MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Gittikçe hoşgörüsüz bir millet oluyoruz

19 Aralık 2019, 15:42

Efraim Pala


Demokrasiye sonuna kadar inandığım için ve demokratik bir ülkede yaşadığımızdan dolayı, ülkemizde yaşayan her bir yurttaş duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmelidir.  Anayasal gerekliliktir bu. Günlük sosyal hayatımızda diyalog içince olduğumuz yüzlerce belki binlerce insan oluyor. Her insanın da farklı duygu, düşünce ve karakteristik yapısı var. İnsanların birbirleri ile diyaloglarını kurabilmeleri için mutlaka karşılıklı konuşmaları ve iletişimini sağlamaları gerekmektedir. Tabi bu karşılıklı konuşmalar belli bir anlayış ve saygı çerçevesinde olursa, etkili iletişim sağlanmış olur.

Karşılıklı konuşmalarda bazı kişiler çok konuşarak her şeyi bildiğini ima etmekte ve karşısındaki kişiye egosunun yüksek olduğunu göstermektedir. Sahip olduğu görüşü ve düşüncenin doğru olduğunu baskılayarak kabul ettirmeye çalışıyor. Karşısındakinin duygu ve düşüncelerinin de, onun için bir önemi yoktur. Dinlemez, dinlese de kişinin doğruluğunu kabul de etmez zaten. Bu tür yaklaşımlı insanlara günlük hayatta birçok kere karşılaşıyoruzdur, mutlaka.

Toplumumuzda yaşayan insanların kutuplara ve farklı gruplara bölünmesi sonucunda, diyalog içinde olduğu kişinin doğruluğunu kabul etmesi, saygı ve hoşgörü göstermesi zorlaşmaktadır. Böyle olunca aile içinde, okulda, sokakta, çarşıda, işyerinde ve kahvehanede insanların birbirleri ile çatışma içinde olduğunu görmekte kaçınılmaz oluyor.

Öyle bir zamana geldik ki; birçok kimsenin kimseye hoşgörüsünün ve saygısının kalmadığını gördüğüm insanlar gün geçtikçe artmaktadır. Öncelikle TV’yi açtığımızda ülkemizi yöneten siyasetçilerin birbirlerine karşı yapmış oldukları söz düellolarına şahit oluyoruz. Siyasi liderlerin birbirlerine karşı hoşgörülerini yitirdiklerinin sonucunda, hakaretleri de peşi sıra gelmektedir. Yurttaşlarımız ekranlarda gördükleri siyasi liderlerini kendilerine rol-model seçtiklerinden, onların davranış biçimlerini taklit etmeye çalıştıkları da kaçınılmaz oluyor. Bu siyasetçilerin davranış biçimlerinin toplumumuzun her noktasına kadar yansıdığını görüyoruz ve yaşıyoruz.

Tabii farklı etkenlerde söz konusudur. Aile içi problemler, işsizlik, ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygısının yaşanması, eğitimin yetersizliği insanların birbirine karşı hoşgörüsünü ve saygısını yıpratmaktadır. İlişki kurmakta zorlaşmaktadır. Bu aşamada, sosyal çevrelere baktığımızda, İşyerlerinde, okulda, çarşıda, kahvehanede, toplu taşıma araçlarında insanların yapmış oldukları diyaloglarda, bu zayıflığı görmek mümkündür. Karşılıklı konuşmaların birçoğunda doğal olarak fikirler ayrışabiliyor. Bu gayet normal bir durum, ancak hoşgörü ve düşünceye saygı kalmayınca, istemeden tartışma ortamı oluşuveriyor.

Geçtiğimiz günlerde, ortak yaşam kültürünün oluşmadığı bazı kimselerin, toplu yaşamak zorunda oldukları apartmanında yapmış olduğu gürültü ve saygısızlık ile komşularını rahatsız ettiğini TV’de gördüm. Bencilliğin arttığı, hoşgörüsüzlüğün had safhaya ulaştığı ve saygının bittiği bu ve buna benzer toplumlarda gelinen noktada kavga ile darp edilerek birbirlerini yaraladıklarını üzülerek izledik.

Erkeğin fiziksel gücünü kullanarak kadına yapmış olduğu baskı ve zulmün giderek arttığı birçok vaka duyduk ve gördük. Eşini 3 gün boyunca eve kilitleyen ve sürekli döven sonra da ölümüne sebep olan bir caninin vahşetine şahit olduk. Yolda, sokaklarda eşini döven yerden yere vurarak, kan revan içinde bırakan, ailesini pompalı tüfekle katleden bu zatların hoşgörüsüzlüğün eseridir bunlar. Etrafımız kadınların öldürülmesi ile sonlanan yüzlerce, binlerce olayla doldu. Kadın cinayetlerine karşı alınan adli tedbirlerin yetersiz olduğu bu düzenden cesaret alan saygı ve hoşgörü yoksunu binlerce vahşi insanlar türedi.

Akdeniz ülkesi insanı olduğumuz içinde bir canıtezlilik ve sabırsızlık ruhumuzda var galiba. Karşılıklı düşünceye karşı müsamahamız yok denecek kadar azalmış, bazı durumlarda maalesef bitmiş.

Güne yeni başladığımız bir sabahta karşılaştığımız kişiye günaydın demek, trafikte karşılaştığımız bir sürücüye öncelik vermek, kapıda karşılaştığımız kişiye yol vermek, konuşurken karşımızdaki kişinin düşüncesine saygı göstermek, onun sözünü kesmemek, bol bol teşekkür etmek ve empati yapmak hiçte zor olmasa gerek. Modern toplum olabilmemiz için, yaşadığımız her anda karşımızdaki kişiye mutlaka saygılı ve hoşgörülü olma gayreti içinde olmalıyız. Bunun için bireysel olarak mücadele etmeliyiz. Kendimizi geliştirerek, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımıza örnek olacak davranış biçimlerini sergilemek ve bu çerçevede onları yetiştirmek için de çaba sarf etmeliyiz.

Bu makale 316 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci