MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Barış Manço Müze Evi

30 Ocak 2020, 15:34

Tevhide Türken


Var oluşu Hazreti İsa'nın doğumundan bin yıl öncesine dayanan tarih, kültür ve sanat kenti İstanbul'dayım.

“Bir insan ne zaman ölür” sorusuna, “Artık o insandan hiç bahsedilmediğinde işte o insan, o zaman ölür” diyen ölümsüz sanatçımız Barış Manço'nun Moda'daki Müze Evi'ne doğru ilerliyorum. Moda semti, 1800 yıllarında genelde geniş bahçeli köşkler, viktorya tarzının özellikleriyle inşa edilen zarif mimari yapılarının yanı sıra İstanbul'un en aydın ve çağdaş insanlarının yoğunlukta olduğu semt olarak da bilinirdi. 80 yıl öncesi benim çocukluğumda büyüklerimden hep duyardım. Günümüzdeyse yaşayan vahşi kapitalizmin korkunç ayak izlerinin bu semte de dolaşmaya başlamış olmasını görmek gerçekten içimi acıtmış olsa da gerçek buydu.

Yıl 1984.. İşte bu elit semtte bulunan köşklerden biri satılır. Alan da dünyaca ünlü sanatçımız Barış Manço'dur. Yeni sahibi tarafından aslına uygun olarak restore edilir ve bu tarihi ve zarif yapıyı Manço Ailesi; önce konut olarak kullanırlarsa da, Barış Manço'nun ani vefatının ardından bir süre sonra eşi Lale Hanım'ın çabaları ve Kadıköy Belediyesi'nin katkılarıyla 9 Haziran 2010 tarihinde Barış Manço Müze Evi olarak halkın ziyaretine açılır.

Müze Evi'nin girişinde sizi önce 7'den 70'e herkesin sevgilisi olan sevimli bir eşek heykeliyle, devasa boyutlarda Domates, Biber, Patlıcan sebze figürleriyle dizayn edilmiş bir sebze bahçesi karşılıyor ki, bu hoşlukları görünce siz de yavaştan yavaştan gayri ihtiyari başlıyorsunuz “Arkadaşım Eşek”, ardından da, “Domates, biber, patlıcan” ezgilerini mırıldanmaya...

Çıktığım beyaz mermer 8-10 basamaklı merdivenden sonra yüksek tavanlı bu tarihi binanın içine neden bilmem biraz da ürkek adımlarla girdim. Minik bir antre ve bu antreye açılan iki o da. Sağdaki odaya girdiğimde gördüğüm ilk şey kuyruklu bir piyano ve yanı başında müzeyi görmeye gelen ziyaretçileri ayakta tebessümle karşılayan sanki Barış Manço'nun kendisiymişçesine şaşırıp heyecanlanıyorum.

Oysa bu heykel, Manço'nun vefatından bir süre sonra heykeltıraş Murat Daşkın tarafından yapılmış, yapılırken de Barış Manço'nun kendi saçlarını bu eserde kullanıldığını da bir yerde okumuştum. Diğer bölümlerde ise sanatçının kişisel bazı eşyalarının yanı sıra sahne giysileri, takıları, özellikle de yüzükleri kendi el yazısıyla kaleme aldığı yazıları yine kendisinin yaptığı tablolar, ayrıca Manço'nun sanat hayatı boyunca yerli ve yabancı ülkelerden almış olduğu manevi değerleri yüksek ödüllerin sergilendiği zarif vitrinler için korunan daha nice nice güzelliklerle dolu anılar...

Müzeden ayrıldığımda akşamın bilinmez hüznü çökmekteydi bu kadim şehrin sokaklarına...

Durakta Kadıköy-Moda seferini yapan ulaşım aracı tramvayı bekliyorum. Bu semtin yeşili de, kedisi de bol. Sokak ve caddeleri temiz, esnafı güleryüzlü, sakinleriyse genelde yeni zenginlerden olmayıp eskilerin tabiriyle görgü, görenek sahibi ve son yıllarda toplum olarak hepimizin özlemini duyduğumuz elit bir zümrenin bu semte halen varlığını sürdürdüğünü yakından görmekte benim için ayrı bir hoş oldu.

Dönüş yolunda 1950'lerden bu yana hoyratça hırpalanan, yağmalanan sevgili güzelim İstanbul'un bugünkü perişan halini, küçük taşra kasabalarından gelip de büyük kent kültürüne alışamayan insanlar yoğunluğunu görmemek için gözlerimi kapadım.

Bu makale 2027 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci