MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (4)

17 Eylül 2019, 10:55

Tevhide Türken


Türk Milleti büyük bir arslandır. Biz hepimiz onun tüyleri arasına sıkışmış ve sığmış gözle görülemez küçük varlıklarız. O arslanın büyük hareketleri ve hamleleri ise inkılap hareketleri ve hamleleridir. Bu arslanı tahrik edebilmek... İşte bizim için iftihar edilebilecek rol budur. (1931)

Ben batı milletlerini bütün dünyanın milletlerini tanırım. Fransızları tanırım, Almanları, Rusları ve bütün dünyanın milletlerini şahsen tanırım ve bu tanışmam da harp sahalarında olmuştur. Ateş altında olmuştur. Ölüm karşısında olmuştur. Yemin ederek size temin ederim ki, bizim milletimizin manevi kuvveti bütün milletlerin manevi kuvvetinin üstündedir. (1920)

Türk Milleti güzel herşeyi, her medeni şeyi, her yüksek şeyi sever, takdir eder. Fakat muhakkaktır ki herşeyin üstünde tapındığı bir şey varsa o da kahramanlıktır. Bu sözlerim şüphesiz bugünkü uyanık Türk gençliğinin kulaklarında yüksek ve tesirli akisleri yapacaktır. Yüksek huylarına ehemmiyetle baktığım Türk çocuklarından daha az şey istemem. (1919)

Bir millet bir memleket için kurtuluş esenlik ve muvaffakiyet istiyorsak bunu yalnız bir şahıstan hiçbir vakit istememeliyiz. Umumi kurtuluşu gene umumi gayret temin eder ve bir millet bir toplum, yalnız bir ferdin gayretiyle bir adım bile atamaz. (1906).

Benim hayatta yegâne fahri servetim Türklükten başka bir şey değildir.(1923)

Bu memleket tarihte Türktü, halen de Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır. (1923)

Türk, öğün, çalış, güven (1923)

Bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla yükselmesiyle düşkünlüğüyle ilgili olan en önemli faktör milletin iktisadiyatıdır. (1930)

Siyasi askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar iktisadi zaferlerle desteklenemezse payidar olamaz, az zamanda söner. (Mart 1922)

Tarih milletlerin yükselme ve çatışma sebeplerini ararken bir çok siyasi askeri içtimai sebepler bulmakta ve saymaktadır. Şüphe yok bütün bu sebepler içtimai hadiseler üzerinde tesir yaparlar. Fakat bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla yükselişiyle, alçalışıyla alakası olan münasebeti olan milletin iktisadiyatıdır. Tarihin ve tecrübelerin tespit ettiği bu hakikat bizim milli hayatımızda ve milli tarihimizde de tamamen belirir. Gerçekten Türk tarihi tetkik olunursa bütün yükseliş ve alçalış sebeplerinin bir iktisat meselesinden başka bir şey olmadığı anlaşılır. (1923)

Ekonomik kalkınma Türkiye'nin müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. (1937)

Tarihimizi dolduran muvaffakiyetler zafer ve mağlubiyetler, bozgunlar ve felaketler bunların hepsi vukua geldikleri devirlerdeki iktisadi şartlarımızla münasebetli ve alakalıdır. Yeni Türkiyemizi layık olduğu mertebeye çıkarmak için muhakkak iktisadiyatımıza birinci derecede ehemmiyet vermek mecburiyetindeyiz. Çünkü zamanımız tamamen bir iktisat devrinden başka bir şey değildir. (1937)

Bir işi zamansız yapmak, o işi bozmak başarısızlığa uğratmak olur. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır. Yolunda yürüyen yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır.(1930)

Beyler düşmanlarımızla savaştık ve bağımsızlığımızı yeniden kazandık. Ancak ekonomimizi geliştirmezsek bağımsızlığımızı sürdürmek mümkün değildir. Bu sözlerin üzerine Büyük Önderimize soruyorlar. Ne yapalım? Ulu Önderimiz Atatürk, "Gün geçirmeden Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının dökümünü getirin, onları işletelim, satalım ve Türk insanını gelişmiş ülkeler düzeyinde en müreffeh bir hayat seviyesine eriştirelim" diyor. Soruyorlar "Peki hangisini işletelim?" Atatürk, "En kısa sürede hangisi paraya dönüşür ve hangisi daha çok kazanırsa ona yönelin" diyor. Soruyorlar, "Peki hangisi?". Atatürk diyor ki, "Altın ve petrol". Cumhuriyet rejiminde devlet hazinesinin çıkarının kanunun hazine yararına koyduğu hakla kanunun mükelleflere verdiği görevi çok dengeli bir biçimde karşılaştırmak demek olduğunu bir an hatırdan uzak tutmamak önemli bir prensibimizdir. (1937)

Biz ekonomik güçlenmenin temelinin de ancak her ulusun refah içinde yaşamaya ve ilerlemeye hakkı olduğunu kabul eden bir düşünce ile ve bütün ulusların birlikte çalışmalarıyla sağlanabileceği görüşündeyiz. Asya için Avrupa için bizim kanunumuz aynıdır. Tam bağımsızlığımızı korumak! Her şeyi Türk cephesinden değerlendirmek... Bu gerçekçi görüştür. (1921)

Bizi ekonomik yaşamımızı geliştirmekten böylece bolluğa ulaştırmaktan alıkoyan iki güç vardır. Bizi sömürge haline koymak için ilerlememizi istemeyenlerdir. Fakat bizim için bunlardan daha zararlı, daha öldürücü bir sınıf vardır o da içimizden çıkması olası hainlerdir.

-Devam edecek-

Bu makale 373 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci