MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Hak eden işsiz kalıyor!

18 Temmuz 2019, 18:49

Mehmet Aktoprak


New York Üniversitesi'nde öğretim üyesi Prof. Selçuk Şirin, İstatistik ve Davranış Bilimi dersi veriyor. Yüzü aşkın bilimsel yayına imza attı. 23 yıl Amerika ile Türkiye arasında dolaşıyor. 2015’te "Yol ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük, Ya Sefalet” adlı kitabı yazdı… Bu kitabın ana öğesi olarak Türkiye’nin kurtuluşunun adalet sisteminde, temel özgürlüklerde ve eğitimde yapısal reformun nasıl yapılacağını veriler vererek anlattı. 2017’de “Bir Türkiye Hayali” bu kitapta vurguladığı gibi, birçok insandaki karamsarlığı yok etmek için yetişkinlere yapılması gereken işleri açık bir ifade ile anlatıyor. “Yetişin Çocuklar” da genç ebeveynlere ve eğitimcilere seslenerek; yeni kuşakları daha iyi yetiştirelim ve değiştirelim diyor...

HALEN EĞİTİMİ TARTIŞIYORUZ...

Eğitim ve öğretimde değişiklik yaptığımızda modern eğitim öğretim dışında bağımsız hareket ediyoruz. Her iktidar değişiminde ele alınan Milli Eğitim Bakanlığı kadrosu oluşturularak, partinin düşünceleri ön plana alınıyor. Böyle bir sistemin başarılı olması mümkün mü?

Avrupa uluslarında hangi parti iktidara gelirse gelsin, Milli Eğitim politikası devam eder. Her seçimden sonra Eğitim Bakanlığı, A-Z’ye kadar değiştirilir. Tüm ulusların eğitim ve öğretim programı incelendiğinde "Milli Şuuru" her dönemde ön planda görülür! Eğitim ve öğretimde başlayan Araplaşma istekleri halen devam ediyor. Öğretmen açıkları Suriye’den gelen öğretmenlerle takviye edilmesiyle yozlaştırılıyor! Atama bekleyen genç öğretmenlerimiz, beklemekten buhrana girerek ya kendini öldürüyor veya psikolojik sorunlu bir insan oluyor! Bunlara ses çıkarmayan bir eğitimci bakan olmasına rağmen modern bir eğitim yapılması mümkün olmuyor!

EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR MI?

Okullarda okutulan kitaplara bakıldığında gereksiz olmakta! Daha çok iktidar partisinin ön gördüğü dini motiflerin ön planda olan derslerle eğitimi geriye döndürmenin çalışmaları var! Arapça dersinin liselerde okutulması neyin nesi olmakta?

İmam Hatip Okulları'nın kuruluş felsefesi, dini adam yetiştirmek düşüncesi değil miydi? Ne oldu?

Türk eğitim ve öğretim dünya uluslarından çok geride kaldı!

Hatırlatalım: Köy Enstitüleri, Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk döneminde yaptıkları çalışmalarla hızlı bir şekilde okuma-yazma oranı yükseltti. Ne yazık ki; bu Köy Enstitüleri'nin değerini doğu kökenli siyasetçilerin isteği üzerine ortadan kaldırdık! Her dönemde siyasetçilerin halkın içinde çalıştığını söylemek doğru olamaz! Bugünde aynı düşünce içinde olan birçok banaz siyasetçilerin elinde olan iktidarın tek sahibi olan parti başkanının ağzına bakan, bakanlar ve milletvekillerin mevcut olduğunu hatırlatmak isterim. Adil bir rekabet ortamı olmadan, özgür düşüncenin önündeki engelleri kaldırmadan eğitimde reform yapamayız.

Birinci aşama: Eğitimde ilk önce reformda okul öncesi eğitimi yaygınlaştırılmalıdır.

İkinci aşama: Öğretmenlerin sosyal yaşamlarını düzetmek ve meslekte daha profesyonel olmalarını sağlamaktır.  

Üçüncü aşama: Alınacak kararlarda süreci toplumun tabanına yaygınlaştırılması. Günlük, politik çatışmalarla değil, bilimsel verilerin akıl çerçevesinde süzgeçten geçirilmelidir.

GENÇLER NEDEN UMUTSUZ!

Ülkesine hizmet etmeyi ön planda gören Türk gençleri, eğitimden sonra işsizlik sorunu ile baş başa bırakılıyor! Özlemle okulunu bitirmek ve sonucunda mesleğinde ileriye doğru başarılı çalışma içinde olmayı isteyen bu gençlerin iş alanında umdukları çalışma şartlarına uygun olmayan işlerde çalıştırıldığını görüyoruz! Eğitimini çok iyi derece ile bitirmiş olması bile yeterli olmuyor! İktidarın adamı olan bir kişinin “torpil” olması halinde iş bulması zor değil! Ancak; torpilin yoksa hiçte önemli değil!

Üç üniversite bitirmiş ve üç lisan bilen gençlerin “kaldırımlar aşındırmakta” olduğunu söylemek isterim. Bu durumda bu gençlerin dış ülkelere “beyin göçü” olarak gittiği biliniyor!

Okurlarıma hatırlatmak istediğim; Türkiye’nin içeride ve dışarıda çalışan genç beyinlerinin bu tablosu ülkemizi tatmin ediyor mu?

 

HAFTANIN SÖZÜ: Çok çalışanın başarılı olduğu, hak edenin ilerlediği bir adil rekabet ortamı oluşturmak zorundayız!!!  (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 469 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci