MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Su fakiri Türkiye

14 Kasım 2019, 15:15

Efraim Pala


Akdeniz havzası içinde bulunan ülkemiz küresel iklim değişikliğine maruz kalan ülkelerin başında gelmektedir. Bölgemizde birkaç derecelik bir sıcaklık artışı sonucunda yaz aylarında karşılaştığımız gibi orman yangınlarında bir artış ile karşılaşıyoruz. Bununla birlikte tarım alanları da kuraklıktan etkilenerek verim kaybına uğramaktadır.

Çiftçimiz kuraklıktan etkilendikçe mevcut havzalarda bulunan su kaynaklarını kullanarak verim artışı sağlamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte kuraklıktan etkilenen çiftçi, her geçen gün kuru tarımdan, sulu tarıma geçiş sağlamaktadır. Çiftçilerimiz nehirlerdeki, göllerdeki ve yeraltı sularını kullanarak kuraklığın ve çölleşmenin önünü açmaktadır. Su kaynaklarının ölçüsüz kullanılması bir kısır döngü ile sonun başlangıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kasım ayında hava sıcaklıklarının 10-12 derecelerde olması gerekirken, 24-26 derecelerde olması ve hiç yağmurun yağmaması insanlık geleceği için tehlike sinyalleri olarak algılamalıyız. Öyle ki 15-20 yıl öncesinde Mudanya’da birçok dere ve doğal çeşme varken, bugün bunların tamamının kurumasına üzülerek şahit olduk. Hiç bir şey de yapmadık.

Bursa’nın su kaynağı olan Doğancı ve Nilüfer barajlarındaki su seviyesi her geçen gün düşmektedir. Buski yetkilileri, yeraltı su kaynaklarını faaliyete geçirerek vatandaşın kullanımına sunması tehlikenin yaklaşmakta olduğunun işaretidir. Bu durumda barajlarda birkaç aylık suyumuzun kaldığını da hatırlatmakta fayda görüyorum.

Türkiye, bilinenin aksine su zengini bir ülke değildir. Kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke konumundadır. Nüfusumuzun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı tahmin edildiğinde ve yıllık kişi başına düşen su miktarının 1.120 m³’e gerileyeceği öngörülüyor. Diğer bir deyişle artan nüfusu ve büyüyen kentleriyle Türkiye, ‘su fakiri’ olma yolunda ilerliyor.

Türkiye’de günümüzde 25 su havzası var. Her havza kendine özgü farklı yaşam mücadelesi vermektedir.

Örneğin, Büyük Menderes ve Ergene havzalarında kirlilik sorunu ön plandayken, Bakanlık ve Çevre Müdürlüklerinin ciddi bir çevre politikasını hayata geçiremediğinden sanayi ve evsel atıkların büyük bir bölümü bu havzalara akmaktadır. Bu havzalarda su diyemeyeceğimiz bu sıvı zehir maalesef kontrolsüz bir şekilde tarımda da kullanılmaktadır.

Ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 28’i Marmara Bölgesi’nde yaşarken buradaki havzalar toplam su akışının ne yazık ki yüzde 4’lük kısmını topluyor. Meriç, Ergene, Gediz, Büyük Menderes, Burdur Gölü, Konya ve Asi Nehri havzalarında yüzey ve yeraltı suyu kullanımı, su kaynaklarının kendini yenileyebilme kapasitesini aşmış durumda. Bu durum havzalardaki su potansiyeli için büyük bir tehdit oluşturup, ekosistemi de olumsuz etkilemektedir.

Kıymetli dostlarım; açgözlü bir şekilde davranarak doğaya ve birbirimize betonlaşarak kötü davrandığımız bu süreçte, kendi bindiğimiz dalı kestiğimizi görmeliyiz. Yere düşmemek için ekosistemi korumak, yaşam kaynaklarını artırma faaliyetlerine hız vermeliyiz. İnsan ayak izinin doğada daha fazla alanlara basmasının önüne geçmeliyiz.

Bu amaçla 11 Kasım 2019 günü 11 milyon fidan ekimi kampanyalarını, ah vah etmeden sık sık tekrarlayarak geleceğimize koruma altına almalıyız.

Bu makale 555 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci