MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (6)

20 Eylül 2019, 14:42

Tevhide Türken


Uzmanlarca bilinen bir gerçektir ki, kanun koyucular bir takım seçkin özelliklere sahip olmak mecburiyetindedirler. O özelliklerden birincisi şudur: Kanun teklif eden, kanun yapan, kanunu koyan bir insan insanlığın bütün hislerini, bütün ihtiraslarını herkesten daha çok anlar ve bilir. Fakat nefsini herkesten fazla ve tamamen bütün kapsamı ile bunlardan ayırmak, kudret ve kabiliyetine sahip olmalıdır. Bu seçkin özelliğe sahip olmayan insanlar toplum için kanun yapmak hak ve yetkisinden men edilir. Kanunlar hislere dayanarak ve uyularak yapılamaz. (1921)

Amerika, Avrupa ve bütün cihan-ı medeniyet bilmelidir ki, Türkiye halkı her medeni ve kabiliyetli millet gibi kayıtsız şartsız hür ve müstakil yaşamaya katiyen karar vermiştir. Bu meşru kararı ihlale müteveccih her kuvvet, Türkiye'nin ebedi düşmanı kalır. (24 Ekim 1922)

Milli egemenlik esası üzerine idare edilen medeni devletlerde kabul edilmiş ve fiilen geçerli bulunan esas milletin genel isteklerini en çok temsil eden ve bu isteklerin bağlı olduğu menfaat ve gerekleri en yüksek kudretle ve salahiyetle yapılabilecek siyasi grubun devlet işlerinin idaresini üzerine alması ve bu mesuliyeti en yüksek liderlerinin omzuna bırakması prensibinden ibarettir. Zaten bu şartları kazanamayan bir hükümet vazife yapamaz. Hükümetin kuvvetli grup üyeleri arasından ve fakat birinci derecede olmayanlardan zayıf bir hükümet yapmak ve onu partinin birinci liderlerini emir ve öğütleriyle yürütmeye kalkışmak fikri elbette doğru değildir. Bunun feci neticeleri bilhassa Osmanlı Devleti'nin son günlerinde görülmüştür. İttihat ve Terraki liderlerinin elinde oyuncak olan sadrazamlardan ve onların hükümetlerinden millete gelen zararlar sayılamayacak kadar çok değil midir? (1927)

İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri, devlet işleri görülemez. Millet ve devlet şeref ve bağımsızlığı temin edilemez. İnsan ve merhamet dilenmek gibi bir prensip yoktur. Türk Milleti, Türkiye'nin gelecek çocukları bunu bir an hatırdan çıkarmamalıdır. (1927)

Memleket işlerinde, millet işlerinde, hakiki işlerde duygulara hatıra, dostluğa bakılmaz. (1922)

İnsanlar daima yüksek, temiz ve mukaddes hedeflere yürümelidir. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, dimağını ve tüm insanı kavramını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler ne kadar büyük fedakarlık yaparlarsa yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur. Çünkü alnı açık, dimağı açık, kalp ve vicdanı açık insanlar tarafından idare olunabilen toplumlar ancak bu manada hareketlerin izleyicisi olabilirler. Fikirlerini duygularını ve teşebbüslerini gizli tutanlar, gizli vasıtalar uygulamaya girişenler mutlaka utanma ve sıkılmayı gerektiren akıl ve mantığın haricinde hareket edenler olabilir. Bu gibi işlere girişenlerin sonu er geç acıdır. (1926)

Bizim yüzümüz her zaman temiz ve pak idi ve daima temiz ve pak kalacaktır. Yüzü çirkin vicdanı çirkinliklerle dolu olanlar, bizim vatan severcesine vicdanlıca ve namusluca hareketlerimizi küçük ve çirkin ihtirasları yüzünden çirkin göstermeye kalkışanlardır. (1927)

Yemin mukaddes bir sözleşme demektir. Namus sahibi olan, bir kimseye verdiği sözden dönmez. (1919)

Asla hatırdan çıkarmamalısınız. Bizim en büyük kuvvetimizi bugün de, yarın da, dürüst, açık bir siyaset ve sözlerimize bağlılık teşkil edecektir. (1915)

Bizim halkımız çok temiz yürekli, çok soylu ruhlu ilerlemeye çok yetenekli bir halktır. Bu halk bir kez karşısındakilerin özellikle kendilerine hizmet ettiklerine inanırsa her türlü eylemi hemen benimser. Bunun için gençlerin her şeyden önce ulusa güven vermeleri gerekir. (20.3.1933 günü Konya Türk Ocağı'nda gençlerle konuşmasından)

Batı senden Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bu gün Batı, teknikte bir üstünlük gösteriyorsa ey Türk çocuğu, o kabahat senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin fakat zekanı unut. Daima çalışkan ol!

-Devam edecek-

Bu makale 465 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci