MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

En iyi ben bilirim

01 Kasım 2019, 16:33

Mehmet Aktoprak


Toplumlarda bulunan bu tarzdaki üstü kapalı söylemler; bilinçaltları; kibri dışa vuruyor. Müslüman ülkelerde iktidarda bulunan İslami partilerin oluşturduğu yönetimlerin karşılıklı saygı ve sevgiyi aşan dini söylemlerin dışına çıkamıyor. Bu durumda ortaya çıkan modası geçmiş ve içi boşaltılmış kavramlarla dolu laf salatası yapılıyor.

SÖMÜRGECİ DEVLETLERİN İLK HEDEFİ TARİHİ ESERLER...

1798 Yılında, Napolyon Mısır’a çıktığında ordusunun içinde sadece asker kökenlilerin dışında bilim adamlarından meydana gelen bir entelektüel ordusu olduğu unutulmamalı! O dönemde Mısır’ı antik dillerden mimarisine kadar eserleri tasnif ettiler. Daha sonrası hiyeroglifleri okudular. Roma Katolik Kilisesi, hiyerogliflerin okunmasına engel olmak istemesi o günden bugüne kadar anlaşılmış değil! Hıristiyanlık Hz. İsa’nın Kudüs’teki halka seslenişi ile başlamaz. Bu başlangıç yüzyıllar öncesine uzanan Yahudi geleneğinin bir parçasıdır. Bu bölgede yaşamış olan Sümer, Babil-Asur medeniyetini bilmeden Yahudiliyi anlamak mümkün değildir. İşin bu boyutunda bir de filoloji ayağı unutulmamalıdır. Kadim Yahudilik tarihini öğrenmek için Aramice ve Kıpti’ce bilmek önemlidir! Türkiye’de bu konuda İlahiyat Fakülteleri'nde hangisi okutuluyor? İngilizce, Fransızca, Almanca olmak üzere 19. Yüzyılda en çok konuşulan diller. Kişi ve kişiler bir alanda söylüyorsa; o alanın edebiyatını bilmek zorundadır.  Bunların yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişe sahip olan klasik arkeoloji göz ardı edilemez...

Sümer, Babil-Asur, Hitit, Mısır gibi kadim Uygarlıklardan bahsedebiliyoruz! Dinlerin çıkışı ile başlayan din savaşlarının başlamasının açıklaması nasıl anlatılabilir? Ortadoğu topraklarında Hıristiyan orduları ile Müslüman orduları arasında sürdürülen savaşın sonunda ölenlerin cesetleri seriliydi! Hıristiyanların Kudüs şehrini ele geçirmek için Papa'nın teşviki ile kurulan Haçlı Ordusu ile Müslüman devletleri arasındaki süren dinler savaşı unutulmamalı! Katolik ve Ortodokslar arasında Avrupa’da sürdürülen savaşların dini açıdan değil, sadece mezhepler arasındaki dini düşünce-fikir anlaşmazlığının olduğunu unutmayalım! Bu olayların başlamasının nedeni ne olabilir? Makamı kendileri için kullanmaya çalışmalarının ortaya çıkmasının yaratıcıları ülkelerinde iktidarı elinde tutan İslami motifleri kullanarak güçlenen kişi veya kişilerin “En İyi Ben Bilirim” düşünce içinde olan ülkelerde iktidara sahip olanların topluma verdikleri mesajın içeriği olmaya devam ediyor.

Bugün, Türkiye’nin Suriye ile yaşadığı olumsuzluğun yarattığı ve savaşın eşiğinden dönmeleriydi! Yemen’de kuzeydeki Şii devleti ile güneydeki Müslüman devletinin arasındaki savaşın nedeni, mezhep savaşı olduğunu unutmayalım! Libya’nın kuzeyi ve güneyinde iki hükümetin olduğunu unutmayalım! Irak’ta ve Suriye’de yaşanan olumsuzluğun etkilerinin yarattığı Ortadoğu savaşını unutmayalım!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Müslüman ülkelerde iktidarı elinde tutan "En iyi ben bilirim" mesajını unutmalı! Toplumun adil-eşit olarak yönetilmesidir! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 370 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci