MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?

16 Ocak 2020, 16:16

Efraim Pala


2019 yılının son iki ayına kadar Türkiye’nin gündeminde olmayan Kanal İstanbul Projesi'nin hayata geçirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşırı istekli olması, Türkiye’nin gündemini değiştirdi.

453 milyon metrekarelik bir alana yapılması düşünülen Kanal İstanbul’da, Yenişehir yaşam alanı 30 milyon metrekarede olması planlanmış. Marmara Denizi'nden, Karadeniz'e kadar toplamda 44 kilometre uzunluğunda, 400 metre genişliğinde ve 25 metrede derinliğe sahip olacağı planlanmış. Yenişehir planlanmasında ise 500 bin konut ile birlikte sosyal yaşam alanlarının olması öngörülüyor. Yapımı için ise, en az 75 milyar TL ülke kaynağının aktarılması hesaplanmaktadır.

Kanal İstanbul’un yapılıp yapılmaması konusunda birkaç aydır kamuoyundan takip ettiğimiz kadarı ile bilgimiz var. Kanal İstanbul’un Türkiye gündemine oturmasından önce 2015 yılında Katar ve diğer Arap ülkelerinde proje simülasyonunun TV‘lerde gösterilmesi ile Arap ülkelerindeki insanların Kanal İstanbul güzergâhından arazi ve daire almaları konusunda satışlar başlamış. O yüzden ülkemin topraklarını yabancı insanlarının satın alma girişimleri olmuş. Bu süreden sonra, yapımı düşünülen kanal güzergâhında ne kadar tapu hareketi olduğunu da henüz bilmek mümkün değil.

Bildiğiniz üzere ülkemizde; 1 milyon dolar değerinde konut alan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı veriliyordu. Eylül 2018 tarihinden itibaren bu oran 250 bin dolara düşürülünce yabancılar için konut alınması cazip hale getirilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kanal İstanbul konusunda bilim adamlarının değerlendirdiği bir çalıştay yapılmasından başka ciddi bir çalışmaya şahit olmadık. Kanal yapımı sırasında kullanılacak patlayıcıların mevcut deprem fay hattını ne derece etkileyeceği muamma! 1999 Gölcük Depremi sonrasında beklenen İstanbul depreminin, kanal projesinin hayata geçirilmesi sonrasında insanların güvenli alanlara çıkmasını veya ulaşımı ne kadar etkileyeceği konusunda ciddi bir araştırma yapılmadığı görüyorum. Kanal üzerinde yapılması düşünülen köprülerin olası depreme ne kadar dayanıklı olacağı ve yeterli olup olmadığı bilinmiyor.

İstanbul’un içme suyunu karşılayan Terkos Gölü ile Sazlıdere Barajı'nın yapılacak olan bu kanaldan etkilenip etkilenmemesi ciddi bir çalışmaların yapılmasına bir sebeptir. Yani en az 20 milyon nüfusa sahip olacak İstanbul nüfusunun içme suyunun karşılanabilecek seviyede olması en önemli konuların başında gelmektedir.

Karadeniz’e kıyısı olmayan üçüncü taraf ülkelerin savaş gemileri, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre Karadeniz’de 21 gün kalabiliyor. Söz konusu gemiler İstanbul Boğazlarından geçmese bile bölgeye giriş yaparken Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi’nden de geçeceği için sözleşme kurallarına bağlı kalmaya devam edecek. Kanal İstanbul projesi, bu bağlamda, Montrö’de yer alan bu şartları etkileyecek bir durum ortaya çıkarmıyor.

Rusya ve Azerbaycan petrol ve doğalgazının dünyaya ulaştırılması konusunda deniz yolunu kullanarak tankerlerin boğazlardan geçme yoğunluğu, boru hatlarının açılması ile her geçen gün azalmaktadır. Yani, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın boğazlardaki trafiğin arttığını "Yeğenim söyledi. Geçen yıl Üsküdardan Beşiktaş’a 15 dakikada geçiyorduk, bu sene yarım saati buluyor. Çok yoğun deniz trafiği var" demesi, bir bakanın değersiz, basit ve komik bir ifadesi olarak geride kalmıştır.

Kanal İstanbul konusunda kamuoyunun paylaştığı birçok başlık var. Ama ben başka bir konuya daha değinmek istiyorum.

Bedrettin Dalan döneminde Haliç’in temizlenme çalışmalarında kolektörler ile boğazın akıntısına bırakılan atıklar, karayel ve imbat rüzgârları ile Karacabey boğazından itibaren Gemlik Körfezi'ne kadar yayılarak Marmara Denizi'nin kirlenmesine, denizdeki yaşamın bitmesine sebep olmuştu. Bu kirlilikten Mudanya'da yıllarca denizin renginin bakteri ve planktonlar yüzünden yeşile döndüğünü dün gibi hatırlıyorum. Kıyılarımızda kalkan balığının dahi bolca avlandığı bu yıllardan sonra, denizimizin su kalitesinin bozulması ile değil kalkan balığı, yerel balık yaşamı bitme noktasına gelmiştir. 35 çeşit balık varlığının 7 veya 8 çeşide düştüğü günümüzde, açılacak olan bu kanalın Marmara Denizi'ndeki kirliliğin artması ile deniz yaşamını ne kadar olumsuz etkileyeceği de araştırılmalıdır. Yapılacak olan yapay adacıkların bu süre içerisinde denizleri çamur deryası haline getireceği, denizdeki oksijenin azalmasına sebep olacağını düşünmekteyim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "İsteseniz de, istemeseniz de kanal İstanbul yapılacak" demesi ile inatlaşması yerine bilim adamları ile yapılacak araştırmalar neticesinde doğru karar verilmesi, ülkemiz ve insanlık adına geri dönüşü olmayan bir girdaba girmekten daha iyidir. Yarın öbür gün; "beni kandırmışlar" diyerek pişmanlık gösterilmesi hiçbir şeyin geri gelmeyeceği bir gerçektir.

Bu makale 510 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci