MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (7)

26 Eylül 2019, 12:39

Tevhide Türken


Mühim bir vazifenin yapılışında benden evvel işe girişen millet olmuştur. Benim şu veya bu sebeple tehir ettiğim mühim vazifeyi millet, bana ihtar etmiş ve yaptırmıştır. Bunu milletin müşterek ruhundaki yükseklik ve ergenliğe parlak bir misal olarak anmayalım. (1925)

Millet muasır medeniyetin bütün milletlere temin ettiği hayat ve vasıtaları esasta ve şekilde aynen ve tamamen gerçekleştirmeye kati karar vermiştir. Millet yenilik ve ıslahat sahasında gösterdiği gayretlerin asırlardan beri olduğu gibi türlü yalan ve dolanla bir an bile durmasına müsaade etmemek azmindedir. (1925)

Bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna ve benim uğruma canını vermeye hazır olmasaydı ben hiçbir şey yapamazdım. (1937)

Ben bir müşkül karşısında yılacak bir insan olsaydım büyük işlerin rehberliğinde milletim beni yaya bırakırdı. Milletimin iyi niyetine daima minnettarım. (Haziran 1937)

Benim için en büyük koruma noktası ve şefaat kaynağı milletimin sinesidir. (1919)

Ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim. (1937)

Hayatımın bütün safhalarında olduğu gibi son zamanların buhranları ve felaketleri arasında da bir dakika geçmemiştir ki, her türlü huzur ve istirahatımı her nevi şahsi duygularımı milletin selameti ve saadeti namına feda etmekten zevk duymayayım. (1937)

Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegane millet Türklerdir.(1937)

Kudretsiz dimağlar, zayıf gözler, hakikati kolay göremezler. O gibiler büyük Türk milletinin yüksek seviyesine nazaran geri adamlardır. (1925)

Bizi diğer medeni milletler arasında geri bıraktıran adli, siyasi, iktisadi, mali zincirler kırılmıştır, parçalanmıştır. Bugüne kadar kazandığımız muvaffakiyet bize ancak terakki ve medeniyete doğru bir yol açmıştır. Yoksa terakki medeniyeti henüz ulaşılmış değildir. Büyük davamız en medeni ve müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektedir. Bu yalnız kurumlarında değil düşüncelerin de temelli bir inkılap yapmış olan Büyük Türk Milleti'nin dinamik idealidir. Bu ideali en kısa zamanda kavramak için fikir ve hareketi beraber yürütmek mecburiyetindeyiz. Bu teşebbüste başarı ancak süreli bir planla ve rasyonel çalışmakla mümkün olabilir. Türkiye'nin gerçek sahibi ve efendisi hakiki üreticisi olan köylüdür. O halde herkesten daha çok refah mutluluk ve servete hak kazanmış layık olan da köylüdür. (1922)

Önder olacakların her ne olursa olsun, tutulan yoldan dönmeleri yurtta barınabilecekleri son noktada, son nefeslerini verinceye değin amaç uğrunda özveriyi sürdüreceklerine işin başında karar vermeleri gerekir. Türk milletini şuurla ve bunca bin senelerin açtığı devasıza yaraları acele tedavi etmek ızdırabıyla hakikat denilen cevheri bulunmuş olduğuna inanarak uzun adımlarla kurtuluş aramaya karar vermiştir. Bunun önüne set çekmek isteyeceklerin akıbeti Türkün kuvvetli ayakları altında ezilmektir. Türk milletinin istidadı ve kati kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. (1924)

Millet, milletlerarası umumi mücadelede sahasında hayat sebebi ve kuvvet sebebi olacak ilim ve vasıtanın ancak muasır medeniyette bulunabileceğini sabit olmuş bir hakikat diye benimsemiştir. (1925)

Millet, saydığım değişiklikler ve inkılapların tabi ve zaruri icabı olarak umumi iradesinde ve bütün kanunlarında ancak dünya ihtiyaçlarından mülhem ve ihtiyacın değişmesiyle değişip gelişmesi esas olan dünyevi bir idare zihniyetini hayat düsturu saymıştır. (1925)

Bu büyük millet arzusu ve istibdadının yönelmiş olduğu istikametleri göstermeye çalışan ve görebilen evladını daima takdir ve himaye etmiştir. (1926)

İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben fani Mustafa Kemal, diğeri milletin içinde yaşattığı Mustafa Kemal'ler. Ben onu temsil ediyorum. Herhangi bir tehlike anında ben ortaya çıktımsa beni bir Türk anası doğurmadı mı? Feyz milletindir benim değildir. (1935)

-Devam edecek-

Bu makale 306 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci