MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya için bir şey yapmalıyız

08 Ağustos 2019, 23:18

Efraim Pala


"Büyükşehir kapsamındaki belediyeler arasında hizmetlerin yerine getirilmesi bakımından uyum ve koordinasyon, Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanır. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin kendi aralarında hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili ihtilaf çıkması durumunda, Büyükşehir Belediye Meclisi yönlendirici ve düzenleyici kararlar almaya yetkilidir" (11. madde)

 

"İmar mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler tahsil tarihinden itibaren 45 gün içinde Büyükşehir Belediyesi'ne aktarılır. Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanır. Bu gelirler bu fıkrada belirtilen amaç dışında kullanılamaz." (11. madde)

 

"Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanındaki mahalleleri ilçe merkezine bağlayan yollar, meydan, bulvar, cadde ve ana yolları yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımı ile bu yolların temizliği ve karla mücadele çalışmalarını yürütmek; kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yapılara ilişkin yükümlülükler koymak; ilân ve reklam asılacak yerleri ve bunların şekil ve ebadını belirlemek; meydan, bulvar, cadde, yol ve sokak ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirmek." (7. madde, g bendi)

 

Kıymetli okurlarım 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 11. ve 7. maddelerini yukarıda yazdım. Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanları içerisinde kalan Mudanya’nın birçok cadde ve sokaklarındaki yetersiz hizmet, had safhaya ulaştı. Şehir merkezindeki ve ara yollardaki kaldırımlar ihtiyaca cevap veremezken yasa varken hatırı sayılı bir çalışma yapılmaması biz vatandaşlara ikinci sınıf insan muamelesi mi yapılıyor? sorusu akıllara geliyor.

Kapalı pazaryerinin Demirhane mevki dolgu alanından alınarak Ömerbey Mahallesi Yeşildere ve Çırna Sokak'a taşınması lokal olarak trafiği rahatlatacak çalışmalar, ancak kısa vadeli ihtiyaca cevap verdiği için sorunun çözümü değil! Bu trafik konusu; UKOME, Büyükşehir Belediye Meclisi yetki ve sorumluluğunda olduğu için Mudanya şehir trafiğini by-pass yapan şehir dışından Mudanya’nın ana arterlerine ulaşımı sağlayacak balık kılçığı şeklindeki çevre yolunun yapılması için neden bir girişimde bulunulmuyor! (7. madde)

Büyükşehir Belediyesi, Mudanya İskele Meydanı'ndaki ve eski Tekel Binası alanındaki ve dolgu alanındaki otoparkların gelirlerini, Mudanya’nın acil ihtiyacı olan otopark için harcaması gerekirken Mudanya için değil de başka amaçlar için kullanıldığını görüyoruz. (11. madde)

Bunun yanında Mudanya’da 50 yıl önce yapılan kaldırımlar (!) (tabi kaldırım denirse) nüfus artışına paralel olarak geliştirilemedi. Zaman zaman 30 cm kadar düşen kaldırım dediğimiz alanlarda yürümek mümkün değil. Puseti ile bir anne, çocuğunu 20 metreden daha fazla götürememektedir. 30 cm'ye düşen kaldırım denilen alandan yürümek zorunda kalan vatandaşlar, mutlaka otomobillerin yoluna inmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanında yaşlı ve çocuklarımızın da bu kaplumbağa sırtı haline gelen yaya kaldırımlarında yürümesi mümkün gözükmüyor. Sathı bozuk olan bu kaldırımlarda birçok kere insanların ayağını burkma ve düşmelerine şahit olmuş olmam da ayrıca beni üzmektedir.

Kaldırımların dar ve yetersiz olmasının yanı sıra esnafımız da bencil davranmaktadır! Esnaf her gün sabahtan malının bir kısmını kaldırım üzerine koyarak dükkânının mallarını teşhir etmek istiyor, ancak böyle davranarak zaten yetersiz olan kaldırımların kullanımını da engellemektedirler.

Kıymetli okurlarım, birçoğunuz bir nedenden dolayı Karadeniz, Doğu Anadolu veya diğer bölgelerimize gitmişsinizdir. Devletimizin, Karayollarının veya belediyelerin yapmış olduğu yol ve kaldırım düzenlemelerini görmüşsünüzdür. Anadolu’nun birçok bölgelerinde gün içerisinde çok az aracın geçtiği yolların bile sıcak asfaltla modernize edildiğini gördüm. Tabi sevindim, ama ayrıca da eşit hizmetleri Mudanya’mızda göremediğim için de hayıflandım doğrusu!!

Büyükşehir Belediye Yasası açık ve net iken, halkın yaşamsal ihtiyacı olan otoyol, park, otopark ve kaldırımların yapılması Mudanya’mızda ihtiyaca cevap vermeyecek seviyededir. Bu konuda, Mudanya Belediye Başkanımıza, Mudanya Belediyesi Meclis üyelerimize çok fazla görev düşmektedir. Mudanya’nın ara sokaklarındaki kaldırımlarda bile yürümenin imkânsız olduğu bilinmelidir artık! Mudanya halkını; İlçe Belediye Meclisi'nde ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temsil eden meclis üyelerinin Mudanya’nın sorunları ile ilgili problemleri meclise taşımalarını ve giderilmesi konusunda ortak akıl üretmelerini ve şartları oluşturmalarını, beklemekteyiz.

Tüm yetkilileri "Mudanya için bir şey yapmalıyız" sloganını hayat görüşü olarak benimsemelerini dilerim.

Bu makale 476 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci