MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

İşsizlik, Türkiye'nin yapısal sorunu (mu?)

12 Aralık 2019, 13:02

Mehmet Aktoprak


İşsizlik, Türkiye’de kök saldı ve yapısal sorunu olmaya devam ediyor. Bu konuda çözüm için gerekli olan ciddi adımlar atılmalı. Hem ekonomik, hem de sosyal bir sorun olarak ortada işsizlik duruyor.  Cumhurbaşkanımızın bu konuda yaptığı açıklamada, "İş arayanlar arttığı için işsizlik arttı" demesini anlamak mümkün değil! 17 yıl bu ülkeyi yöneten kendisi değilmiş gibi sorumluluğunu üstlenmekten kaçınmak, doğru olduğu kabul edilemez. Hatta bu sorunu küçümsemesi demek anlamına gelmiyor mu? 2008-2019 tarihinde Dünya krizinde işsizlik oranı yüzde 10’du. Türkiye’de yüzde 14 oldu.

Dünya ortalama işsizlik oranı yüzde 3,6 ve Türkiye’de 14… 

İŞSİZLİK NEDEN YÜKSEK?

Türkiye, üreten bir ülke olmayınca; tarım sektörü yetersiz kaldı. Hayvancılık, besicilik, balıkçılık sektörlerinde Türkiye’nin yeterli olduğu söylenebilir mi? Türkiye, tarımdan beslenirken, bugün dışarıya muhtaç olması kadar utanç verici oluyor. Türkiye haritasına bakıldığında denizlerle çevrili olması balıkçılık sektöründe tutulan balık kilo olarak; bir Norveç, bir İzlanda, bir Yunanistan, bir İtalya'da yakalanan balık kilosu Türkiye’nin çok üstünde… Türkiye, ülkenin yer altı ve yer üstü değerlerini peşkeş çekerse; 85 milyona yaklaşan nüfusunu nasıl besleyebileceğini derinlemesine düşünüyor muyuz? Ne gezer? Cumhuriyetin değerlerini satarak “getirim sahaları” oluşturduk ve halen de oluşturmaya devam ediyoruz!

Sanayide neredeyiz? Tarımda ve sanayide düşünülmeyen destek sadece inşaata beton pompalandık! Türkiye, tarım ülkesinden, sanayiye geçişte, yapılan yanlış politikaları ve savurgan yatırımlara yatırılınca; ortaya çıkan ne tarım nede sanayi ülkesi olamadık. İktidar partilerin oy oranını kaybetmemek için “adamım” zihniyeti ile yapılan kadrolaşma Demokrat Parti ile başladı. Ak Parti ile kadrolaşma en üst seviyede devam etti ve etmeye devam ediyor!

İŞSİZLİĞİN YÜKSELMESİNİN NEDENİ EĞİTİMDE İDEOLOJİNİN BAŞLAMASIDIR!

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kuruluş aşamasından başlayan eğitim ve öğretimde kültür derslerinin yerine, din motiflerine ve İmam Hatip Okullarını ön plana alan Ak Parti, dini bilgilerine verilen ağırlığın hatalı olduğu eğitimde görülüyor! Türkiye’nin okul ve öğretmen ihtiyacı yok (mu?)  Ara eleman ve teknisyen ihtiyacına yatırım yapılmadı!  İşsizlik kıskacı içinde olan birçok üniversite çıkışlı olanlara bakıldığında; iş bekleyenler listesi büyüyor!

Tarih 2006… Vehbi Koç Vakfı’nın başlattığı “ Meslek lisesi memleket meselesi” diyen sloganı ile ara elemanı ve teknik eleman yetiştirtmesini sağlayacak teknik okulların açılması sağlandı. Bu konuda eğitim ve öğretim bakanlığı, siyasiler, işadamları destek verebilseydi,  Türkiye’nin ihtiyacı olan kaliteli ara ve teknik eleman yetişmesi mümkün olurdu.

İŞVEREN İŞSİZLİĞİ KULLANIYOR

Türkiye’nin şansızlığı kök olarak bağlı olan Türkmen, Özbek, Gürcü, Afgan ve Moğol işsizleri ülkemizde çalışıyor. Restoranların bulaşıkhanesinde, kafelerde, imalat sanayinde ucuz iş gücü olarak çalıştırılıyor. İşsizlik, yolsuzluk Türkiye’nin gündeminde daha uzun süre kalacağı söylenebilir! İşsizliği ve yoksulluğu yok etmenin ilacı Siyanür olmamalıdır! Gandi’nin “Yolsuzluk şiddetin en kötü şeklidir” sözü çok önemli. Araştırmalar hep aynı kapıya çıkıyor. İşsizlik ve yolsuzluk artıkça, toplumda şiddet ve suç oranı artıyor. Türkiye’de genç nüfus içinde eğitimden kopmuş, istihdamın dışında kalmış ciddi bir oran var. Sorun şu: Bu gençlerin nereye doğru sürükleneceği kıldığın yer neresi olabilir? Dünya nüfusuna bakalım: Lübnan’da Güney Amerika’da Şili, Ekvator, Bolivya, Uruguay ve Haiti’deki eylemlerin temelinde işsizlik, yolsuzluk olduğu biliniyor. Siyasilerin ve ülkeyi yöneten iktidarların sorunlara çözüm üretememesine bağlı. Ak Parti iktidara 3Y ile geldiğini unutmuş görülüyor...

HAFTANIN SÖZÜ: İşsizlik acil çözüm bekleyen yapısal bir sorundur! Unutmayalım! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 356 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci