MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanya 9 gün kitap özlemini yaşadı

17 Eylül 2019, 10:57

Mehmet Aktoprak


23 Ağustos 2019 Cuma günü açılışı yapılan Mudanya 1. Kitap Fuarı 9 gün boyunca hareketliydi. Tüm stantları gezen Mudanyalı, hem aradıkları kitapları daha ucuza aldı, hem de kitapların yazarları ile görüşme ve fotoğraf çektirme imkânı buldu.

TV'de program hazırlayan Hulki Cevizoğlu fuarın en ilgi çeken kişisi oldu… Cesur, atılgan ve konuları bir dantel gibi işleyen, her program sonunda aldığı iyi tepkilerle okurların Doğu Kitapevi Yayınevi'nde basılan kitaplarına ilgisini de yakından izledim. Bursa’dan veya başka yerlerden gelen okurlarıyla kurduğu iletişimi ve 40 yıllık bir dostluk içinde, söyleşiler içinde oldu Hulki Cevizoğlu… İmza gününde evimin önünde bulunan masada birlikte oturduk söyleştik. Bu arada Hulki üstadı izleme imkânım oldu…

İlk önce okurları ile oluşan sevgi-saygı çerçevesi içindeki alçakgönüllü ve saygın kişiliğiyle öne çıkan bir Hulki Cevizoğlu. Her konuda araştırma yapmayı seven birisi. Sohbet esnasında sahil boyunun rezaletini anlattım. Mudanya sahil boyunu gezerek yapılan hasarı gösterdim. Mudanya ile ilgili bir program yapabilir mi? Neden olmasın!

Bir parantez Doğu Kitapevi Yayınevi sahibi İbrahim Horoz’u tanıtmak isterim. İbrahim Horoz, 12 yıldır özgüveni ile yoğrulmuş bilgi birikimini Doğu Yayınevi'nde bastığı eserleri Türk edebiyatına eser ve yazar kazandırma uğraşında olan bir emekçi… Yazarlarını ön plana çıkarmayı uygulayan bir yapısı var! Bu yapısını işyerinde uygulayarak patron-işçi arasındaki mesafeyi kaldırarak, uyumu sağlayarak, kısa bir zaman içinde piyasada aranan bir kitapevi yaratmış olduğunu izledim.

YAZARLARA GELİNCE...

Türkiye’nin tanınmış yazarlarıyla Mudanya’da söyleşi yapma imkânı buldum… Her biri kendi alanında söz sahibi olan bu yazar ve gazetecileri yakından görmek, tanımak ve seslerini duymak bence çok güzeldi… Bu duyguyu yaşadı Mudanyalı! Bu fuar ile tanıştığım yazar-gazeteci arkadaşlarla yaşam süreci içinde dostluğumuz devam eder diye düşünüyorum! Doğu Kitapevi'nin yazarı olan Sedat Şenermen’i tanıdım… Hırslı ve her gününü okuyarak, yazarak, geçiren bu yazarın alanı daha çok Kuran-ı Kerim Araştırmacısı eserleri ile dikkati çekiyor… İzmir’den, Mudanya’ya yerleşen bu yazar da Mudanyalı yazarlar sınıfına girdi.

İnci Germenliler Mudanyalı yazar olarak Doğu Yayınevi standında ilgi gören yazarlardan biriydi… Son günü Doğu standında kitaplarını imzalayacak olan R. İhsan Eliaçık eserleriyle; gerçek Müslümanlığın nasıl olmasını anlatan ve doğru yolu gösteren gerçek bir din adamı… Sosyal yapısı içinde, duygularını ve gerçekleri tartışarak, her fikre açık olduğunu, yazılarında anlatan yazan ve konuşan bir düşünce adamı. Araştırmacı yapısı içinde; okurlarını bilgilendiren; çok hassas konuları en ince detayına kadar inceleyerek, yazıya döken bir araştırmacı olduğu kadarda bir din düşünürüdür!

9 GÜN MUDANYAYA NE KAZANDIRDI?

Mudanya 1.Kitap Fuarı hareketlik getirdiği ve kitap okuyanlara kazandırdığı uygun fiyat sayesinde kitaplıklarına yeni eserler, koyma imkânı verdi… Gelen yazar-gazetecilerin Mudanya ile ilgili bilgiler oluştu. Mudanya’nın ihtiyacı olan tanıtım kitap fuarı sayesinde yapılmış oldu… Mudanya Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi ile düzenlenen organizasyonu ilk sene olmasına rağmen başarılı olduğu söylenebilir. Ancak, gelecek yıl düzenlenecek olan Mudanya 2. Kitap Fuarı daha düzenli olmasını sağlayacak olan organizasyonun yapılmasını bekliyoruz.

Kitap Fuarı, Tarsus’ta da kurulmalıdır… Tarsus Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi ile organizasyonu yapmaları halinde; Tarsus’ta heyecanlı ve hareketli günler yaşanabilir!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Fuara katılan yayınevlerine ve gazeteci yazarlara teşekkür ederiz! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 692 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci