilik hiçbir şey yapamayacaklarını  bir ekibin gelerek durum değerlendirmesi yapacaklarını söyleyerek gittiler… Acaba! Kuşkusu içinde, tekrar denize yöneldim. Bu arada iki zabıtanın deniz kenarına geldiklerini fark ettim… Konuşmamızın içeriye gelince: yasaların, yetersiz kaldığını bu konuda yasalara aykırı bir şey görmediğimizden dolayı yapacağımız bir işlem olmadığını söyleyerek, yanımda ayrıldı. Bu konuda aydınlatıcı bilgi vermelerine teşekkür ettim.

Yasalar, yasalar TC vatandaşı çıplak denize girseydi; ne olurdu? O zaman yasalar işlerdi. AKP hükümetinin bu kaçkınlara bu kadar önem vermesi, bir yere kadar anlayışla karşılanabilir! Uzun misafirlik sıkıntı yarattığı zaman “öfke ve kin” ortaya çıkar! Tarsus Kavaklı Mahallesi'nde Suriyelilerle mahalle sakinleri arasında çıkan kavgada yaralananlar olduğu kadar da, polisin müdahalesiyle duruma el konuldu ve olaya karışan Suriyeli aileler Tarsus ilçe hudutları dışına gönderildi.

AKP, SURİYELİLERİ ÜLKELERİNE GÖNDERMENİN PLANLARINI YAPMALIDIR!

Bu konuda adım atmadığı taktirde genel seçimde gereken dersi alacağını bilmelidir! Türkiye’nin ekonomi bandını zorlayan işsizlik konusunda alması gereken; işsizliği önleyecek önlemleri alamazsa(!) ucuz işçi olan Suriyelileri çalıştıran işadamlarına destek vermesi halinde seçimde oy alacağı seçmen bulabilecek mi? Bu soruya cevap verecek yetkili var mı?

Seçimde Soylu, 50 bin Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini açıkladı. Acaba, seçim bitti; verdiği sözünü tutacak mı? Siyasetçi; verdiği sözü yerine getirmediği zaman, seçmen ve siyaset onu siler atar! Siyasette blöf yapmak bazen kazandırır, bazense kaybettirir! Bugün Bursa’da birçok mahalle Suriyeleşmiş durumda.

İlerleyen günlerde, aylarda ve yıllarda içimizdeki bu Suriyelilerle nasıl ne şekilde yaşayacağız?

 

HAFTANIN SÖZÜ: Nush ile uslanmayanı etmeli tekdîr, tekdîr ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Bu makale 620 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci