MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Perihan Dirican

Ah Feraye

19 Aralık 2019, 15:41

Perihan Dirican


Her gece uykuya geçmeden önce ister istemez günün muhasebesi yapılır. Çoğunlukla alınan verilen, sevilen, ötelenen, gidilen gidilmeyen gibi o gün hayatımıza girip çıkan olay ve kişileri düşünürüz. Bunlar rüyalarımıza bile uzanır.

Biraz önce yatağa uzandığımda, öğleden sonramın bir kaç saatini birlikte geçirmek zorunda kaldığım komşumuz Feraye yine dikildi karşıma. Kurtulmak istedim, düşüncelerimi başka yöne çevirmeye çalıştım, olmadı. "Feraye'nin patronunun kravat iğnesi" beynimi meşgul edip durdu. Sonunda sinir krizi gülmelerim arasında kalktım bir kahve yaptım kendime.

Ah Feraye! Yaktın beni!

Biliyorum, tanıyorum Feraye’yi, çok konuşur. Bu yüzden fazla yakın bulunmamaya gayret ederim ama bugün işten çıkınca ona yakalandım. "Madem ona yakalandım, bir insan nefes almadan ne kadar süre konuşur? Bunun testini yapayım "dedim. Demez olsaydım!

Bursa'dan Mudanya'ya yaptığımız metro ve minibüs yolculuğu (ki bütün metro, minibüste en arka sırada oturanlar bile bu konuşmaları dinlemek zorunda kaldı) ve evin yokuşu onu hiç yormadı. Hiç susmadan konuştu durdu. Ben hiç konuşmadığım halde o yokuşta nefes nefese kaldım, o, makineli tüfek gibi sözcükleri peşpeşe sıralayıp durdu. Tabii testimin birinci sonucu, "Konuşmak nefes açmanın en iyi yöntemi" oldu.

Konuşma hep aynı minvalde dönüp duruyordu. Konu, benim uzaktan dahi görmediğim, adını duymadığım, onunsa belki bir kâğıt imzalattığı patronuydu. Onun yaptıkları, onun söyledikleri, onun parası, onun işi gücü, onun başarısı, onun aklı … Yetmedi karısı... Hani hiç değilse konu değiştirelim maksadıyla ağzımı açacak oldum, ağzım onu kapatan kelimelerin şiddetinden yamuldu ve bu işi, başıma havale etti. Zavallı başım onu  doğru dürüst dinlemiyordu ama onaylıyormuşcasına emme basma tulumba gibi sallanmaktan sarhoşa döndü. Asır gibi gelen o iki saatin sonu eve vardığımda kendimi zor attım kanepenin üzerine.

Evet dilin kemiği yok ama vücudun en kuvvetli kasları dilde. Acaba bu çok konuşanların dil kasları aşırı güçlü veya çok güçsüz, az ya da gevşek mi? Gerçekten merak ediyorum. Şu beyinle dil arasındaki sinirlerin laf getirip götürme hızını. İmkânı yok, Feraye’nin konuşma hızına sinirler bile yetişemez. O zaman Feraye beyniyle iletişimsiz, sadece diliyle konuşuyor. Öyleyse o konuşmanın içinde duygu yok, algı yok, düşünce yok, empati hiç yok. Takmış dilini bir konuya bozuk yelkovan gibi aynı yerde tik tak edip duruyor. Bir insan, şayet anlattığı kişinin iç dünyasına girmemiş, hatta çok yakınında bile bulunmamışsa iki saat, nefes almadan o kişi hakkında ne bulur da ne konuşur Allah aşkına!

Bence Feraye ciddi anlamda hasta. Özgüvensizliğini, acizliğini kapatmak için bağırarak ve çok konuşarak etrafı kontrol altında tutmak, orada hakimiyet kurmak istiyor. Bunu başarıyor da. Bir minibüs dolusu insanı susturabilmek her babayiğidin harcı değil.

Ama şimdi merak içindeyim, acaba kravat iğnesinin şekli nasıldı? Altın mı, gümüş müydü? Çünkü ben Feraye'nin yanından hızla uzaklaşırken o peşimden sesleniyordu.

“Ay kız! Biraz dur? Daha sana, karısının patrona aldığı kravat iğnesinden bahsedecektim!” 

Bu makale 649 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci