MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Osman Hamdi Bey

18 Temmuz 2019, 18:49

Tevhide Türken


600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri.. Yıl 1895.. İstanbul'a gelen üst düzeydeki yabancı konukları misafir etmek amacıyla Tepebaşı'nda inşa edilen 1970 yılına kadar da doğulu batılı pek çok yazara, çizere, siyaset adamına hizmet vermiş olan Hotel Bristol, daha sonra 2003-2005 yılları arası dış cephesi aslına uygun korunurken, içi kültür ve sanat hizmetlerine uygun olarak Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından dizayn edilerek 2005 yılından bu yana da dünyaca ünlü pek çok sanatçının eserine ev sahipliği yaparken, sanatsever halkımızın da bu eşsiz güzellikteki eserleri yakından görme olanağını da yaşatmaktadırlar.

Bu konuda işte bir kaç örnek.. Osmanlı döneminin İznik çini sanatının en nadide örneklerini 17-18. yüzyıl Kütahya kulplu, kulpsuz kahve fincan örneklerini ayrıca 19. yüzyıl Çanakkale çiniciliğinin zengin ürün yelpazesinin önemli parçalarını bir arada nasıl görebilirdik? Rembrandt, Miro, Frida Kahlo, Goya ve resim sanatının babası sayılan Titian gibi usta ressamların dünya müzelerinde sergilenen orijinal yapıtlarını nasıl böylesine yakından görüpte önlerinde hşu içinde saygıyla eğilebilirdim?

Çok yönlü sanat adamımız, dünyaca ünlü oryantalist ressam Osman Hamdi Bey'in Mimozalı Kadın ve izleyenleri ilk görüşte kendi eksenine çeken muhteşem eseri Kaplumbağa Terbiyecisi gibi daha nice kalıcı esere imza atmış olan Osman Hamdi Bey, salt ressamlığı ile mi meşhur olmuştur? Elbette değil!

O, Sana-i Nefise Mektebi,Müze-i Hümayunun yani bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin de kurucusu olup, o adını tarihimize altın harflerle yazdıran, ileri görüşlü aydın bir sanat adamıdır. Başta da belirttiğim 600 yıllık Osmanlı'nın son dönemleridir ve o çevresine ışık saçan, yenilikçi, halk tabiriyle on parmağında on marifeti olan Osman Hamdi Bey'in şahsi ve büyük uğraşları sonucunda ülkemize kazandırdığı ve bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Büyük İskender'in olağanüstü güzellikteki yontularla bezeli muhteşem mermer lahitini de arkeolojik kazıları sonucunda yine ülkemiz topraklarında bulup gün yüzüne çıkaran ve tüm yaşamını ulusunun sanat ve kültür alanındaki gelişmesine adayan saygıdeğer bu mümtaz insan, 24.2.1910 tarihinde ebediyete intikal etmiş olsa da ülkemize kazandırdığı ölümsüz eserleriyle nesiller boyu kalplerimizde daima yaşayacaktır.

*

Yazımı bitirmiş, idareye verecektim ki, okumakta olduğum gazetenin sanat sayfasında Osman Hamdi Bey'le ilgili bir yazı ilişti gözüme... Okuyunca yazımı idareye vermekten vazgeçtim. Çünkü o yazıda, yaşananları bire bir bende gidip görmek istedim. İşte o yazıdan kısa bir alıntı...

"Osman Hamdi Bey'in Ortaköy'deki evindeyim. Geniş çalışma odası, çeşitli kalemler, kağıtlar, duvarlarda aile fotoğrafları, kitaplar.. Elimi uzatsam sanki dokunacağım. Başka bir oda, etrafa dağılmış kaplumbağlar, havada gezinen toz zerrecikleri, yerden aldığım bir marul yapağını hemen kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi Bey'e mi versem yoksa ayağımın dibindeki kaplumbağalardan birine mi yedirmeliyim? Başımda kocama bir kask, gözlerimde özel gözlük, kulağımda kulaklıklar, ellerimde kumanda cihazları ve sanatın enteresan sanal hali Osman Hamdi Bey'in odasındayım. Acaba ben rüyada mıyım?" diyen yazarın bu sözlerini okuduktan kısa bir süre sonra kendimi Pera Müzesi'nin içinde bulduysam da maalesef bu sanal gösterimi göremedim.

Genç görevli, "Size tavsiye etmeyiz" dediğinde, nedenini sordum. "Geçen gün bir hanım elinde kumanda cihazıyla sanal ortamda dolaşırken aniden başı dönmüş, yere yığılı kaldı. Zor kendine getirdik. Onun tevellüdü 75 idi. Sizinki onunkinden de eskiymiş" dedi.

Bu makale 556 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci