MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (1)

08 Ağustos 2019, 23:15

Tevhide Türken


Hava sıcak mı sıcak.. Uyku tutmuyor.. Gecenin ileri bir vakti ortam ıssız ve sessiz. Sanki yaşam durmuş. Salt evimin yakınında sessizce akıp giden derenin sularında oynaşan yavru kurbağaların seslerini dinlerken 19. yüzyıl Romantizm bestecilerinden Vivaldi'nin ünlü "Mevsimler" isimli eserini anımsadım. Bu eserde özellikle bestecinin işlediği kış teması nedense bana hep bizim siyasi yaşamımızdaki inişleri çıkışları Yüce Meclisimizde esen sert rüzgarları, zaman zaman da kopan fırtınaları anımsatır. Oysa bu güzel eserde ilkbahar, yaz, sonbahar temaları da var ama ne hikmetse bu gibi güzel ve zarif temalara bizim siyasi yaşamımızda pek rastlanmaz.

Rüzgâr dedim de aklıma geldi. İşte yine Cumhuriyet tarihimize altın harflerle yazılan 30 Ağustos Zafer Bayramımızla ilgili öyle sarsıcı bir rüzgâr esti ki, sarsılmadan karşısında durabilmek kanımca mümkün değil. Bu rüzgâr Kesiş Dağı'nın karlı zirvesinde mi esmişti? Yoksa Bursamızda zaman zaman çok şiddetli esen, eserken de çatıları uçuran lodos rüzgarı mıydı? O da değil! Peki neydi?

Bu duyunca dudak uçuklatan tek bir sözcüktü ve bu sözcüğün anlamıysa gerçekten geleceğimiz açısından hem çok vahim, hem de düşündürücüydü. Şu Çılgın Türklerin yazarı Cumhuriyet aşığı, aydın ve örnek insan Turgut Özakman'ın Cumhuriyetimizin 90. yılında zamanın Başbakanı, günümüzünse Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a bir durum değerlendirmesi yapmak gereğini duyarak bir açık mektup kaleme almaya başlamış olsa da, 2013 yılında yazarın ani vefatıyla bu mektup yarım kalır.

Cumhuriyet sevdalısı rahmetli Turgut Özakman'ın yarım kalan bu mektubu, 2014 yılında Bilge Yayınevi tarafından yayınlanır. Okurlar tarafından büyük ilgiyle karşılanır ve bir ay içinde üçüncü baskısı yapılır. Koyu karanlıklara ışık tutan bir baş yapıt! Aziz ruhu şad olsun.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk diyor ki, büyük devletler şimdiye kadar bize şu veya bu sorunlarda gösterişli yardımda bulunuyor görünüyorlar. Oysa ekonomik tutsaklıkla bizi felce uğratıyorlardı. Öteden beri bize bazı şeyleri vermiş gibi bizim haklarımızı tanımış gibi durum alırlar. Gerçekte ekonomide elimizi kolumuzu bağlarlardı. Bu tutsaklığa katlanan devlet ileri gelenleri hoşnuttu. Çünkü görünüşte azametli bir İstiklal sağlamışlardı. Fakat gerçekte ulusu manen yoksulluk çukuruna atmışlardı. Bunlar ekonomik mahrumiyeti kavrayamamış bedhahlardı. Milletimizin temel yararı ile ilgili konularda yabancıların bizce hiçbir önemi yoktur. Biz gidişimizi yabancıların görüşlerine uydurma güçsüzlüğünü kötü görenlerdeniz. Ulusumuzun kabahati efendiler, merkezi hükümetin icraatıyla Avrupa'nın namusuna aşırı güven göstermiş olmasıdır. İşte bu kabahatten dolayı kendi kıymetini, niteliğini, erdemlerini unutturmak derecesine düşmüştür.

Tazminat döneminden sonra devlet ecnebi sermayesinin jandarmalığını yapmaktan başka hiçbir şey yapmamıştır. Artık her uygar devlet gibi yeni Türkiye'de bunu kabul edemez. Burası emir alma ülkesi değildir. Eğer yabancı düşmanlığından o kadar pahalı elde edilen bağımsızlığa gölge düşürebilecek her şeyden nefret etme anlamı çıkarılırsa, evet bizim yabancı düşmanı olduğumuz söylenebilir. Yabancı girişimcilerin yabancı amaçlarının içimizde uyandırdığı kaygılar bütünüyle ortadan kalkmış değildir. Eğer bazen ihtiyatlı hareket ediyorsak, aşırı derecede kuşkulu davranıyorsak bize çok pahalıya mal olan özgürlüğümüzü kaybetmek korkusundandır. (29 Ekim 1923)

Millet tarafından, millet adına devleti idareye yetkili kılınanlar için, gerektiği zaman millete hesap vermek mecburiyeti, laubalilik ve keyfi hareketle ulaşamaz. (1930)

Bir takım kuş beyinli kimselere kendimizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz. Bunun hiçbir kıymet ve ehemmiyeti yoktur. Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır. Alelâde politikacılıkla milleti parçalamak hıyanettir. (1925)

 

Değerli okurlarımız, Kurban Bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim.

Bu makale 474 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci