MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Laiklik bir çağdaşlığın ölçüsüdür

31 Aralık 2019, 17:56

Mehmet Aktoprak


21. yüzyılda mevcut bütün ülkelerin laikliği büyük ölçüde ve oranda benimsenen ve egemen olacağı bir yüzyıl olacağı söyleniyor. Laikliğin egemenliği arttıkça geri kalmış, gelişmekte olan birçok ülkede var olan ve var olmaya devam edecek olan ülkelerde düzeni bozan din ve mezhep kavgaları, savaşları ortadan kalkacak veya aza indirilecektir. 21. yüzyıl ve sonrasında tüm ülkelerin anayasal düzenlemeleri sayesinde yükselen değer laiklik olacaktır. Laiklik; ülkeler için olduğu kadarda, bireyler için de çağdaş ve modern olmakla eşanlamlı hale gelecektir. 21. yüzyıl ülkeleri ya din, ya ırkı, ya mezhebi, ya ideolojisi nedeniyle;  farklı kimliğe sahip kesimlerden oluşması bekleniliyor. Bu gibi ülkelere ‘çoğul toplum’ demekteyiz.

Demokrasilerde, temel hedefi bu çoğul toplumu barış içinde yaşayarak başarmışlardır…  Laik olmadan özellikle din ve mezhep farklılıkları ve çekişmeleri nedeniyle; istikrarsızlık yaşayan toplumlara istikrar getirmek ve huzuru, barışı sağlamak mümkün olmayacaktır. 

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN İSTİKRARA İHTİYACI VAR...

Bugün Müslüman ülkelerin bulunduğu bölgelere bakıldığında; huzursuz yaşayan ülkelerin çoğunluğunda bu ülkelerde din, mezhep savaşlarının devem ettiği görülür… Orta Doğu bölgesinde bulunan Arap ülkelerinin birbirleriyle çatıştığı ve iç savaşların devam ettiği görülüyor. Bugün Türkiye’de Orta Doğu Bölgesinde yaşanan iç çatışmaların başlattığı göç dalgasının yarattığı tehlike var! Ayrıca Ak Parti iktidarının oluşturduğu siyasi inatlaşma sonucunda huzur ve istikrarın olduğunu söylemek mümkün mü? Çünkü Müslüman ülkelerin büyük çoğunluğu din ve mezhep çatışmaları; tarikat cemaat çekişmelerinin yarattığı huzursuzluk hâkimdir. Bu ülkelerde yaşayan insanlar huzursuz olmalarının yarattığı baskı sayesinde yaşam hakları bile tartışılır hale gelmiştir. Zengin zümreler ile fakirler arasında açılan ekonomik farkın kapanması söz konusu değil! Bu ülkeler laikliği yaşamamakta ve dini, mezheplerin şartları içinde yaşmak mecburiyetindedir! Hâlbuki laiklik, toplumların huzur içinde yaşamak ve eşitliği savunmaktır! Halen laikliği dinsizlik olarak tanıyan ve anlatan kişilerin dini motifleri işlemeye devam ettikleri görülüyor.

LAİKLİK NEDİR? 

“Din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması, devletin din kuralları ile yönetilmemesi” şeklinde tanımlansa bile bu tanımda eksik kalır… “Laik bir devlet din ve vicdan özgürlüğünün gereği olarak vatandaşların din, mezhep, inanç ve inançsızlık konularında birbirlerine dayatmadan, karşılıklı sevgi ve saygı içinde yasal düzenleme içinde yaşamaları vatandaşlık görevidir… Laik olan ülkelerde Dinlerin, mezheplerin, tarikatların ve cemaat gibi dini oluşumlarının kontrol edilmesidir. Bugün Ak Parti iktidarında, her gün ortaya çıkan haberlere bakınız; saklama, sırlama artık! Yok oldu! İnatlaşan Ak Parti ile yandaşlarının yarattığı ne olduğu belli olmayan dinin olumsuzluğunun yanında ortaya çıkan yeni bir Ak Parti Müslümanlığı mı? İnat, hırçınlık, baskı, zülüm gibi tehditlerle yaşam standartları üzerinde oynanan insanlık dışı kararlar! Dinin ve dindarlığın özgürleşmesinin, bu seçeneklerden istenenin kabul edilmesi sonucunda, özgürlük, vicdan, demokrasi, hukuk anlayışının insanlara eşit verilmesi!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Dinin ve dindarlığının kavga, baskı ve sömürücü aracı olmaktan kurtarılmasının başka alternatifi yoktur! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 323 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci