MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye’de başarılı çalışmalar bireysel sürüyor

08 Kasım 2019, 11:52

Mehmet Aktoprak


Bu haberler, okurların gözüne çarptığını söyleyemem! Çünkü küçük puntolarla yazılmış bu haberler her zaman beni ilgilendirir!

Bu hafta da gözden kaçan haberleri ele almak istiyorum.

DİYARBAKIR/ERGANİ’DE TEKNOLOJİ ÇALIŞMASI

Ergani’de bir bahçe içinde bulunan evin özelliği geleceğin teknoloji atölyelerinde yetişecek olan çocukların sesleri geliyor. Çocuklar, büyüklerinin konuşmalarını beklemeleri sonucunda çalışma atölyelerine girme sıralarını bekliyorlar. Öğretmenlerin nezaretinde atölyelere dağılıp bilgisayarların başına geçme istekleri var. Burası bir okul değil! Okul sonrası gelip inovasyon, tasarım, kodlama gibi  yepyeni bir dünyanın teknik dilini öğrenecek  gençlerin buluştuğu bir yer. Bu atölyelerde çalışan personelin bu konuda eğitimsel çalışmaların içinden geliyor. Çok iyi bir organizasyon sayesinde kuruldu. Bir şirket ihtiyaç duyulan malzemeleri vermiş, bir sivil toplum kuruluşu önayak olmuş, ülkenin her yerinden gelen gençlere eğitim veriliyor. Amaç; Türkiye’de teknoloji üretilmiyor, sadece tüketiyoruz! Katma değeri yüksek ürün yaparak dünya piyasasında şirketlerimizin söz sahibi olabilirler!

TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLERİ VAKFI

1 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde Ergani’de tasarım ve beceri atölyesinin açılışı yapıldı… Yaşları 8-14 olan çocuklar burada robot kitlerine, kodlama platformlarından elektronik devre kartlarına ve ileri teknolojiyi öğrenmek için atölyede çalışarak robot yapıyorlar. Bu uygulamanın ülkemizin değişik yerlerinde; gençlerin teknoloji öğrenmeleri sayesinde topluma  vereceği ekonomik katkılara hazırlanalım.

KIZININ OKUMASI İÇİN YOL YAPTI

Fakir olması düşüncesini etkilemedi. Servis arabasının bozuk olan yola girmemesi nedeniyle, kızının okumasını isteyen baba etrafından aldığı para ile 4 km. yol yaptı. Baba Muğla- Menteşe ilçesi Yemişenlere Mahallesi’nde yaşıyor. Belediyenin dağ yolu diyerek, onarmadığı yolu 1 kepçe, 4 kamyon kiralayarak yolu stabilize hale getirdi… Böylece kızının okula gitmesi için problem olan yolun çözülmesi ile kızının okula gitmesini sağlayan baba, şimdi bu 20 bin lirayı nasıl ödeyeceğini düşünüyor? Bir bireyin fedakârlığı ile yapılan yolun iyi ve kötü tarafını baba nasıl çözebilecek? Bir düşüncesi olan var mı?

BARAJLARDA SU SEVİYESİ DÜŞTÜ…

İstanbul Barajı’nın su seviyesi yüzde 50’nin altında kaldı. İSKİ’ye su sağlayan 10 barajdaki su seviyesi 19 Eylül’de doluluk oranı yüzde 52,39 olan barajlardaki su seviyesi, 15 gün içinde yüzde 48,27’ye geriledi.  15 günlük su azalma oranı, yüzde 4,12’yi buldu… Su seviyesinin en düşük olan Pabuçdere ile Kazandere’de su oranı yüzde 10’nun altına geriledi ve yüzde 9,56 olurken, Kazandere’de yüzde 19,19 oldu… Eylül 2010 ile Eylül 2019 tarihleri arasında su seviyesinin en çok düştüğü dönem olmuş oldu. 2014 tarihinde su seviyesi yüzde 22,25’şe ve 2016’da yüzde 44,76’ya, 2019’da yüzde 48,27’ye geriledi… İstanbul’un günlük su ihtiyacı3 milyon metreküp su tüketiyor. 10 barajdaki su miktarı 419,39 milyon metreküpe düşmüş durumda. Bu sene yağmurlu günler oldu…  Toplum olarak hiçbir hayatımızı etkileyecek olan değerlerde tasarruf alışkanlığımız olmayınca(!) sonrasında hoca ile başlayan yağmur duasına ihtiyaç duyuyoruz…

HAYVANLAR İLE İLGİLİ YASALAR

Yasalar ihtiyaçtan çıkarılır ve uygulanır! Bizde ise, toplumu kandırmak için gündeme getirilir…

Bu konuda Yaşar Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nun yaptığı araştırmada, ortaya çıkan hayvanlara yapılan şiddet gündeme geldiğinde, toplumun protestosu da yeterli olmuyor! Türkiye’de Hayvanlara şiddeti önleyen etkili yasalar var mı? Olmadığına göre; hayvanları insanların insafına bırakılması hiçte doğru bir düşünce değil!

Anayasada bulunan yasaların uygulaması etkili oluyor mu? Kadınlara işlenen şiddeti önleyebildik mi? Ne dersiniz Canlar!

 

HAFTANIN SÖZÜ: İnsan olan canavarın vicdanı olmadığı müddetçe; yapılan yasalar veya yapılacak yasalar etkili olabilir mi? (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 452 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci